مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر -اِلأَحَّد ٩ صفر ١٤٤٢ - Sunday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  359   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
برای رسیدن به موفقیت چه کنیم؟
 

افراد موفق سرشار از اعتماد به نفس هستند و به توانایی‌های خود و آنچه انجام می‌دهند کاملا اطمینان دارند. موفقیت‌ باعث اعتماد به نفس آنها نمی‌شود بلکه اعتماد به نفس به‌عنوان پیش‌نیاز اصلی پیروزی، آنها را به سمت موفقیت رهنمون می‌کند. اگر شما به توانایی‌ها، ایده‌ها و خودتان اطمینان نداشته باشید، نباید انتظار داشته باشید که دیگران روی شما حساب کنند؛ اعتماد به نفس باعث می‌شود با چالش‌های جدید رو‌به‌رو بشوید. افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، همیشه می‌خواهند در پناهگاه امن خود بمانند و از آن خارج نشوند. در کنج آسایش و آرامش خبر خاصی نیست و تغییر و رشد آنچنانی انتظار شما را نمی‌کشد. درست به همین خاطر است که افراد ترسو در بن‌بست شغلی اسیر می‌شوند و فرصت‌های ارزشمند را به‌سادگی از دست می‌دهند؛افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، معمولا روی شرایط و عوامل بیرونی خیلی حساب می‌کنند. اما افراد موفق و با اعتماد به نفس از موانع نمی‌هراسند و همین شجاعت باعث شروع و گام برداشتن در مسیر رشد و پیروزی آنهاست.اعتماد به نفس از عناصر اصلی و مهم موفقیت شغلی و حرفه‌ای است. با داشتن اعتماد به نفس به جایگاه و مرتبه‌ای می‌رسید که حتی در فکرتان هم نمی‌گنجید. هیچ مانعی برای موفقیت بر سر راه شما وجود ندارد به‌جز خودِ خودِ شما. اگر شما هم اسیر شک و شبهات مختلف هستید، همین لحظه و همین ثانیه زمان این است که با قدرت بلند شوید و سدهای تردید را در هم بشکنید.زندگی امروز شما برایند آن چیزی است که خودتان ساخته‌اید. وقتی قدم در مسیر عمل گذاشتید، فراموش نکنید که همیشه بهتر است روی پله اول نردبانی باشید که شما را به آرزویتان می‌ر‌ساند تا روی بالاترین پله نردبانی که شما را به مقصد دیگری می‌برد.

پرکاری لزوما به معنای بهره‌وری نیست

به اطراف خود نگاه کنید؛ سر همه به‌شدت شلوغ است. از این جلسه به آن جلسه می‌روند و مدام در حال بررسی نامه‌های مختلف و ایمیل‌هایشان هستند. اما تنها درصد کمی از این دوستان پرکار به موفقیت و بهره‌وری واقعی می‌رسند.موفقیت نتیجه فعالیت زیادِ بدون برنامه و جنب‌و‌جوش بی‌حاصل نیست بلکه نتیجه و ثمره تمرکز است، تمرکزی که با اطمینان از استفاده مؤثر زمان برای رسیدن به بهره‌وری واقعی حاصل می‌شود. شبانه‌روز برای همه ما تعداد ساعات یکسانی دارد مهم این است که چگونه از این زمان استفاده کنیم. خروجی تلاش‌های شما زندگی‌تان را می‌سازد. نتیجه مهم است و تلاش‌های بی‌نتیجه راه به جایی نمی‌برند. منظور از تلاش بی‌نتیجه تلاشی است که در مسیر اشتباه گام برمی‌دارد و درست برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری نشده است.

عملکرد شما شبیه اطرافیانتان می‌شود

برای موفقیت باید با افرادی معاشرت کنید که شما را برای بهتر شدن تشویق می‌کنند؛ کسانی که شما را وادار به پیروزی می‌کنند و معمولا در کنارشان موفق هم خواهید شد. اما در مورد افراد منفی که خواهان زمین خوردن شما هستند، هرگز نباید به آنها اجازه بدهید که در زندگی‌تان حضور داشته باشند. دور کسانی را که باعث می‌شوند احساس بی‌ارزش بودن، نگرانی یا بی‌انگیزگی و بطالت کنید خط پررنگ قرمزی بکشید. این افراد می‌خواهند شما را شبیه خودشان کنند.

خودگویی‌های منفی را دور بریزید

وقتی مسئولیت کار و زندگی خود را برعهده می‌گیرید، همیشه راهنمایی در مسیرتان وجود ندارد و این تنهایی گاهی باعث بروز شک و تردید می‌شود. هرچه بیشتر به افکار منفی و تردیدها بها بدهید، قوی‌تر می‌شوند. بیشتر افکار منفی صرفا در حد فکر هستند و واقعیت بیرونی ندارند. افکار منفی درونی همیشه شما را به توقف و تسلیم تشویق می‌کنند.این افکار روند حرکت‌تان را مختل و شما را متوقف می‌کنند. کافی است چند لحظه به افکار منفی خود بیندیشید و درستی آنها را ارزیابی کنید تا ببینید چقدر بی‌پایه و اساس هستند.

از گفتن «اگر و اماها» پرهیز کنید

اگر و اما هیزم به آتش دلشوره‌ها و نگرانی‌هایتان می‌ریزد و این نگرانی‌ها شما را از رسیدن به اهداف‌تان باز می‌دارند. مسائل پیش‌ روی شما می‌توانند به میلیون‌ها مسیر مختلف منتهی شوند و اما و اگر و شک و تردید درباره احتمالات، کارآمدی و بهره‌وری را از شما می‌گیرد. برنامه‌ریزی راهبردی شما را به سوی هدف سوق می‌دهد و به شما کمک می‌کند مسائل و مشکلات پیش رو را پیش‌بینی کنید.

برنامه‌ریزی برای خواب کافی

از اهمیت خواب کافی هرچه گفته شود باز هم کم است. وقتی خواب هستید، مغز پروتئین‌های سمی را از نورون‌ها می‌گیرد. این پروتئین‌های سمی نتیجه فعالیت‌ها نورون‌ها در زمان بیداری است.متأسفانه مغز تنها زمانی که خواب هستید، قادر به از بین بردن این پروتئین‌های سمی است و وقتی به‌اندازه‌ کافی نخوابید و استراحت نکنید، این پروتئین‌ها در سلول‌های مغزی شما جا خوش می‌کنند، توانایی فکر کردن را از شما می‌گیرند و باعث می‌شوند هشیاری خود را از دست بدهید. وقتی به‌اندازه کافی خوب نمی‌خوابید خودکنترلی، حواس، توجه و حافظه شما کم می‌شود و حتی در صورت عدم حضور عوامل استرس‌زا، کم‌خوابی باعث افزایش میزان هورمون‌های استرس‌زا می‌شود که از عوامل اصلی پایین آمدن میزان بازدهی و بهره‌وری هستند.

با قدرت نه بگویید

هرچه توانایی شما در نه گفتن کمتر باشد با احتمال بیشتری درگیر اضطراب، تشویش و افسردگی می‌شوید و همه اینها یعنی در پذیرفتن مسئولیت‌های خود به مشکل برخواهید خورد.نه گفتن برای بیشتر افراد دشوار است. «نه» واژه قدرتمندی است که نباید از بیان آن بترسید. با قدرت نه بگویید و از بیان جملاتی مانند: «مطمئن نیستم»، «فکر نمی‌کنم بتوانم» و ... بپرهیزید. در مسیری که هستید بی‌شک و تردید قدم بردارید و با «نه» گفتن به موقعیت‌های تازه، موقعیت‌ها و فرصت‌های قبلی و فعلی را به سرانجام برسانید.

کمال‌گرایی را کنار بگذارید

بی‌نقص بودن را فراموش کنید؛ وقتی به دنبال هر چیز در ایده‌آل‌ترین شکل ممکن باشید، احساسات منفی بر شما سایه می‌اندازد. در این حالت شما به‌جای تمرکز برای پیشرفت و کسب موفقیت‌های تازه مدام بر شکست‌ها و نقص‌های خود دقیق می‌شوید و فرصت‌های روبه‌رو را از دست می‌دهید.

به راه‌حل‌ها توجه کنید

نقطه‌ای که توجه شما متمرکز بر آن است، حالت احساسی شما را مشخص می‌کند. اگر تمرکز شما بیشتر بر مشکلات باشد احساسات منفی تمام وجودتان را دربرمی‌گیرد؛ پس حال و هوای شما نیز منفی خواهد شد و توانی برای رسیدن به اهداف‌تان در شما باقی نخواهد ماند اما توجه و تمرکز بر یافتن راه‌حل‌ها، احساس پویایی و بهره‌وری شما را زنده می‌کند و باعث بهبود عملکردهایتان می‌‌شود.

خود را ببخشید

وقتی دچار لغزش و اشتباه می‌شوید، برای ادامه مسیر و حرکت به جلو باید بتوانید خودتان را ببخشید. البته نه اینکه فراموش کنید که اشتباهات چه احساسی در شما ایجاد می‌کنند بلکه باید بتوانید خود را از گرداب اثرات منفی آن بیرون بکشید. سعی کنید به‌جای لنگر انداختن در گذشته‌ها از اشتباهاتتان عبرت بگیرید و برای بهتر شدن تلاش کنید.شکست‌ها باعث می‌شوند اعتماد به نفس شما کمی مخدوش شود و فکر کنید که در آینده نیز نمی‌توانید به پیروزی دست پیدا کنید. بیشتر اوقات شکست نتیجه تلاش برای رسیدن به چیزی است که بسیار دشوار به‌دست می‌آید. درست در همین نقطه می‌توانید با تقویت باورِ به خود و درس گرفتن از شکست‌ها موفق بشوید یا با ماندن در خاطرات تلخ راه به جایی نبرید. به‌دست آوردن هر چیز ارزشمندی مستلزم پذیرفتن خطرات احتمالی است. شما تنها با باور خود و توانایی‌هایتان می‌توانید شکست را مغلوب کنید. با زندگی در گذشته، خاطرات تلخ گذشته را با خود به زمان حال می کشید. در این‌صورت انتظاری برای پیروزی باقی نمی‌ماند.

منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 115254 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse