مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر -اِثَّلاثا ٤ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  967   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
چگونه آبروداري كنيم؟

براي هر انساني در زندگي خط قرمزهايي در مسأله آبرو داري وجود دارد. خطوط قرمزي كه نسبت به آن‌ها حساسيت داشته و از ديگران توقع حفظ حريم آن‌ها را دارد و از طرفي او نيز بايد نسبت به اين خط قرمزها كه ديگران نيز نسبت به آن حساس هستند توجه كند.

آبروي مومن

حفظ آبرو از اموري است كه مورد توجه پيشوايان ديني ما قرار داشته است. در كلمات و سخنان گهربار امام علي(ع) نيز موارد فراواني را مي‌توان يافت كه ايشان به اصل مهم آبروداري توجه ويژه نشان داده و پيروان خويش را بدان فرمان داده‌اند. آنچه مي‌توان از سخنان آن امام همام به دست آورد آن است كه آبرو داراي دو جنبه كلي است. اول آنچه به خود انسان باز مي‌شود و مقصود تلاش براي حفظ آبروي خويش است و دوم آن سوي سكه كه ديگران را شامل مي‌شود و بدان معناست كه در برخورد با ديگران به گونه اي رفتار شود كه آبرويشان حفظ شده و كاري كه باعث ريخته شدن آبروي ديگري مي‌شود انجام نشود. آنچه در اين مجال مورد توجه قرار داده مي‌شود وجه اول است. مي‌خواهيم بدانيم در نهج البلاغه چه راهكارهايي براي حفظ آبروي فردي ارائه شده است. در ذيل به برخي از مهم‌ترين آن‌ها اشاره مي‌شود.

بخشندگي

نخستين اقدام در جهت حفظ آبرو را مي‌توان بخشندگي دانست. امام علي (ع) مي‌فرمايند: بخشندگى، نگاه دارنده آبروست. انسان بخشنده جايگاهي ويژه در ميان مردمان دارد. بخشش كردن‌هاي مادي و معنوي او را به فردي دوست داشتني نزد همگان مبدل ساخته است. نتيجه اين همه نيز حفظ آبرو خواهد بود.

درخواست نكردن

از ديگر عواملي كه سبب مي‌شود آبروي انسان حفظ شود درخواست نكردن است. اگر اندكي به دور و اطراف خويش نگاه كنيم مي‌بينيم برخي از افراد به راحتي و بي‌هيچ ابايي در هنگام نياز، دست به سوي ديگران دراز مي‌كنند. بي‌آنكه خود اندكي تلاش كنند. اين افراد كم كم عادت مي‌كنند كه براي حل مشكلات دست به دامان ديگران شوند. كم كم خدا را فراموش مي‌كنند و توان فردي خويش را از ياد مي‌برند. آنها از ياد مي‌برند كه اين درخواست كردن‌هاي پي در پي نتيجه اي جز دوري مردمان از آن‌ها نخواهد داشت. اطرافيان چنين افرادي كم كم از گردشان پراكنده مي‌شوند و چه بسا به دليل سابق بدشان در لحظه‌اي كه واقعا نيازمند كمك هستند ياري رسانشان نباشند. از آن روست كه امام‌علي‌(ع) مي‌فرمايند: آبروى تو چون يخى جامد است كه درخواست آن را قطره قطره آب مى‌كند، پس بنگر كه آن را نزد چه كسى فرو مى‌ريزى؟

ياري خواستن از خدا در مشكلات اقتصادي

از امام علي(ع) نقل شده است: ‌خدايا آبرويم را با بى نيازى نگهدار، و با تنگدستى شخصيت مرا لكه‌دار مفرما، كه از روزى خواران تو روزى خواهم، و از بدكاران عفو و بخشش طلبم. مرا در ستودن آن كس كه به من عطايى فرمود موفق فرما و در نكوهش آن كس كه از من دريغ داشت آزمايش فرما، در صورتى كه در پشت پرده، اختيار هر بخشش و دريغى در دست تو است و تو بر همه‌چيز توانايى. بي شك انسان در زندگي با مشكلات فراواني مواجه است و دنيا‌ مکان بلا و مكافات است. بخشي از اين سختي‌ها مربوط به مسائل مادي و مشكلات اقتصادي است. در كارزار مشكلات اقتصادي هر كس طريقي در پيش خواهد گرفت. برخي با كوچك ترين مساله، روحي خويش را باخته و دست به دامان خلق مي‌شوند. عده اي به نيرو و توان خويش اتكا مي‌كنند و برخي نيز با بي‌توجهي روزگار مي‌گذارند. اما در اين ميدان كساني پيروزند كه علاوه بر استفاده از توان خويش، به نيروي الهي نيز وصل گردند. اين افراد همواره خدا را در نظر داشته و دست نياز به سوي بي‌نياز بلند مي‌كنند و در نتيجه با حفظ آبروي خويش در نهايت بر مشكلات پيروز مي‌گردند.

پرهيز از جدال

از منظر امام علي(ع) عامل ديگر در حفظ آبرو پرهيز از جدل‌هاي بي‌فايده است: هر كس كه از آبروى خود بيمناك است از جدال بپرهيزد. بحث‌ها و نزاع‌هايي كه از ابتدا مشخص است سودي نداشته و بي‌نتيجه باقي مي‌ماند سبب مي‌شود حرمت‌ها شكسته شده و آبروها ريخته شود. در چنين مواردي افراد براي رسيدن به اهداف خويش گاه از عيوب مخفي و اتفاقات پنهان پرده برمي‌دارند كه منجر به آبروريزي خواهد شد.

ترك پرگويي و بيهوده گويي

در مجالس كه مي‌نشينيم برخي به هر قيمتي درصدد آنند كه صحبت كنند. از هر چيز و هر كس سخن مي‌گويند. همين امر باعث مي‌شود در سخن گفتن انديشه نكرده و بي‌درنگ حرف زنند. چنين امري نيز در شمار اسباب از بين رفتن آبرو قرار دارد. چنانچه امام علی(ع) فرموده‌اند: از هر كارى كه از‌كننده آن پرسش كنند، نپذيرد يا عذر خواهى كند، دورى كن، آبروى خود را آماج تير گفتار ديگران قرار نده، و هر چه شنيدى باز گو مكن.

كلام آخر

امام علي(ع) توجه زيادي به اصل آبرو و آبروداري داشته‌اند. در سخنان آن بزرگوار موارد فراواني را مي‌توان يافت كه به اين موضوع اختصاص دارد. از منظر ايشان بخشندگي، درخواست نكردن، ياري خواستن از خدا در مشكلات اقتصادي، پرهيز از جدال و ترك پرگويي و بيهوده گويي از جمله عواملي است كه سبب مي‌شود آبروي آدمي‌محفوظ ماند.

منبع: روزنامه آرمان

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114763 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse