مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۴ اسفند -اِسَّبِت ١٧ جمادي الثانيه ١٤٤٠ - Saturday February 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  300   بازدید    تاریخ درج مطلب  23/11/1396    
 
 
فشار خون شدید و کنترل آن

در دو هفته گذشته در این ستون درباره فشار خون و درمان آن نوشتم. اکنون می‌خواهم تعریف شدید بودن این بیماری و مقاومت به درمان را توضیح دهم. چند موضوع را در ابتدا باید تاکید کنم:

حتما به موازات درمان فشار خون و پایین آوردن آن باید به دنبال علت فشار خون و درمان زمینه ایجاد آن باشیم.

کاهش وزن، کم کردن نمک مصرفی، کم‌کردن مصرف غذاهای آماده و انجام ورزش منظم به روند درمان کمک می‌کند.

حتما باید فشار خون را به زیر 14 روی 9 برسانیم و نگذاریم بیمار درمان را قطع کند.

در افراد با سن بالا، زیاد از حد فشار خون را پایین نیاوریم.

خوشبختانه به دلیل وجود انواع داروها بیشتر موارد فشار خون درمان شده و فرد بیمار از بروز عوارض در امان خواهد ماند. البته این نکته مهم را باید به خاطر سپرد که درمان فشار خون کاری دائمی و بی‌وقفه است و بعد از کنترل کامل فشار خون کماکان باید ادامه یابد تا از بروز مجدد و شدت‌یافتن آن جلوگیری شود. هرگز نمی‌توانیم به صرف کنترل این بیماری درمان را متوقف کنیم. زیرا نه تنها باعث عود بیماری می‌شود، بلکه گاهی باعث بروز فشار خون‌های شدید و توفانی خواهد شد.

فشار خون شدید یا مقاوم چیست؟

وقتی درمان فشار خون با یک دارو موفق نباشد، باید داروی دوم و سوم را برای درمان اضافه کرد. مهم این است که یک داروی مدر یعنی دارویی که باعث زیاد شدن ادرار می‌شود، جزو داروهای بیمار باشد. در این حالت اگر نتوانیم فشار خون را کنترل کنیم (یعنی به کمتر از 140 روی 90 برسانیم) به معنی مقاوم‌ ‌بودن فشار خون خواهد بود. داروهای ادرار آور موجود شامل هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ، فورزماید و اسپیرینولاکتون هستند که همانگونه که گفته شد نقش اساسی در کنترل فشار خون ایفا می‌کنند و حتما باید در بین داروهای دریافتی بیماران باشد.

چرا فشار خون به درمان مقاوم می‌شود؟

علت اول و اصلی آن مصرف نامرتب و قطع مصرف داروها از سوی بیماران است. وقتی بیمار بعد از مدتی دارو را قطع می‌کند، حتی با مصرف دوباره آن نیز ممکن است دیگر فشار خون کنترل نشود. علت دوم خوردن نمک زیاد یا مایعات شور است که کنترل فشار خون را ناممکن می‌کند و علت سوم وجود بیماری‌هایی است که باعث فشار خون شده‌اند و پزشک نتوانسته آنها را تشخیص دهد.

کدام بیماری‌ها می‌توانند فشار خون مقاوم ایجاد کنند؟

سردسته آنها، بیماری‌های غده فوق کلیه است. غده فوق کلیه چند هورمون ایجاد می‌کند که فشار خون را بالا می‌برد. به این ترتیب حتما باید کارکرد این غده در بیمارانی که فشار خون‌شان کنترل نمی‌شود ارزیابی شود. جالب این است که با تشخیص و درمان این موارد فشار خون بخوبی و کامل کنترل خواهد شد. از دیگر بیماری‌هایی که کنترل فشار خون را سخت می‌کند تنگی رگ‌های کلیه‌هاست.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 113601 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse