مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد -اِثَّلاثا ١٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  686   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
ولادت حضرت علی کبر(ع) و روز جوان


درود و سلام بر پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد مصطفی و اهل بیت پاک و مطهّرش و سلام بر روزها و اعیاد پر خیر و برکت ماه شعبان، ماه رسول خدا و سلام بر شما شنوندگان خوب و صمیمی، عیدتان مبارک.
امروز یازدهم شعبان مصادف است با ولادت یکی از اولاد رسول خدا(ص)، حضرت علی اکبر فرزند بزرگ امام حسین(ع)، سبط(نوه) پیامبر اکرم(ع). این روز عزیز را به همه شما بزرگواران تبریک و تهنیت عرض می کنیم .
پدر بزرگوار حضرت علی اکبر(ع)، امام حسین(ع)، امام سوم شیعیان و نام مادر ایشان لیلا دختر ابی مرّه ثقفی است.ایشان در اوائل خلافت عثمان بن عفان به دنیا آمدند و در کربلا در کنار پدر بزرگوارشان بودند و حدود 25 سال داشتند.


حضرت علی اکبر(ع) از نظر جمال، خُلق و خوی و سخن گفتن شبیه ترین مردم به رسول خدا بود. ایشان جوانی خوش سیما، زیبا، باوقار، شجاع، سخاوتمند و در عین حال خویشتن دار بود. در مسائل دینی، عالِم و در سخن گفتن فصیح بود.
حضرت علی اکبر(ع) روز عاشورا پس از شهادت یاران امام حسین(ع)، اولین کسی بود که از میان خاندان امام اجازه میدان رفتن از پدر بزرگوارشان طلبید تا جان را فدای دین کند. امام(ع) آن زمان که به او اجازه فرمود از روی حسرت نگاهی به جوان خود نمود و اشک از دیدگانش به رخسار مبارک روان ساخت سپس فرمود: پروردگارا گواه این مردم باش جوانی برابر آن ها رفت که شبیه ترین مردم است به پیغمبر تو در خلقت، اخلاق و گفتار. ما هر وقت مشتاق دیدار پیغمبرت می شدیم به روی او نگاه می کردیم.
همراهان گرامی، حضرت علی اکبر جوانی شجاع و با بصیرت بود. شجاعت و دلاوری، رزم آوری و بصیرت دینی و سیاسی او در سفر کربلا به ویژه در روز عاشورا تجلی کرد که سخنان، فداکاری ها و رجزهایش دلیل آن است.
وقتی امام حسین(ع) قبل از رسیدن به کربلا از منزلگاه قصر بنی مقاتل گذشت، روی اسب، چشمان او را خوابی ربود و پس از بیداری انا لله و انا الیه راجعون گفت و سه بار این جمله و حمد الهی را تکرار کرد. حضرت علی اکبر وقتی سبب این حمد و استرجاع را پرسید حضرت فرمود: در خواب دیدم سواری می گوید این کاروان به سوی مرگ می رود. سپس حضرت علی اکبر(ع)پرسید: مگر ما برحق نیستیم؟ امام حسین(ع)فرمودند: چرا، حضرت علی اکبر گفت پس باکی از مرگ در راه حق نداریم.
دوستان عزیز شنونده حضرت علی اکبر(ع) جوانی برومند، خداشناس، دیندار، شجاع و حق جو بودند و الگویی مناسب برای تمام جوانان در همه اعصار هستند و جوانان با تأسی از ایشان می توانند بهترین راه را برای بهره گیری از نیروی جوانی در مسیر سعادتو کمال خود طی کنند. روز جوان را بار دیگر به تمامی شما عزیزان تبریک و تهنیت عرض می کنیم .
دوستان در بین فصول، بهار از زیبایی و جاذبه کم نظیری برخوردار است. بهار فصل سرسبزی، شکفتن و تازگی است و چه خوب گفته اند که جوانی بهار عمر آدمی است چرا که جوان سرشار از شادابی و نشاط است. دوره جوانی، دوران رسیدن به مرتفع ترین منازل زندگی است. این ایام پرفروغ ترین دوران عمر انسان و دوران شادمانی، کوشش و شور و هیجان است. جوان می تواند با داشتن اعتقادت و اندیشه سالم، طعم و عطر این دوره را کامل کند و این طعم را تا پایان عمر حفظ کند.
جوان در فطرت و سرشت خویش، حق گرا و خداگرا ست. همچون نهالی است که اگر به آن آفتاب، آب و خاک مناسب داده شود، رشد می کند و سالم می ماند و در برابر حوادث طبیعی خم به ابرو نمی آورد و از اصل خود بازگشت نمی کند تا این که همچون درختی تنومند و استوار گردد. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: به شما در باره جوانان و نوجوانان به نیکی سفارش می کنم زیرا آن ها دلی رقیق تر و قلبی فضیلت پذیر دارند. زمانی که خداوند مرا به پیامبری برگزید تا مردم را به رحمت الهی بشارت دهم و از عذابش بترسانم، جوانان سخنم را پذیرفتند و با من پیمان محبت بستند ولی پیران مخالفت کردند و از قبول دعوتم سر باز زدند. چون فطرت جوانان کمتر آلودگی دارد سخنان پیامبران و مربیان الهی را زودتر می پذیرند چرا که آن را موافق الهام فطری و ندای وجدانی خود می یابند. اهمیت دوران جوانی وقتی بیشتر مشخص می شود که زمان آن سپری شود. امام علی(ع)، امام اول شیعیان می فرمایند: تنها هنگام فقدان جوانی می توان به ارزش آن پی برد همچنان که هنگام بیماری می توان به ارزش تندرستی پی برد .
حال که فرصت عمر و جوانی گذراست، بهره مندی از علم صحیح و آگاهی کامل می تواند آینده ای درست را برای جوانان تضمین کند و پیروی از الگوهای مناسب، فطرت پاک جوان را همچنان زلال و شفاف نگه می دارد و جوان را از گرایش به سوی مکاتب منحرف فکری حفظ می کند.
حضرت علی اکبر(ع) مظهر بهترین جوانان است چرا که فرزند بزرگوار کسی است که پیامبر(ص) در مورد ایشان بیان کرده اند: حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشتند. و خود نیز نمونه اعلایی از علم و رشادت و از خودگذشتی در راه حفظ دین و پاسداری از اسلامند.حضرت علی اکبر(ع) تنها در صورت و چهره شبیه پیامبر گرامی اسلام نبودند بلکه در سیرت و منش و کردار نیز به جد خودشان، رسول گرامی اسلام شبیه بودند.حضرت علی‌اکبر(ع) «ناز» جوانی را با «نیاز» به پروردگار همراه کرد و بدین‌گونه صورت زیبا را با سیرت دل‌ربا در آمیخت. او خداوندگار ادب بود، و شور و طراوت جوانی، هرگز وی را از دایره ادب، به ویژه در برابر پدر، خارج نکرد. رفتار و کردار حضرت علی کبر(ع)، رمز جاودانگی را به جوانان آموخت: حق محوری، ادب و فروتنی. پس چه زیباست روز ولادت علی اکبر(ع) به عنوان روز جوان نامیده شده است جوانی که در راه دین و حقیقت از جان خود نیز گذشته است. حدیثی زیبا از پیامبر گرامی اسلام را به شما عزیزان هدیه می کنیم. ایشان فرموده اند : برتری کسی که در جوانی، خدای را عبادت کند برکسانی که در پیری به عبادت روی می آورند به سان برتری پیامبران بر سایر مردم است.
منبع: سایت بیتوته

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114727 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse