مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين -اِثَّلاثا ١٩ رجب ١٤٤٠ - Tuesday March 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  243   بازدید    تاریخ درج مطلب  26/12/1396    
 
 
اقسام عرض

ممکن است در نتیجه گذشته روی روشی که اخیرا گروهی از دانشمندان مانند اگوست کنت(1) و جیمز(2) و دیگران پیش گرفته اند اشکال و خرده گیری شده گفته شود: علوم بجز حواس و تجربه به چیز دیگر اعتماد نمی کند و ما از راه حواس ، تنها به خواص و اعراض مایل می شویم. آری از راه الهام ذهنی ، عده ای از خواص و اعراض را یک واحد فرض کرده و به آن نام « جوهر » و « صورت جوهری » مانند انسان ، درخت و جز آنها داده و خواص را از آن آنها می شماریم و البته الهام ذهنی تا از بوته آزمایش علمی بیرون نیاید کسب اعتبار نخواهد نمود. اتفاقا آزمایش علمی نیز بجز خواص چیزی نمی یابد که رسیدگی کند. انسان مثلا در نگاه نخستین که درختی را می بیند در واقع عرض ، طول ، عمق ، نسبتهای گوناگون دیگر ، رنگهای بسیار ، روشنی ، تاریکیهای بیشمار حس می کند و پس از آن با وزش بادی مثلا که همه آنها به یک سوی حرکت می کنند وحدتی در میان آنها استوار کرده و آن مجموعه را « درخت » می نامد ، سپس جاهایی از این واحد را که طول و عرض و عمق جمع شده اند « جسم » می خواند مانند جسم تنه ، جسم شاخه ، جسم برگ و ... و پس از آن چون برگها گاهی روی درختند و گاهی نیستند و همچنین رنگ و خواص دیگر روزی هستند و روزی نیستند ، بیرون از مهیت درخت فرض می کند و در نتیجه درخت را ( مجموعه ای از خواص که نسبت به دیگران ثابت تر هستند ) جوهر پنداشته و باقی خواص را آثار و اعراض آن می گیرد. و همچنین ما یک سلسله ادراکات که علی التوالی از راه حواس به مغز وارد شده و همیشه مغز را اشغال نموده و به همین سبب کمیتشان تبدیل به کیفیت می گردد به نام « جوهر نفسانی » ( من ) پذیرفته و خواص دیگر را آثار و اعراض آن قرار می دهیم .

و خلاصه اینکه به این ترتیب موجبی از برای تقسیم مهیات به جوهر و عرض

[ پاورقی استاد مطهری ]

ص 868

[ متن کتاب ]

نیست و علوم نیز اخیرا روی همین نظر موضوعات خود را که در گذشته جوهر می پنداشت به مجموعه اعراض تبدیل نموده و بی اینکه لنگ شود یا بهتر از سابق به کنجکاوی خود ادامه می دهد .

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114068 -1 -1

سینما
ادبیات
کتاب و کتابخوانی
هنری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse