مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين -اِثَّلاثا ١٩ رجب ١٤٤٠ - Tuesday March 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  371   بازدید    تاریخ درج مطلب  23/11/1396    
 
 
غار اصحاب کهف کجاست

داستان اصحاب کهف دلالت بر معاد دارد. این داستان از قول های مشهور بین اقوام و ملل زمانهای مختلف مطرح است و قرآن کریم شرحی از آن را به قدری که شاهد برای مسئله معاد است بیان کرده است.

خداوند اصحاب کهف را برای مدت طولانی به خواب برد و بعد بیدار کرد تا به منکرین معاد برساند که مردن و زنده شدن مانند اصحاب کهف و سپس تنبه و بیداری آنهاست.

داستان اصحاب کهف در زمانی به وقوع پیوست که تنازعی شدید در امر معاد و بعثت مردگان بین موحدین و مشرکین در گرفته بود، وقوع این قضیه و حدوث این حادثه که از هر جهت مشابه با مردن و زنده شدن جمیع خلائق است، شک و تردیدی برای منکرین باقی نمی گذارد.

غار اصحاب کهف کجاست؟

درباره مکان غاری که اصحاب کهف در آنجا پناهنده شدند و از نظرها غایب گشتند، دیدگاه های مختلفی مطرح شده است که چند نمونه بیان می شود:

1. غار إفِسوس(به کسر همزه و فاء): افسوس، شهر مخروبه ای در ترکیه است که در 73 کیلومتری شهر بزرگ ازمیر قرار دارد، و این غار در حدود یک کیلومتری شهر افسوس نزدیک روستایی به نام «ایاصولوک» و در دامنه کوهی به نام «ینایرداغ» قرار گرفته است.

2. غار «رجیب»: این غار در هشت کیلومتری شهر أمان پایتخت اردن هاشمی نزدیک دهی به نام رجیب قرار دارد. غاری است در سینه جنوبی کوهی پوشیده از صخره، و اطراف آن از دو طرف مشرق و مغرب باز است که آفتاب به داخل آن می تابد، و غار در طرف جنوب قرار دارد. در این غار چند قبر هست به شکل قبور باستانی روم و گویا عدد آنها هشت و یا هفت است. بر دیوار این غار نقشه ها و خطوطی به خط یونانی قدیم و به خط ثمودیان دیده می شود که چون محو شده خوب خوانده نمی شود. البته بر دیوار، عکس سگی هم که با رنگ قرمز و زینت های دیگری آراسته شده، دیده می شود.

3. غاری در کوه قاسیون: این کوه در نزدیکی های شهر صالحیه دمشق است که اصحاب کهف را به آنجا نیز نسبت می‏دهند.

4. غاری در بتراء: یکی از شهرهای فلسطین که اصحاب کهف را به آنجا نیز نسبت می‏دهند.

علامه طباطبایی(ره) پس از نقل این دیدگاه ها می گوید: «هیچ شاهدی که دلالت کند بر این که یکی از این غارها همان غاری باشد که در قرآن کریم یاد شده در دست نیست، به علاوه، منابع تاریخی برخی از نظرات را تکذیب می کند؛ چون به هر حال، قصه اصحاب کهف، قصه ای است رومی و در تحت سلطه و سیطره رومیان اتفاق افتاده است، ...»

منبع : سایت آفتاب

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 113600 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse