مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور -اِلأَحَّد ٢ صفر ١٤٤٢ - Sunday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  660   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
نگرش قرآن به رستگاری در رمضان‌المبارک
 

گروه معارف - امام جمعه هریس با بیان اینکه فلسفه ماه رمضان رسیدن انسان به تقوا است، افزود: در آیه ۱۰ سوره شمس می‌خوانیم «آری رستگاری از آن کسی است که نفس خویش را تربیت کند و رشد و نمو دهد و از آلودگی به خلق و خوی شیطانی و گناه و عصیان و کفر پاک سازد».

 رمضان؛ یعنى، انسان خود را میان طاعت الهى قرار می‌دهد تا نفس او نرم و آماده بندگى شود. معناى «رمضان» در روایات؛ در بسیارى از احادیث اهل بیت(ع) از گفتن کلمه «رمضان» به تنهایى نهى شده و سفارش شده است که آن‌ را «ماه رمضان» نام گذارند؛ زیرا «رمضان» یکى از اسماى الهى است.

اشیا، زمان‌ها و مکان‌ها نیز دارای حقیقت و باطن می‌باشند. یکی از آن زمان‌ها، ماه مبارک رمضان است. در فرهنگ اسلامی ماه رمضان یکی از مهم ترین و محترم ترین ماه‌های سال است؛ ماهی که نزد مسلمانان به ماه عبادت و طهارت معروف بوده و آن را به تعبیر پیامبر(ص) ماه خدا می نامند.

هدف از ارسال رسول این است که انسان رستگار شود

حجت‌الاسلام قهرمان احمدی، امام جمعه هریس در گفت‌‌وگو با ایکنا اظهار کرد: هدف از ارسال رسول و کتب آسمانی این است که انسان رستگار شود و به مقصد برسد و ماه مبارک رمضان فرصت بسیار مغتنمی برای خودسازی و تزکیه نفس است.

وی با استناد به آیه ۱۰سوره شمس خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: آری رستگاری از آن کسی است که نفس خویش را تربیت کند و رشد و نمو دهد و از آلودگی به خلق و خوی شیطانی و گناه و عصیان و کفر پاک سازد.

حجت‌الاسلام احمدی از راه موفقیت رستگاری گفت و ادامه داد: یکی از راه موفقیت و رستگاری خداوند بندگی خداوند است و ایمان و عمل صالح از شروط رستگاری قلمداد می شود.

امام جمعه هریس ضمن بازگو نمودن فلسفه ماه رمضان یادآور شد: فلسفه ماه رمضان رسیدن انسان به تقوا است.

وی با اشار به فرموده پیغمبر(ص) افزود: پیامبراکرم(ص) می‌فرمایند: رمضان ماه خداست و آن ماهی است که خداوند در آن حسنات را می‌افزاید و گناهان را محو می‌سازد. آن ماه برکت است و ماه انابه و توبه و مغفرت است. ماهی است که بر آتش قفل زده‌اند و رستگاری در بهشت است. پس در آن از هر حرامی دوری کنید و بر تلاوت قرآن مداومت ورزید. حوائجتان را در آن درخواست نمایید و به یاد پروردگارتان اشتغال یابید. ماه رمضان همچون سایر ماه‌ها برایتان نباشد که برای آن در پیشگاه حضرت حق حرمت و فضلی است.

حجت‌الاسلام احمدی تاکید کرد: مؤمن روزه‌دار، دو وقت خوشحالی وجود دارد که لحظه افطار و عید فطر است و رستگاری و رضایت الهی نتیجه اخروی روزه در ماه مبارک رمضان و انجام تکلیف الهی است.

تمرین یک ماهه رمضان تمرینی مفید و نیکو است

حجت‌السلام حسن مرسلی، امام جمعه مهربان در گفت‌وگو با ایکنا اظهار کرد: این تمرین یک ماهه رمضان در کفّ نفس و خودداری از درخواست نفسانی، تمرینی مفید و نیکو است برای تقویت اراده و خویشتن داری در باقی سال؛ چون انسانی که یک ماه به دستور الهی در مقابل خواست حلال نفس خویش مقاومت کرده و فقط به خاطر رضای خداوند از نیازهای طبیعی خود مانند خوردن و آشامیدن اجتناب نموده است، این قدرت را خواهد داشت تا در یازده ماه دیگر سال در مقابل وساوس شیطانی و درخواست های نفسانی نفس اماره خویش مقاومت نموده و اهل تقوا و رستگاری شود.

وی افزود: تذکرهایی بر سر راه ما قرار دارد تا رستگار شویم و یکی از این تذکارها، ماه مبارک رمضان است.

حجت‌الاسلام مرسلی ضمن بازگو نمودن نتیجه اخروی روزه اظهار کرد: رستگاری و رضایت الهی مهم ترین نتیجه اخروی روزه در ماه مبارک رمضان است.

وی با استناد به آیه یک سوره مومنون خاطرنشان کرد: در این آیه می خوانیم: همانا اهل ایمان به فیروزی و رستگاری رسیدند.

حجت السلام مرسلی ادامه داد: مسلمانان باید خود را دراین ماه برای رضای خدا خالص کنند تا رستگار شوند.

وی افزود: خداوند انسان ها را در ماه رمضان به میهمانی خودش دعوت نموده است و برای ما طهارت روحی می خواهد.

امام جمعه مهربان از باز بودن درهای رحمت خداوند در ماه رمضان بر روی بندگان گفت و یادآور شد: خداوند در این ماه درهای رحمت را بر روی بندگان باز می‌کند و بندگان نباید این فرصت را از دست بدهند، چراکه این ماه زود می گذرد و بنده صالح کسی است که نهایت استفاده از این ماه را بکند.

وی با اشاره به فرموده امام جعفرصادق(ع) افزود: امام جعفرصادق(ع) می فر مایند: آدم دين‏دار چون مى‌انديشد، آرامش بر جان او حاكم است. چون خضوع مى ‏كند متواضع است. چون قناعت مى‌كند، بى‏ نياز است. به آنچه داده شده خشنود است. چون تنهايى را برگزيده از دوستان بى ‏نياز است. چون هوا و هوس را رها كرده آزاد است. چون دنيا را فرو گذارده از بدى‌ها و گزندهاى آن در امان است. چون حسادت را دور افكنده محبتش آشكار است. مردم را نمى ‏ترساند پس از آنان نمى‌هراسد و به آنان تجاوز نمى ‏كند پس از گزندشان در امان است. به هيچ چيز دل نمى ‏بندد پس به رستگارى و كمال فضيلت دست مى‏ يابد و عافيت را به ديده بصيرت مى ‏نگرد پس كارش به پشيمانى نمى ‏كِشد.

حجت‌الاسلام مرسلی رستگاری را نتیجه خوب زیستن دانست و تاکید کرد: سعادت موعود و رستگاری که هدف آفرینش انسان و ارسال هادی به سوی او است، نتیجه‌ خوب دانستن، خوب زیستن و خوب عمل کردن او در راه رسیدن به آن هدف است و از آن‌جا که این هدف بسی ارزش‌مند است، خیلی‌ها سختی‌های راه را به جان می‌خرند و به امید وصول از تحمل آن‌ها نیز لذت می‌برند و نیز سراسر زندگی و عمر از این‌که در راه هدف طی می‌شود، برای‌شان گوارا و لذیذ است که این خود نوعی سعادت است و رستگاری، هر‌چند نه به اندازه آن سعادت که رسیدن به هدف در پی دارد.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114964 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse