مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر -اِلأِثنين ١٠ صفر ١٤٤٢ - Monday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  536   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
تاثیر دعا در یک خانواده قرآنی
 

یکی از اصل‌های مهم در پیوند زناشویی، مودت و رحمتی است که خداوند به آنها هدیه داده است. و یکی از راه‌های حفظ و دوام این رحمت، دعا است. راه‌های مختلفی برای دوام و حفظ این مودت و رحمت در بین همسران توصیه شده است، اما از همه مهم‌تر، ارتباط با خداوند یعنی منبع همه فیض‌هاست. در یک خانواده قرآنی، دعا، از جایگاه و منزلت خاصی برخوردار است. در سیره حضرت زهرا(س)، وارد شده که ایشان کثیر الدعا بودند.علمای علمِ اخلاق، به شاگردان خود توصیه می‌کردند، هر گاه می‌خواهید خدا با شما سخن گوید، قرآن بخوانید و هر وقت خواستید شما با خدا، حرف بزنید، دعا بخوانید. به همین منظور، آیت‌ا... شاه آبادی استاد حضرت امام (ره) به دعا، قرآن صاعد می‌گفتند، یعنی مفاهیمی قرآنی که از فرش به عرش، صعود می‌کند.کسانی که با دعا مأنوس می‌شوند، تاثیرات و فایده‌های زیادی از آن می‌برند که از جمله:

توکل و واگذاری امور به خداوند: ادعیه معصومین علیهم‌السلام که کلاس توحید، خداشناسی، بندگی مخلصانه و مکتب انسان سازی است، به انسان ثابت می‌کند که در جهان هستی، بدون توکل کردن به خدا زندگی کردن، مساوی با فنا و نابودی است. عباراتی در دعاهای معصومین علیهم‌السلام می‌بینیم که در توصیف عظمت خداوند و قدرت لایزال او سخن گفته‌اند و سپس به ما گوشزد می‌کنند که بااعتماد به او، امورمان را واگذار کنیم و از او بخواهیم که مشکلات را حل نماید. همچنان که خداوند می‌فرماید: مرا بخوانید و درخواست کنید تا پاسخ دهم. (غافر / ۶۰) بدین ترتیب، توجه به این اصل، تالمات روحی و اضطراب اعضای خانواده را نیز از بین می‌برد.

آرامش درونی: همه انسان‌ها کم و بیش، در زندگی، دچار گرفتاری و مشکلاتی هستند که موجب اضطراب آنها می‌شود و در برخی موارد، نجات و رهایی از آن، خارج از توان انسان است به عبارتی، وارد آمدن فشارهای فراتر از توانمندی آدمی، باعث اضطرابی می‌شود که تحمل آن در دراز مدت، از توان انسان خارج است. لذا بهترین راه برای نجات از این اضطراب و نگرانی، به خصوص در میان اعضای خانواده که با هم پیوند قلبی و عاطفی دارند، دعا و نیایش با خدای سبحان است؛ خدایی که بر هر کاری توانا بوده و نزدیک‌ترین مونس به انسان است.

دعا و تحصیل نعمت‌های الهی: انسان‌های مومن با دعا و نیایش می‌توانند از نعمت‌های الهی بسیاری بهره‌مند شوند. هم چنان که در قرآن آمده است: اگر بنده من از من تقاضا کند، پاسخگوی او خواهم بود، ما می‌توانیم همه نیازهای خود را حتی آن چه به نظرمان دور از دسترس است، از او بخواهیم. بنا براین، همسران با تاسی به ریسمان محکم دعا می‌توانند با اطمینان خاطر، روابط زناشویی خود را مدیریت نموده و به حد اعتدال برسانند و به طرف مقابل خود اطمینان نمایند. چرا که حصن و قلعه مستحکم دعا، خودشان و همسرشان را از پلیدی‌ها و مفاسد پیرامونشان حفظ می‌کند. ارزشمند شدن در نزد پروردگار: از جمله آثار دعا، به دست آوردن ارزش و منزلت در نزد خداوند است.

همچنان که در سوره فرقان آیه ۷۷ آمده است: ای رسول من، بگو اگر به سوی خدا متوجه نشوید و دعا نکنید، پروردگارم به شما اعتنا نخواهد کرد و این امر شامل اعضای خانواده نیز می‌شود که نتیجه آن فروپاشی بنای خانواده است.

دعا عامل دفع بلا: خانواده‌های قرآنی با توسل به دعا، خودشان و فرزندانشان را از بلاهای زمانه حفظ می‌کنند. در آموزه‌های دینی، به انسان آموزش داده‌اند که قبل از آن که سختی، مشکلات و بلاها، دامنگیرش شود؛ با دعا و نیایش، بلاها را از خود دور سازد. امام علی (ع) می‌فرماید: «امواج بلا را با دعا دفع کنید» اگر هر روز صبح پس از نماز به سجده رفته و از او تقاضا کنیم که امروز ما و خانوادمان و همه را از جمیع بلاها و حوادث روزگار مصون بدارد، قطعا این دعا در عالم امکان تأثیر دارد و ما را از حوادث سخت دور می‌کند.

دعا عامل حفاظت خانواده: امام رضا(ع) به اصحاب خود فرمودند: بر شما باد به سلاح انبیاء. گفتند: سلاح انبیا چیست؟ فرمود: دعا.بنا بر تعریف فوق، سلاح، وسیله محافظت در مقابل دشمنان است، پس دعا و ارتباط با خداوند، مانند قلعه ای محکم وامن، اعضای خانواده را در مقابل همه دشمنی‌ها و هجمه‌ها، محافظت کرده و باعث اطمینان خاطر ایشان می‌شود.

دعا عامل تغییر تقدیر: امام صادق(ع) می‌فرماید: دعا همان عبادتی است که خداوند درباره‌اش فرمود: کسانی که از عبادت و پرستش من تکبر کنند، به‌زودی با ذلت وارد جهنم خواهند شد. سپس فرمود: دعا کن، خدا را بخوان و مگو کارها بر حسب تقدیر الهی انجام خواهد شد.امام موسی کاظم(ع) نیز فرمود: از برای هر بیماری، دارو و دعائی است، هرگاه خدای تعالی به ذهن بیماری برساند که دعا کند، قطعا در دعای او، شفا را قرار داده است.اگر قبول داشته باشیم که اختلافات خانوادگی، عموما ناشی از مشکلات روحی و بیماری‌های روانی و اخلاقی است، پس بیماری‌های اخلاقی زوجین، با تاسی به دعا و توسل به خداوند و معصومین علیهم‌السلام می‌تواند یکی از مهم‌ترین راه‌های درمان باشد.خداوند درقرآن روش دعا کردن برای خانواده را نیز به ما آموخته است، در سوره فرقان آیه ۷۴ می‌فرماید: پروردگارا، به ما از همسران و فرزندانمان آن ده که مایه روشنی چشمان [ما] باشد و ما را پیشوای پرهیزگاران گردان.

منبع: روزنامه آرمان

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 115265 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse