مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۴ اسفند -اِسَّبِت ١٧ جمادي الثانيه ١٤٤٠ - Saturday February 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  245   بازدید    تاریخ درج مطلب  17/11/1396    
 
 
چگونه مي‎توانيم منطقي‎تر فكر كنيم و افكار غير منطقي را به منطقي تبديل كنيم؟

چگونه مي‎توانيم  صورتي مي توانيم منطقي فكر كنيم و افكار غير منطقي را به منطقي تبديل نماييم كه برداشت و تجربه و تحليل ما از جهان اطراف، رخدادها و وقايع زندگي درست باشد و اين امر به نوبة خود و در صورتي امكان‎پذير است كه فرد از نظر رشد عقلاني به حد مطلوبي رسيده باشد. تفكر منطقي در واقع عالي‎ترين سطح تفكر است كه اختصاص به انسان دارد، به هر ميزان كه محتواي تفكر با واقعيت‎هاي بيروني همخواني داشته باشد و در ذهن از نظم و انسجام خاصي برخوردار باشد، فرد راحت تر مي‎تواند مسايل را تجزيه و تحليل كند.
اساسي‎ترين ملاك يك تفكر منطقي آن است كه هدف تفكر منطقي حل مسايل است همه ما در زندگي با مسايل بسياري روبرو مي‎شويم افرادي كه داراي تفكر منطقي هستند به راحتي مي‎توانند مشكلات را تحمل كنند و از راه درست و منطقي وارد شوند. و چون مسايل و مشكلات در موقعيت‎هاي مختلف، انواع گوناگون دارد، تفكر منطقي نيز از سطوح مختلفي برخوردار است اينك سعي مي‎كنيم اصول مشترك يك تفكر منطقي را در خدمت شما معرفي كنيم تا بتوانيد با استفاده از آن اصل تفكر منطقي را در خود بارور سازيد و يا در بهبودي آن تلاش نمايد. اگر مي‎خواهيد تفكر منطقي داشته باشيد در مواقعي كه در مورد مسأله

‎اي مي‎انديشيد و يا با مشكلاتي روبرو مي‎شويد،
بكوشيد مراحل ذيل را در فرآيند حل مشكلات‎تان و اساساً در جريان تفكر دنبال نماييد.
1ـ تشخيص مسأله: اولين مرحله‎اي كه تفكر منطقي از آنجا شروع مي‎شود تشخيص مسأله است. همانگونه كه تشخيص نوع بيماري در فرآيند درمان كار اساسي و گام نخستين است، تشخيص مسأله در جريان تفكر هم گام نخست است. وقتي توانستيد مسأله را درست تشخيص دهيد مي‎توانيد مدل تفكر و اين كه از چه راهكارهايي مي‎بايست در حل مسأله استفاده نماييد، را نيز خواهيد شناخت. به تعبير ديگر هرگاه با موفقيتي غير عادي روبرو شديد و يا اتفاقي پيش آمد علت آن رويداد غير منتظره را درست شناسايي كنيد.
2ـ فرضيه سازي: فرضيه‎هايي كه ممكن است آنها را احتمالات، حدس‎ها، تصورات يا بينش‎ها بناميم ما را به جمله‎هاي پيش‎بيني كننده كه به صورت قضاياي شرطي در آمده است، رهنمون مي‎شود، در مورد علت يك رخداد چندين احتمال را مطرح نموده احتمالي را كه از همه نزديك‎تر و منطقي‎تر به نظر مي‎رسد، برمي‎گزينيم.
3ـ تصميم‎گيري: از ميان فرضيه‎هاي مختلف يكي از آن ها را به عنوان بهترين فرضيه كه با شواهد موجود تأييد شده است، انتخاب و به دنبال آن تصميم‎گيري متناسب با موقعيت‎ را انجام مي‎دهيم.
اين بود مراحل يك تفكر منطقي از نظر ساختار كه اگر به صورت صحيح طي شود شما مي‎توانيد در موقعيت‎هاي مختلف مسايل مورد نظرتان را درست حل نماييد.
جان ديويي در مورد تفكر منطقي و رونده شكل‎گيري آن مي‎گويد: تفكر منطقي به وسيلة بررسي فعال، مداوم و دقيق هر عقيده يا معرفت در ساية دلايلي كه آن را تأييد مي‎كند. و نتايج بيشتري كه از آن به دست مي‎آيد، تشكيل مي‎شود. (به نقا از فليب جي اسميت، تفكر منطقي، ترجمة علي شريعتمداري، موسسه انتشاراتي شكل ص 50)
تجربه نشان داده است افرادي كه در زندگي‎شان موفق هستند اگر رمز موفقيت آنان را جويا شويم به اين نتيجه مي‎رسيم كه آنها افرادي هستند كه در مسايل و موقعيت‎هاي زندگي‎شان قادرند درست تصميم بگيرند با استفاده از تجربه‎هاي پيشين نظامي فكري را به وجود آوردند كه در موقعيت‎هاي كنوني و شرايط جديد، ابتدا مسايل را تجزيه و تحليل مي‎كنند تا تشخيص دهند كه ماهيت آن مسأله چيست؟ و با كدام يك از موقعيت‎هاي پيشين شباهت دارد. شما هم بكوشيد يك نظام فكري منسجم و هماهنگ را پايه‎ريزي نماييد سه مرحله مذكور را در هر مسأله‎اي اجرا نماييد.
اما تفكر منطقي از نظر محتوا داراي ويژگي‎هاي چندي است كه هر چه بيشتر باشد، فرد داراي توانايي بيشتري در حل مسايل خواهد بود. وافع‎بيني، كل‎نگري، درك روابط بين پديده‎ها، درك عميق از موضوعات و... برخي از ويژگي‎هاي محتوايي يك تفكر منطقي است. شما اگر خودتان را عادت دهيد كه در همة مسايل حتي مسايل پيش‎ پا افتاده و عادي زندگي، اين نكات را رعايت كنيد، فطعاً نتايج مطلوبي حاصل خواهد شد و با مرور زمان به طور كلي شخصيت شما متحول مي‎شود.
منبع براي مطالعه بيشتر
1- فليب جي اسميت، تفكر منطقي، ترجمة دكتر علي شريعتمداري، انتشارات سمت.
2- تفكر برتر ،محمد رضا شرفي.
منبع: سایت بیتوته

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 113483 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse