مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۲۳ آذر -اِجُّمعَة ٥ ربيع الثاني ١٤٤٠ - Friday December 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  146   بازدید    تاریخ درج مطلب  13/12/1396    
 
 
نیکی به پدر و مادر از منظر آیات و روایات

گروه سیاسی: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: در آیات متعدد نیکی به والدین در کنار دعوت به اطاعت از خدای متعال آمده است.
آیت‌الله علی خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان در خطبه‌های نماز جمعه زنجان ضمن تسلیت رحلت ام‌البنین، به همه مادران و همسران شهدا و مادرانی که در دامن خود رزمنده و شیعه محکم امیرالمومنان و اهل‌بیت تربیت کردند، تسلیت گفت و اظهار کرد: این مادران سرمایه بزرگ جامعه یعنی انسان‌های مومن و متدین تربیت کرده‌اند.
آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه خداوند در آیات متعدد نیکی به پدر و مادر را در کنار اطاعت از خدای متعال نام برده است، تاکید کرد: هر انسان عاقل و با فکر سالم وقتی دستور اطاعت از خدا داده می‌شود اطاعت می‌کند چون خدا را خالق می‌داند و وظیفه بنده اطاعت و تبعیت است زیرا خدواند ما را در بهترین حالت خلق کرده پس اطاعت الهی امر روشنی است.


وی با اشاره به چندین روایت گفت: فردی از رسول خدا حق والدین بر فرزند را پرسید و نبی مکرم اسلام بسیار کاربردی و همه‌فهم فرمودند: «بهشت و جهنمت پدر و مادر هستند. بهشت احسان و تکریم پدر و مادر است و جهنم بی‌احترامی و بی‌توجهی به پدر و مادر است». این در حالی است که اوج سعادت انسان در رفتن به بهشت و اوج شقاوت رفتن به جهنم است پس مراقب عاق والدین باشیم.
آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: پیامبر فرمود: «یکی از بهترین عبادت‌ها اقامه نماز سر وقت و بعدی محبت و احترام به والدین است حتی اگر به بالاترین مقام‌ها رسیدیم زیرا به فرموده امام صادق (ع) ریشه و اصل شما از پدر و مادر است».
وی با اشاره به حدیث دیگری افزود: امام باقر فرمود: «هیچ کس با هیچ بهانه‌ای اجازه ندارد خلاف این سه مساله را عمل کند اول ادای امانت در هر صورت واجب است و نباید کم و کسر شود، دوم وفای به عهد که باید پای‌بند به قول و حرفی که زدیم باشیم و سومین مورد احترام به پدر و مادر است و اجازه کوچکترین بی‌احترامی به آنها را نداریم».
نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به آموزه‌های دینی تصریح کرد: چند گناه است که مجازات آن به قیامت نمی‌ماند که یکی عاق والدین است و چند عمل نیک است که برکت و ثواب آن علاوه بر قیامت در دنیا نیر ثمره آن را می‌بینیم و آن چیزی جز نیکی به پدر و مادر نیست.
وی افزود: احسان به پدر و مادر هم بعد از فوت شامل حالشان می‌شود که طبق فرموده پیامبر اکرم «می‌توان به نیت آنها نماز خواند. همچنین استغفار و طلب رحمت برای والدین، ادای دین و بدهی والدین نیز از مصادیق نیکی به پدر و مادر حتی بعد از فوتشان است.
آیت‌الله خاتمی با تاکید بر اینکه صله رحم فقط محدود به فامیل‌های نزدیک نیست، گفت: فامیل‌های دوری که پدر و مادر داشتند به یاد والدین خود به دیدار آنها بروید و صله رحم را به جای بیاورید. حتی صله رحم را با دوستان نزدیک والدین خود حفظ کنید تا علاوه بر باقیات و الصالحات برای والدین، دعای خیر آنها شامل حالمان شود.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 113871 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse