مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر -اِثَّلاثا ٤ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  782   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
تاثیرمعنويت در زندگی

والديني كه قادر باشند الگوي مناسبي از معنويت را چه در بعد گفتار و چه در بعد رفتار در خانواده ارائه دهند، فرزندان در صورت اعتماد به والدين تلاش خواهند كرد تا از طريق همانندسازي با آنان زمينه‌هاي معنويتشان را نيز با والدين تطابق بخشند. در مواجهه با چالش‌هاي جدي خانواده‌ها درعصر حاضر، مي‌توان در جست‌وجوي شيوه‌هايي برآمد كه ضمن تقويت معنويت در نهاد خانواده به ترميم و تقويت پيوندهاي درون خانواده نيز اهتمام ورزيد. برخي از آنها عبارتند از:

تقويت پيوند والدين با معنويت

برمبناي اصل همانندسازي فرزندان با والدين و توجه به اين واقعيت كه همانندسازي همچون يك نياز اساسي روحي و رواني، فرزندان را از درون بر مي‌انگيزد تا درصدد ايجاد و طراحي شخصيتي برآيند كه به نوعي در انطباق با نسل بالغ و درعين حال، مورد قبولشان باشد. والديني كه قادر باشند الگوي مناسبي از معنويت را چه در بعد گفتار و چه در بعد رفتار در خانواده ارائه دهند، فرزندان در صورت اعتماد به والدين تلاش خواهند كرد تا از طريق همانندسازي با آنان زمينه‌هاي معنويتشان را نيز با والدين تطابق بخشند. به والدين پيشنهاد مي‌شود به برخي از راهكارهاي اعتمادسازي كه در ذيل ارائه مي‌شود بيشتر توجه نمايند: التزام علم وعمل؛ به اين مفهوم كه آنچه به فرزندان به صورت شفاهي و كلامي‌توصيه مي‌كنند، در مقام عمل نيز پايبند و ملزم به آن باشيم ودر نگاهي عميق تربه مساله سعي كنيم مقدم بر گفتار، به وسيله رفتار خويش عملا به فرزندان خود بياموزيم، زيرا فرزندانمان بيش از گفتا رما، از رفتارمان مي‌آموزند. انجام تعهدات منطقي؛ پاره اي از خواسته‌ها وانتظارات فرزندان از والدين در حوزه ي «منطق» و «امكان» مي‌گنجد. به اين معنا كه اين نوع

خواسته‌ها هم منطقي بوده و هم در امكان والدين است. والديني كه هوشمندانه با تامين به موقع خواسته‌هاي فرزندان، اين قبيل تعهدات را به خوبي انجام مي‌دهند، در چشم و دل فرزندان خود، اعتبار بالايي را كسب مي‌كنند كه يكي از نشانه‌هاي آن، جلب اعتماد فرزندان به خويش است. تبيين آثار معنويت در زندگي؛ آموزش زندگي توام با معنويت بخشي از وظايف والدين نسبت به فرزندان محسوب مي‌شود. امروزه آموزش مهارت‌هاي زندگي يكي ازوظايف نهادها و مراكز مرتبط با خانواده محسوب مي‌شود. اين قبيل آموزش‌ها اغلب شامل سلسله مباحثي است كه خانواده‌ها را در ايفاي وظيفه ي شهروندي ياري مي‌كند. خانواده‌ها نيز متقابلا وظيفه ي آموزش مهارت‌هاي زندگي و شهروندي را در قبال فرزندانشان ايفا مي‌كنند و از جمله مهارت‌ها، تبيين آثارمعنويت در زندگي است. آنان مي‌توانند چنين آموزشي را به صورت بررسي مقايسه اي ميان دو نوع حيات معنوي و حيات مادي براي فرزندان ترتيب دهند. لازم به ذكر است چنين آموزشي بايد به شيوه اي جذاب روان و قابل فهم صورت گيرد تا مورد اقبال فرزندان واقع شود. نكته اي كه در توجيه چنين شيوه اي قابل ارائه است تمايل دروني و جدي نوجوانان و جوانان به آشنايي با تاثير شيوه‌هاي مختلف زندگي است كه از جمله شامل زندگي معنوي و آثار آن نيز است. از اين رو، بر اساس اين واقعيت، چنين روشي براي تقويت بنياد خانواده، مفيد وموثر تلقي مي‌شود. افزايش توانايي درك و فهم متقابل؛ برخي از والدين از تمايل جدي براي درك و معرفت فرزندانشان برخوردارند و چنين اهتمامي‌را از طريق توسعه دنياي ارتباطي خود با آنان بروز مي‌دهند. بديهي است هر اندازه ارتباط كلامي‌و مناسبات روحي ميان دو نسل «والد و فرزند» گسترش وتعميق يابد، گامي‌در جهت رشد و درك متقابل آنان محسوب مي‌شود. فرزندان نيز متقابلا با پاسخ مثبت دادن به تلاش‌هاي صادقانه والدين براي ارتباط موثر و كارآمد، قادرند تصوير مطلوبي از خويشتن در باور والدين بيافريينند و حاصل آن رشد روز افزون، درك متقابل نسل‌ها خواهد بود.

منبع: روزنامه آرمان

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114750 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse