مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ جمعه ۲ فروردين -اِجُّمعَة ١٥ رجب ١٤٤٠ - Friday March 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  166   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
معاون وزرات جهاد کشاورزی:زراعت دیم استان اردبیل از کشت تک‌محصولی خارج می‌شود

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: با همکاری شرکت‌های تحقیقاتی معتبر بین‌المللی زراعت دیم استان اردبیل از کشت تک‌محصولی خارج می‌شود.
عباس کشاورز در دیدار با استاندار اردبیل که در سالن شهید باهنر استانداری اردبیل برگزار شد اظهار کرد: پروژه‌ای با یک مرکز تحقیقات بین‌المللی در سه استان غربی کشور در خصوص زراعت دیم به مدت سه سال در دست اجرا است که امسال سال سوم انجام و نتیجه‌گیری از این طرح است و یکی از اهداف مهمی که این طرح دنبال می‌کند این است که تناوب دیم را از یک محصول خارج کند.
وی گفت: سطح زیر کشت اراضی آبی استان تنها 80 هزار هکتار است و بخش عمده زمین‌های زراعی دیم است که زراعت دیم نیز تابع بارندگی و شرایط آب و هوایی است و اگر در سالی بارندگی به میزان کافی و لازم وجود نداشته باشد مسلماً میزان تولید محصولات کشاورزی به نحو قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.


معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر در اراضی دیم زراعت به صورت تک محصولی صورت می‌گیرد که این امر پایداری تولید در طی سالهای متوالی را به خطر می‌اندازد.
کشاورز افزود: هدف ما از اجرای این پروژه این است که حداقل 5 محصول را در تناوب با زارعت دیم قرار بدهیم و غلات و حبوبات و گیاهان علوفه‌ای ودانه‌های روغنی را در این تناوب قرار بدهیم.
وی ادامه داد: هدف عمده‌ای که این طرح دنبال می‌کند بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی‌های فنی و تخصصی بهره‌برداران است به اینگونه که 30 الی 40 درصد بقایای گیاهی را در اراضی دیم حفظ نمایند تا کشاورزان و بهره‌برداران بتوانند تنها با میزان بارندگی 180 الی 200 میلی‌متر با حفظ بقایای گیاهی و کشت مستقیم میزان محصول تولیدی خود را بیش از 40 درصد افزایش دهند.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: برای اینکه کارخانه چغندر قند مغان بتواند پویایی و کارایی لازم را داشته باشد می‌بایست حداقل 2هزار و 500 تا 3 هزار هکتار از اراضی استان به زیر کشت چغندر قند برود تا کارخانه بتواند تولید اقتصادی داشته باشد.
وی افزود : در حال حاضر با گذشت 3 سال از طرح 10 ساله خودکفایی در روغن خوراکی کشور نزدیک به 70 درصد نیاز روغن خوراکی کشور تامین می‌شود که 55 درصد کنجاله هم تامین می‌شود و مزارع کلزای استان اردبیل با مدیریت و تغذیه خوب با سطح سبز بی‌نظیر از لحاظ کمی و کیفی در بین مزارع کلزا در کشور از وضعیت مناسبی برخوردار است و این استان رکورددار خواهد شد که از تلاش همه کلزاکاران و کارشناسان و مسؤولان تشکر می‌کنیم .

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114265 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse