مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين -اِلأَحَّد ١٧ رجب ١٤٤٠ - Sunday March 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  115   بازدید    تاریخ درج مطلب  28/11/1396    
 
 
نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:بی توجهی به اقتصاد روستاها مولد پس‌رفت اقتصادی است/ تولید ناخالص اردبیل پایین‌تر از میانگین کشوری است

نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: دستیابی به توسعه ملی با محور قرار دادن توسعه متوازن شهر و روستا محقق شده و بی‌توجهی به اقتصاد روستایی پس‌رفت اقتصادی را در پی خواهد داشت.

رضا کریمی، اظهار کرد: دستیابی به توسعه ملی با محور قرار دادن توسعه متوازن شهر و روستا میسر خواهد شد و پیشرفت همه جانبه کشور بدون توجه به توسعه پایدار روستاها غیرقابل تصور است.

وی افزود: برای ماندگاری فعالیت‌های زیرساختی انجام پذیرفته در روستاها باید به افزایش درآمدها و رونق اقتصادی روستائیان توجه ویژه شود، اما متأسفانه در تحقق این اتفاق شاهد کم‌کاری و بی‌برنامگی‌هایی هستیم.

نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان مردم در مجلس به دنبال تعریف ساختارهای خاص و ایجاد سازمان عمران و توسعه روستایی بوده که محوریت برنامه‌های خود را سیاست‌گذاری در ارتقای وضعیت اقتصادی روستاها قرار دهند.

کریمی به جایگاه مهم روستانشینان در پویایی اقتصاد کشور اشاره کرد و توضیح داد: ایجاد تسهیلات صنایع تبدیلی در روستاها، احداث سدهای معیشتی، استفاده بهینه از منابع آبی و جلوگیری از مهاجرت روستانشینان از جمله اولویت‌های توجه به رونق اقتصادی روستائیان است.

تولید ناخالص استانی اردبیل پایین‌تر از میانگین کشوری است

وی بیان کرد: تولید ناخالص استانی اردبیل پایین‌تر از میانگین کشوری بوده و تا زمانی که زیرساخت‌های اقتصادی استان ترمیم نشود، قادر به دستیابی به حداقل‌ها نخواهیم بود.

 نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برهه‌ای از زمان در استان اردبیل از فرصت بهره‌گیری از منابع دولتی برای ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی برخوردار بودیم که متأسفانه از این فرصت به خوبی استفاده نشد.

کریمی بیان کرد: از سال 84 طبق اصل 44 قانون اساسی با منع قانونی ایجاد صنایع مادر با استفاده از منابع دولتی مواجه شدیم تا دولت‌ به واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به بخش‌های خصوصی روی آورد و به همین دلیل برای رونق صنایع باید به دنبال بخش‌های خصوصی قدرتمند باشیم.

 وی تأکید کرد: جهش اقتصادی استان با سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی قدرتمند محقق خواهد شد و در این راستا دولت نیز مکلف شده تا صنایع و بنگاه‌های اقتصادی را به بخش خصوصی واگذار کند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افزایش تولید و ایجاد زنجیره‌ای از محصولات کشاورزی مهم در کنار برخورداری روستاها از صنایع تبدیلی از برنامه‌های در حال پیگیری نمایندگان مردم در خانه ملت است.

کریمی گفت: دیدار مستقیم نمایندگان استان با وزیران دولت پیگیری شده تا به صورت مستقیم و شفاف تمامی دغدغه‌ها و مشکلات مردم مطرح شده و خواسته‌های مردم به صورت جدی بیان شود.

وضعیت اقتصادی استان اردبیل قابل قبول نیست

وی با اشاره به اینکه تا پیش از سال 96، راه‌آهن اردبیل جزء پروژ‌های اولویت‌دار دولت‌ نبود، افزود: در حالی که از اعتبار 27 میلیارد تومانی درنظر گرفته شده برای تکمیل راه‌آهن تنها 6 میلیارد تومان آن تخصیص داده شده بود، با تلاش مجمع نمایندگان و مسؤولان استانی با تخصیص تمامی اعتبارات مذکور موافقت به عمل آمده و علاوه بر آن در سال جاری افزایش اعتبار 91 میلیارد تومانی این پروژه را شاهد بودیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وضعیت اقتصادی استان اردبیل به توجه به بهره‌مندی از ظرفیت ها و پتانسیل‌‌های خدادادی و منابع انسانی مناسب در شأن مردم استان نیست و برای جهش اقتصادی نیازمند توجه ویژه دولت و همت ویژه تمامی مدیران دستگاه‌های اجرایی برای برطرف‌سازی موانع هستیم.

کریمی بیان کرد: برای سال آینده 145 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و 200 میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده که چنانچه این روند تداوم یابد قطعا تا سه سال آینده شاهد اتمام پروژه راه آهن اردبیل - میانه و تحقق مطالبه چندین ساله مردم خواهیم بود.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 113656 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse