مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ جمعه ۲ فروردين -اِجُّمعَة ١٥ رجب ١٤٤٠ - Friday March 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  197   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
فعال اقتصاد سیاسی:برجام هزینه سیاسی اقتصادی بر کشور تحمیل کرد/ تفکر لیبرالی اقتصاد کشور را نابود می‌کند

فعال اقتصاد سیاسی بین‌الملل گفت: ما با امضای برجام صنعت هسته‌ای را به کل بایکوت کرده و از پیشرفت این فناوری در کشور جلوگیری کرده‌ایم و این کار هزینه گزاف سیاسی، اقتصادی و امنیتی بر کشور تحمیل کرد.
سید یاسر جبرائیلی در مراسم گرامیداشت روز ملی فناوری هسته‌ای که در سالن اجتماعات دانشگاه علوم‌پزشکی اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: ما با امضای برجام صنعت هسته‌ای را به کل بایکوت کرده و از پیشرفت این فناوری در کشور جلوگیری کرده‌ایم و این کار هزینه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بر کشور تحمیل کرد.


وی گفت: فروش نفت کشور بعد از برجام دو برابر افزایش یافت اما قیمت دلار اکنون به نزدیک ۶ هزار تومان رسیده است که این نشان دهنده عدم تاثیرگذاری برجام بر اقتصاد کشور است.
فعال اقتصاد سیاسی بین‌الملل تصریح کرد: قیمت دلار از سال ۸۴ تا ۹۰ حدود ۲۰۰ تومان و بعد از اعمال تحریم‌های ظالمانه و از سال ۹۰ تا ۹۲ خدود ۲ هزار تومان افزایش یافت اما امروز با وجود امضای برجام هیچ اثر مثبتی از آن در اقتصاد کشور دیده نمی‌شود.
جبرائیلی بیان کرد: تا زمانیکه بیش از ۹۰ درصد صادرات ما صادرات غیرنفتی، ادعای سود افزایش قیمت ارز بر اقتصاد کشور ادعایی دروغین و به دور از واقعیت است.
وی افزود: قیمت ارز بسیار کلیدی است و بر تمامی مولفه‌های اقتصادی در کشور تاثیرگذار است و افزایش آن باعث افزایش تورم می‌شود که مستقیم بر اقتصاد خانواده‌های ایرانی تاثیرگذار است.
این فعال رسانه‌ای ادامه داد: تفکر اقتصاد آزاد و لیبرالی بزرگترین ضربه را بر اقتصاد کشور وارد کرده است زیر بیش از ۷۰ درصد کالاهای تولید داخل وابسته به کالاها و مواد اولیه خارجی می‌باشد و این یعنی خروج ارز از کشور و رکود تولیدات داخلی.
جبرائیلی اضافه کرد: باید مجلس در خصوص حمایت از کالاهای داخلی ورود پیدا کند و واردات کالاهای خارجی را که مشابه داخلی دارند ممنوع اعلام کند و این وظیفه‌ای است که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز بر دوش دارد.
وی عنوان کرد: متاسفانه سیاست دولت فعلی در خصوص تعامل اقتصادی با دنیای غرب کاملا اشتباه است و زیرا آنها بر این تفکرند که اگر ما به شرکت‌های غربی سود برسانیم آنها با دولت و ملت ما دوست خواهند ماند.
فعال اقتصاد سیاسی بین‌الملل تاکید کرد: دولت نباید اجازه دهد که ارز کشور صرف خرید کالاهای غیرملزوم شود و افرادی هم که در این راستا شعار رقابت کالای داخلی با کالاهای خارجی را سر می‌دهند هیچ اطلاعات و سوادی از پیشینه و روند پیشرفت اقتصادی در کشورهای توسعه یافته ندارند.
جبرائیلی یادآور شد: دولت باید توهم رقابت صنایع داخلی را با غول‌های بزرگ خارجی کنار بگذارد و حمایت‌های خود را به صورت حساب شده و دقیق از کالاهای تولید داخل ادامه دهد.
وی با اشاره به اینکه حمایت از تولیدات داخلی نباید مانند نظام خودروسازی در کشور باشد، افزود: نباید حمایت از کالای داخلی مانند حمایت از نظام خودروسازی کشور باشد زیرا این نوع پشتیبانی، حمایت از تجارت خودروسازی است نه صنعت خودروسازی.
این فعال رسانه‌ای با اشاره به اینکه سیاستگذاران اقتصادی در کشور هنوز به این باور نرسیده‌اند که اقتصاد کشور می‌تواند روی پای خود بایستد، تصریح کرد: به طور مثال مافیای قطعات خودرو با حصارکشی و دریافت رانت در این حوزه ظلم بزرگی به نظام خودروسازی کشور انجام داده‌اند و حتی دولتمردان ما هم نمی‌‌توانند با آنها مبارزه کنند.
وی با اشاره به تحقق شعار "ما می‌توانیم" در عرصه‌های مختلف در کشور گفت: ما در مقابل بهت جهانیان اورانیوم را تا ۲۰ درصد غنی‌سازی کردیم و با وجود تحریم‌های کمرشکن و ظالمانه موشک نقطه‌زن ساختیم و اگر بخواهیم می‌توانیم مشکلات اقتصادی را نیز در کشور حل کنیم.

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114261 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse