مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر -اِلخَميس ٦ صفر ١٤٤٢ - Thursday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  998   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
قرآن در جبهه
 
یادش بخیر! آن شب ها و روزهایی که از خاک بر اوج افلاک نور می بارید و عطر جانفزای عشق و شهامت و شهادت، در جای جای این مرز و بوم جاری بود و اُنس با قرآن، جایگاه ویژه ای داشت. در آن سال های عطر آگین و نورانی، قرآن، دوستان خود را در
سنین مختلف، از پیر و جوان و نوجوان در بین زنان و مردان انتخاب کرده بود و یاران قرآن هم، تنها به اُنس و همراهی با این کتاب مقدس می اندیشیدند و لحظات خود را نورانی می کردند.
در این صحنه های پرشور عشق و عاشقی و اُنس و اُلفت باقرآن.، نوجوانان و جوانان نقش و جایگاهی ویژه داشتند. حضور و شیدایی آن ها، این منظره را جذاب تر، دل پذیرتر و عاشقانه تر نموده و دیگران را به تماشا و یا شرکت درآن دعوت می نمود.
سال 64 بود. در گوشه ای از منطقه گسترده جبهه جنوب، گروهی از برادران جوان و نوجوان واحد «غوّاصی» لشکر امام حسین (ع) به تمرین و آماده شدن جهت عملیات فتح «فاو» مشغول بودند. این گروه مشکل ترین و در عین حال حساس ترین وظیفه را در عملیات آینده به عهده داشتند. چون آنان می بایست قبل از همه نیروهای دیگر، در عرض طولانی رودخانه منطقه عملیات از زیر آب غوّاصی نمایند و پس از آن، نگهبانان خط مقدّم جبهه دشمن را از پا درآورده و استحکامات و مواضع دفاعی آنان را نابود کرده و تیربارهای دشمن را از کار بیندازند. تنها با موفقیت این گروه بود که نیروهای دیگر می توانستند وارد عمل شوند و خود را توسط قایق هابه آن طرف رودخانه برسانند و به پیشروی درمواضع و خطوط دفاعی دشمن مشغول شوند. این بود که افراد واحد غوّاصی، از بین داوطلبین شهادت انتخاب می شدند که همگی دارای روحیه ای بالا و معنویتی ویژه و سنین زیر بیست سال بودند.
یکی از کارهای مداوم و همیشگی این گروه این بود که هر شب، قبل از خواب، دور هم جمع شده و سوره واقعه را جمعی با صدایی هماهنگ می خواندند. قرائت این سوره و دقّت در معنای آن، به ویژه با توجّه به فضای عطر آگین عشق به شهادت، همه افکار و خاطرات دیگر را، از یاد و نظر آن ها می زدود و آن ها را هرچه بیشتر مشتاق شهادت و بهشت موعود می نمود.
وقتی جایگاه مقربین در بهشت، ضمن آیات این سوره شریفه تصیف می شد چهره ها برافروخته می گردید. «والسّابقون السّابقون. اولئک المقرّبون. فی جنّات النّعیم». گویی جایگاه و موقعیت خود را بدون هیچگونه تردیدی مشاهده می نمودند.
با پایان گرفتن تلاوت سوره شریفه واقعه، هر کدام از افراد گروه به نوبت، همه آمال و آرزوها و نیز، همه خواسته های خود را در قالب جمله ای کوتاه ریخته و به عنوان دعا از خداوند، درخواست می نمودند.
پس از آن، گروهی از برادران، ذکر و تلاوت قرآن را تا موقع خواب رها نمی کردند و باچنین روحیاتی، در حالی که ذکر خدا و نیز آیات دلنشین قرآن را برلب داشتند به استراحت می پرداختند. این اُنس و اُلفت با قرآن و ذکر خداوند قبل از خواب، نقش عجیبی در سحرخیزی آنان داشت؛ به گونه ای که گاهی دو ساعت پیش از اذان صبح پهلو از زمین برمی گرفتند و به نیایش، نماز شب و یا تلاوت قرآن مشغول می شدند. کاملاً به خاطر می آورم که بعضی شب ها تلاش می کردم تا زودتر بیدار شده، به زمزمه های آن ها گوش دل بسپارم، ولی اغلب توان آن را نمی یافتم. چون وقتی به مسجد می رسیدم مشاهده می کردم که تقریباً نفر آخری هستم که به آن مکان وارد می شوم و دیگران قبل از من، هر کدام درگوشه ای مشغول قیام، رکوع، سجود و یا تلاوت قرآن هستند. زمزمه های آنان و نجوایشان در آن سحرگاهان به قدری اثر بخش و روح افزا بود که اغلب گوش دادن به این زمزمه ها را بر قرائت قرآن ترجیح می دادم؛ چون در تلاوت و صدای آن ها جذابیت، معنویت و کشش مخصوصی وجود داشت.
گاهی در آن شب ها به یاد فرماش مولای متقیان علی(ع) درباره صفات متقین افتاده و آن سخنان بلند را بر جوان و نوجوانان سحرخیز پیرامون خود منطبق می یافتم.
«چون شب شود بر پا ایستاده آیات قرآن را باتأمّل و اندیشه می خوانند و با خواندن و تدبّر در آن، خود را اندوهگین می سازند و به وسیله آن، به درمان درد خویش کوشش دارند. پس هرگاه به آیه ای برخوردند که درآن تشویق و امیدواری است، نسبت به آن طمع می نمایند و با شوق به آن نظر می کنند؛ مانند آن که پاداشی که آیه از آن خبر می دهد در برابر چشم ایشان است و آن را می بینند و هرگاه به آیه ای برخوردند که در آن ترس و بیم است گوش دلشان را به آن می گشایند، چنان که گویا فریاد و شیون دوزخ در بیخ گوش هایشان است. با رکوع، پشت های خود را خم کرده و با سجود، پیشانی ها و کف ها و زانوها و اطراف قدم هایشان را به روی زمین می گسترانند و از خدای متعال آزادی خویش را(از عذاب رستخیز) درخواست می نمایند».
منبع: سایت حوزه

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114411 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse