مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت -اِلأَحَّد ١٥ شعبان ١٤٤٠ - Sunday April 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  211   بازدید    تاریخ درج مطلب  24/12/1396    
 
 
چه دعایی برای محافظت در برابر زلزله بخوانیم ؟

در مقابل زمين لرزه همیشه مقاومت داشته باشید و توکل خودتان رابه خدا کنید در ادامه می توانید با دعای مخصوص مراقبت در مقابل زمين لرزه در منزل تالاب را دنبال نمایید.

عوامل دفع و رفع بلایا:

امام صادق(ع)فرمودند: هر گاه در شب و هنگام خوابیدن از وقوع زمين لرزه و خراب شدن منزل می‌ترسی آیه «41 سوره فاطر» را قرائت کن :

  إنَّ اللَّهَ يُمْسِکُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ أَن تَزُولَا وَلَئِن زَالَتَا إِنْ أَمْسَکَهُمَا مِنْ أَحَدٍ مِّن بَعْدِهِ إِنَّهُ کَانَ حَلِیمًا غَفُورًا 

  بعضی از اسباب معنوی ‏وجوددارد که جنبه دفعی و رفعی دارد، یعنی یا باوجود انها مانع از پیشامدش ‏می‏شوند و یا پس از وقوع سانحه مانع از آسیب‌رسانی و شدت یافتنش شده و رفع بلا می کنند؛ به‌طور نمونه، چنانچه اکثریت مردم در راه بندگی و پيروي خدا گام بردارند خداوند رحمتش را نازل کرده و مانع از عذاب آنان میگردد، و یا تلاوت آیات قرآن هم چون آیه الکرسی و چهار قُل«سوره هاي حمد، کافرون، ناس و فلق» و جز آن ها تأثیر بسیار زیادی ‏در دفع و رفع بلا دارد.صدقه‌دادن و دعا کردن نیز سببیت دارد، دراین میان دعا نقش بسیارمهمی دارد و توصیه‏ هاي‌فراوانی شده است که در زمان عافیت و سلامت پیشاپیش خدا را بخوانید و از او بخواهید که شما رابه بلا و آسیب دچارنکند، در اهمیت دعا همین بس که برای دفع و رفع هر یک از سوانح‌طبیعی ‏ادعیه خاصی توصیه شده است.

نماز آیات

یکی از توصیه‏هاي دیگر اسلام برای آسیب‌دیدگان، خواندن نماز آیات است، سوانح‌طبیعی نظیر سوانحی هستند که پیش از برپایی قیامت تحقق پیدا می‏کنند، با این تفاوت که بسیار ضعیفتر از سوانح قیامت اند، برهمین پایه توصیه ‏شده است که با وقوع این حوادث نماز آیات خوانده شود و وقایع پیش از قیامت را در یاد داشته باشند.

دعا هنگام زلزله

 الإمامُ‌الصّادقُ «ع»: مَنْ أَصَابَتْهُ زَلْزَلَهٌ فَلْيَقْرَأْ "يَا مَنْ يُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلِیماً غَفُوراً صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَمْسِکْ عَنَّا السُّوءَ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِیرٌ " قَالَ: إِنَّ مَنْ قَرَأَهَا عِنْدَ النَّوْمِ لَمْ يَسْقُطْ عَلَيْهِ الْبَيْتُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى

امام صادق «ع»: به هر که زمين لرزه برخورد کرد این «دعا» را بخواند: "‌ای «خدایی» که آسمان‌ها و زمین را نگاه می‌دارد تا نیفتد. و اگر بیفتد بعد از او هیچ‌کس آن‌ها را نگاه نمی‌دارد، اوست بردبار آمرزنده بر محمد و خاندانش سلام فرست و بدی را از ما بازدار؛ چرا که تو بر هر چیز توانایی." فرمود: هر که هنگام خواب آنرا بخواند، منزل بر سراو فرو نریزد انشاءالله.

استغفار

رَسولُ‌اللَّهِ‏ «ص»: فِي‌الأرضِ أمانان، أنا أمانٌ وَ الإستِغفارُ أمانُ أنا مَذهُوبٌ بِى وَ يَبقَي أمانُ الإستِغفارِ فَعَلَیکُم بِالإستِغفارِ عِندَ کُلَّ حَدَثٍ وَ ذَنبٍ

رسول‌خدا «ص»: در روی زمین دو امان است: من امانم و استغفار هم امان است. من رفتنی هستم ولی استغفار باقی می ماند. پس هنگام هر حادثه و گناهی بر شما باد استغفار.

دادن صدقه

 رَسولُ‌اللَّهِ‏ «ص»: إِنَّ اللَّهَ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ لَيَدْفَعُ بِالصَّدَقَهِ الدَّاءَ وَ الدُّبَيْلَهَ وَ الْحَرَقَ وَ الْغَرَقَ وَ الْهَدْمَ وَ الْجُنُونَ وَ عَدَّ «ص» سَبْعِینَ بَاباً مِنَ السُّوء

رسول‌خدا «ص»: همانا خداوند که معبودی جز او نیست درد و حادثه وخیم و آتش‌سوزی و غرق شدن و ویرانی و دیوانگی «آن حضرت «ص» هفتاد نوع از بدی را شمرد» رابا صدقه‌دادن دفع کند.

حضور مؤمنان

 الإمام الباقر «ع»: إِنَّ اللَّهَ لَيَدْفَعُ بِالْمُؤْمِنِ الْوَاحِدِ عَنِ الْقَرْيَهِ الْفَنَاءَ

امام باقر «ع»: همانا خداوند به خاطر یک مؤمن نابودی را از روستا دفع میکند.

الإمام ‌الرضا «ع»: کُلَّمَا أَحْدَثَ ‌الْعِبَادُ مِنَ ‌الذُّنُوبِ‌ مَا‌ لَمْ ‌يَکُونُوا يَعْمَلُونَ ‌أَحْدَثَ ‌اللَّهُ ‌لَهُمْ‌ مِنَ‌ الْبَلَاءِ مَا لَمْ‌ يَکُونُوا يَعْرِفُونَ

امام رضا «ع»: هرگاه بندگان گناه جدیدی را مرتکب شوند که در گذشته انجام نمی‌دادند، خداوند نیز بلای جدیدی برایشان می‌فرستد که در گذشته نمی‌شناختند.

عمل صالح گروهی از مردم

 الإمام الباقر «ع»: إنَّ اللَّهُ إِذَا أَرَدَ أَنْ‌يُعَذِبُ أَهْلَ الْأَرْضِ بِعَذَابٍ قالَ: لَوْلَا الذینَ يَتَحَابُّونَ فی حَلَالِي وَ يَعْمُرُونَ مَسَاجِدِي وَ يَسْتَغْفِرُونَ بِالْأَسْحَارِ، لَأَنْزَلْتُ عَذَابِي

امام باقر «ع»: هرگاه خداوند بخواهد زمینیان رابا عذابی کیفر دهد می‌فرماید: اگر نبودند کسانی‌که حلال مرادوست‌دارند،ومسجدهای‌مرا آبادمی‌کنند، وسحرگاهان‌مغفرت‌می خواهند، هرآینه عذابم‌را نازل‌میکردم.البته تمام مواردی که به آن اشاره شد برای پیش گیری از آمدن بلایای طبیعی می‌باشد و باید درنظر داشته باشیم که تا به امروز در جهان هیچ دستگاهی ساخته نشده است که بتواند وقوع زمين لرزه را پیشبینی کند و طبق گفته بزرگان فقط بعضی از حیوانات هستند که لحظاتی قبل از وقوع زمين لرزه متوجه آن شده و آغاز به واکنش نشان دادن می‌کند.

تمام صحبت هایي که در میان عموم شهروندان پخش شده است فقط شایعه می باشد و اجرای مانورها به منظور متوجه شدن نقاط قوت و ضعف ارگان هایي می‌باشد که در زمان وقوع زمين لرزه باید وارد عمل شوند.در پایان باید گفت: "و الله علی کل شی قدیر" خداوند قادر به تمام امور است و اگر بتوانیم به سوی و سوی خداوند بزرگ حرکت کنیم میتوانیم نه تنها مورد لعن و بلایای خدایی نگیریم، بلکه خدایی شده و مورد رحمت خداوند متعال قرار گیریم.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114161 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse