مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور -اِلأِثنين ٣ صفر ١٤٤٢ - Monday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  845   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
چند نکته اساسی برای انتقادپذیری

اغلب اوقات افراد نمی‌دانند منشأ و علت انتقادهایی که از آنان می‌شود چیست. اگر شما به راستی دلیل آن را ندانید هرگز نمی‌توانید آن مشکل را حل کنید، پس در ابتدا باید ریشه انتقادات را کشف کرد. در مدت زمانی که از شما انتقاد می‌کنند سعی نکنید به دفاع از خود برخیزید و صحبت‌های طرف مقابل را به منظور دفاع از خویش قطع کنید. وقتی کسی احساس می‌کند طرف مقابل به حرف‌هایش گوش نمی‌دهد جدی‌تر و سختگیرتر می‌شود.در اغلب موارد انتقادهایی که از ما می‌شوند در واقع لطف بزرگی در حق ما به شمار می‌روند؛ به ویژه وقتی بدانیم که این انتقادها سعی در بیان حقیقت دارند. در این صورت به جای موضع گرفتن و انکار حقیقت از طرف مقابل تشکر کنید و انتقادهایی که از شما می‌شود را با روی خوش پذیرا باشید.

شما می‌توانید بگویید:

من متوجه هستم كه این موضوع شما را ناراحت كرده است. پیشنهاد می‌كنم در فرصت دیگری با هم صحبت كنیم.

محدوده‌های روانی خود را مشخص كنید و در صورتی‌كه نیاز است آن‌ها را به انتقادگر تذكر دهید.

از انتقادگر بخواهید در حل مشكل كمك كند. بپرسید: این انتقاد شما چگونه مشكل را حل خواهد كرد لطفا بیشتر توضیح دهید.

متاسفم كه ناراحت شدی.

به نظر شما این یك اختلاف نظر بین ماست و یا یك روش اشتباه برای حل مشكل؟

چگونه انتقاد کنیم؟

شروع نرم: وقتی از فردی درخواست تغییر در رفتارش می‌کنید، سعی کنید با جملات نرم و ملایم شروع کنید. یک انتقاد را با استفاده از پیغام‌های نرم آغازین، دوباره برای خود بازگو کنید.

درباره احساساتتان صحبت کنید: وقتی از کسی می‌خواهید که تغییر کند، اغلب این احساسات ناخوشایندتان است که شما را ترغیب می‌کند درباره این موضوع صحبت کنید. شما می‌خواهید احساسات بهتری را تجربه کنید. انتقاد می‌تواند به راحتی بر احساسات سخت مثل عصبانیت و انزجار متمرکز شود.

تبدیل انتقاد به ارتباط: اگر این گونه احساس می‌کنید که«ریسک انتقاد کردن از دیگری را به جان خریده اید» و یا «فرد مقابل هرکاری می‌خواهد انجام دهد، در هر حال تغییر بسیار خوب است»؛ لازم است بدانید داشتن این نوع احساسات می‌تواند برای شما معنی خاصی داشته باشد. این معنی که دوستان یا افرادی که عاشقشان هستید ممکن است متوجه این نشوند که چرا شما در آنچه آنها انجام می‌دهند، این قدر سخت می‌گیرید.

اگر انتقاد به شما فشار آورد

 

انتقاد از دیگران نوعی هوشمندی است. انتقاد همچون حرکت روی لبه تیز چاقوی سازندگی در مقابل انتقام است. گاهی وقتی فردی ما را مورد انتقاد قرار می‌دهد، ممکن است چون نتوانسته ما را به آرامی مورد خطاب قرار دهد، کمی ناراحت شویم. اگر کمی عصبی و دلخور شدید، می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر خود را آرام کنید.

پیاده‌روی تند: بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند افراد به هنگام عصبانیت به پیاده روی تند بپردازند که این مساله می‌تواند در کاهش استرس و اضطراب در افراد موثر باشد. فعالیت ورزشی، به ویژه پیاده روی شیوه فوق العاده موثری برای برطرف کردن فشار روحی است.

ارزان ترین راه برای کنترل فشار روحی: پیاده روی، بهترین و ارزان ترین راه برای کنترل فشار روحی است. پیاده روی، صرف نظر از سرعت گام‌ها، به طور طبیعی میزان استرس را کم می‌کند. فعالیت‌های ورزشی مناسب، به طور قابل توجهی در مقابله با استرس نقش دارند.

دوش آب سرد بگیرید: دوش آب سرد نیز از دیگر راه‌های مقابله با فشارهای روحی و روانی است. سرگرم کردن خود به کار یا مطالعه نیز می‌تواند در شرایط خاص به آرامش افراد کمک کند؛ البته ایجاد احساس آرامش تنها به این عوامل بستگی ندارد و بیشتر به خود فرد و خواست وی برای رسیدن به آرامش و تمرینات روحی و روانی که وی برای رسیدن به این مقصود انجام می‌دهد، وابسته است.

منبع: روزنامه جام جم

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114771 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse