مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۲۳ آذر -اِجُّمعَة ٥ ربيع الثاني ١٤٤٠ - Friday December 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  154   بازدید    تاریخ درج مطلب  16/12/1396    
 
 
خودبزرگ بینی دروغین از منظر قرآن

گروه معارف- یکی از زشت‌ترین خصلت‌های آدمی و از رذایل اخلاقی، روحیه استکبار و خودبزرگ بینی است. این صفت در آموزه‌های دینی ما به شدت مورد نکوهش قرار گرفته است.
استکبار به معنای برتری خواهی، امتناع از پذیرش حق از روی عناد، بزرگ بینی و خود بزرگ بینی دروغین است و از نگاه قرآن کریم، مستکبران دارای این ویژگی‌ها هستند: مغرور، لجوج، پیمان شکن، اغواگر و گمراه کننده، مخالف حق، قاتل پیامبران، و...
یکی از زشت ترین خصلت‌های آدمی و از رذایل اخلاقی، روحیه استکبار و خودبزرگ بینی است. این صفت در آموزه‌های دینی ما به شدت مورد نکوهش قرار گرفته است. قرآن کریم در آیات متعدد از خطر استکبار، افکار، عقاید و عملکردهای باطل مستکبران سخن به میان آورده است. از نگاه قرآن مستکبران به دلیل داشتن صفت زشت و خطرناک احساس علو و برتری و خود بزرگ بینی از اطاعت و پرستش خداوند متعال امتناع می ورزند.
خودبزرگ بینی دروغین منشأ بسیاری از فسادها و ظلم های بشر شده است
حجت‌الاسلام میر عبدالعظیم گلدوست، امام جمعه صوفیان در گفت‌‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: خودبزرگ بینی دروغین که اولین بار، ابلیس، آن را مطرح کرده منشأ بسیاری از فسادها و ظلم‌های بشر شده است که می توان آن را ریشه نژاد پرستی‌ها و برتری‌های کاذب در جامعه دانست و اعتقاد به برتری در خلقت از عوامل ایجاد خودبزرگ بینی دروغین است.


وی با استناد به آیه ۲۳ سوره نحل خاطرنشان کرد: در این آیه می خوانیم: قطعاً خداوند از آنچه پنهان مى‏دارند و آنچه آشکار مى‏سازند با خبر است او مستکبران را دوست نمى‏دارد.
حجت‌الاسلام گلدوست ادامه داد: روحیه خودبزرگ بینی دروغین باعث می‌شود که مستکبران به حرف حق گوش فرا ندهند؛ و در مقابل آن لجاجت ورزند؛ در مقابل دعوت انبیا و آیات الاهى گردنکشى ‏کنند؛ سفیران هدایت را به ناحق بکشند، بدیهی است که راه رشد و هدایت را نخواهند پیمود.
امام‌جمعه صوفیان با اشاره به نخستین اصل در مبارزه با مستکبران یادآور شد: نخستین اصل اساسی برای مبارزه با مستکبران زورگو، صبر و پایداری در برابر تهاجمات گسترده آنها و تحمل مشکلات و گرفتاری هاست و هر چه دشمن زورگو، قوی تر باشد، استقامت بیش تری را طلب می کند.
وی مستکبر را همانند حیوان دانست و افزود: مستکبر، همانند آن حیوانی است که هرگاه به او حمله کنی، عقب می نشیند و هرگاه بگریزی، در پی ان می دود. وجود این روحیه در مستکبران اقتضا می کند که مردم مستضعف، همواره در برابر آنان، موضعی تهاجمی اختیار کنند تا آنان زمینه پیشروی نیابند.
حجت‌الاسلام گلدوست تاکید کرد: در راه مبارزه با خودبزرگ بینی دروغین، وجود رهبری شایسته و جمع شدن یاران و افراد جامعه، گرد محور او از ضروریات است. رهبر صالح و نیروی انسانی، دو شرط اساسی برای مبارزه با ستمگران است.
خودبزرگ بینی دروغین خویی است که موجب می شود تا شخص خود را بزرگ شمارد
حجت‌الاسلام عبداله باقرنژاد امام جمعه ممقان در گفت‌‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: خودبزرگ بینی دروغین خویی را می گویند که موجب می شود تا شخص خود را بزرگ شمارد و از این رو، از قانون و یا هر امر معقول و عرفی، گردن کشی و سرپیچی می کند و خودبزرگ بینی دروغین نخستین صفت از صفات رذیله است كه در داستان انبیا و آغار آفرینش انسان به چشم مى خورد و به اذعان بسیارى از علماى اخلاق، ریشه تمام بدبختیها و صفات زشت انسانى است.
وی با استناد به آیه ۴۰ سوره اعراف خاطرنشان کرد: در این آیه می خوانیم: و یاد کن هنگامی را که به فرشتگان گفتیم: «برای آدم سجده و خضوع کنید! » همگی سجده کردند، جز ابلیس که سر باز زد و تکبر ورزید و به خاطر نافرمانی و تکبرش از کافران شد!
حجت‌الاسلام باقرنژاد مقابله با خودبزرگ بینی دروغین را وظیفه هر فرد مسلمان دانست و ادامه داد: هر فرد مسلمان و هر دولت اسلامی، بر اساس منطق و آموزه های دینی، موظف به مقابله با ظلم و استکبار جهانی است.
امام جمعه ممقان، تجاوز به حقوق دیگران را تاثیرگذار در رشد مستکبران دانست و افزود: خودبزرگ بینی دروغین همواره درصدد تجاوز به حقوق دیگران است و اصولا با تجاوز به حقوق دیگران رشد می‌کند. مستکبر، همواره در خوف و اضطراب به سر می برد و از انتقام کشورهای تحت سلطه، هراسان است. از سوی دیگر، تلاش روز افزون در به دست آوردن هر چه بیشتر منافع و منابع دیگران، خواب راحت را از چشمان استکبار ربوده است و از این جهت، همواره دلهره و نگرانی با مستکبران همراه است.
حجت‌الاسلام باقرنژاد تاکید کرد: مستکبران این پندار نادرست را بر ملت ها تحمیل کرده اند که شرق بدون تکیه بر غرب نمی تواند به حیات خود ادامه دهد و سخن از جهان اول و جهان سوم و کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته را مطرح می نمایند. هر چند که در انقلاب اسلامی به همه عالم اثبات شد که با زدودن این اندیشه ملتها می تواند با تکیه به خود به پیروزی برسند و این پیروزی و اتکای به نفس است.

گزارش خطا

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 113878 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse