مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۴ اسفند -اِسَّبِت ١٧ جمادي الثانيه ١٤٤٠ - Saturday February 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  229   بازدید    تاریخ درج مطلب  9/11/1396    
 
 
آب کرفس برای لاغری تنها روزی یک لیوان آب کرفس و لاغری فوری

آب کرفس برای لاغری مصرف کرفس قبل از وعده های غذایی تاثیر چشمگیری بر کاهش اشتها و احساس سیری دارد همچنین آب کرفس به دلیل دارا بودن مقدار زیادی منیزیم, کمک قابل توجهی به چربی سوزی در بدن و در نهایت لاغری فوری شما می کند

کرفس چه نوع گیاهی است؟

کرفس سلطان سبزی هاست و تمام بخش های این گیاه مفید و شفابخش است. این گیاه به ارتفاع 20 تا 60 سانتی متر است و ساقه ای منشعب دارد. کرفس گیاهی است که در تمام دنیا به راحتی می روید .این گیاه در بسیاری از مناطق ایران از جمله سیستان، خوی و بندرعباس می روید.

100گرم کرفس و ارزش غذایی روزانه آن

ویتامین K 36.9٪ ، فولات 9٪ ، ویتامین B2 3.5٪ ، منیزیم 2.7٪ ، تریپتوفان 3.1٪ ، فیبر 5.6٪

ویتامین B5 2.5٪ ، کلسیم 4٪ ، ویتامین C 5.2٪ ، ویتامین A 9٪ ، پتاسیم 7.5٪ ، مولیبدنوم 6.7٪

کرفس دو نوع وحشی و پرورشی دارد. وحشی آن در کنار آب های راکد می روید و پرورشی آن همانی است که این روزها در بازار میوه و تره بار به فروش می رسد. برگ های کرفس در مقایسه با ساقه اش ریزمغذی های بیشتری دارد و هرچه رنگ آن تیره تر باشد، از ویتامین A و B زیادتری برخوردار است، اما ساقه کرفس را هم دست کم نگیرید.

این ساقه فیبری که در مقایسه با سایر سبزیجات چوبی تر و تقریبا غیرقابل جذب بوده و این همان عاملی است که به کاهش وزن کمک می کند. اما باید بدانید به گفته متخصصان علوم غذایی گرچه کرفس از هویج هم کم کالری تر است، اما مصرف مجاز روزانه 100 تا150 گرم آن که به طور نسبی 20 کالری انرژی دارد، تنها قادر است 20 کالری از انرژی دریافتی ما بکاهد.

اما چطور؟

این میزان کرفس برای هضم در بدن تقریبا 40 کالری انرژی نیاز دارد. در نتیجه 20 کالری کرفس می سوزد و تنها 20 کالری به کاهش وزن ما کمک می کند و این مقدار در برابر 1500 تا 2000 کالری دریافتی روزانه هر فرد ناچیز است. در ضمن لازم است بدانید آب کرفس فاقد مواد فیبری بوده و اگرچه می تواند در میان وعده ها جایگزین آبمیوه های پرشیرین شود، اما نمی تواند جای میوه را بگیرد و باید در کنار میوه و سبزیجات مختلف و ترجیحا به صورت خام مصرف شود.

دانشمندان بر این عقیده اند که کرفس بهترین ماده غذایی برای برطرف کردن عفونت مجاری ادرار و اسید اوریک بالا از طریق ضدعفونی مجاری ادراری است، همچنین وجود روغن های فرار در کرفس علاوه بر ایجاد عطر خوشایند این گیاه، باعث گشاد شدن مجاری کلیه می شوند و دفع اسید اوریک را تسهیل می کند. تجربه نشان داده است که کرفس و غذاهای حاوی آن بوی بد دهان را از بین می برد

که احتمالاً به دلیل ترکیب موادی که در معده تولید می شوند با مواد معطر کرفس است.

آنتی اکسیدان موجود در کرفس از سرطان های مختلف در بدن جلوگیری می کند و دارای ترکیبی به نام استیلنیکس است که رشد سلول های تومور را متوقف می کند و باعث کم شدن میزان کلسترول خون می شود وجود ترکیب شیمیایی در کرفس، به نام “بوتیل فتالید” باعث کاهش سطح کلسترول بد و زیانبارخون می شود. و در کاهش فشار خون هم نقش دارد، خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. مصرف آب کرفس روی زیبایی و سلامتی پوست هم تاثیر دارد و به کاهش میزات التهاب در بدن کمک می کند.

این گیاه حاوی ویتامین(ث) زیادی است و به همین دلیل مصرف آن به تقویت لثه ها کمک کرده و از بروز بیماری اسکوربوت پیشگیری می کند. مصرف کرفس همچنین به افراد کم خون، توصیه می شود. اسیدهای چرب فرار موجود در این گیاه، محرک اشتهاست.

پتاسیم موجود در کرفس علاوه بر تحریک ادرار باعث کاهش فشار خون می شود و به همراه گوگرد موجود در آن بیش از همه برای بیماران مبتلا به نقرس و افرادی که از دردهای مفصلی و روماتیسم رنج می برند، توصیه می شود.

این گیاه دارای خاصیت ضدمیکروبی است و در بهبود آسم و سرماخوردگی های ریوی مناسب است. آب کرفس به صورت غرغره برای رفع گلو دردهای خشک به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده اش مفید است. همچنین آلودگی میکروبی ضعیف در روده نیز در اثر تریپین از بین می رود.

این گیاه حاوی درصد بالایی فیبر است، بنابراین ملین بسیار مناسبی به شمار می آید و مصرف برگ و ساقه های کرفس در مورد کسانی که از ناراحتی های گوارشی نظیر یبوست رنج می برند بسیار نافع است.

کرفس همچنین ضد نفخ است و تب را پایین می آورد. مصرف آن به خصوص به افراد درگیر با بیماریهای قلب و عروق و بالا بودن چربی های خون بسیار توصیه می شود، این گیاه از تصلب شرائین جلوگیری می کند.

ویتامین B6 و اسید پانتوتنیک موجود در آن به همراه منیزیوم و کلسیم اثر مثبتی در تقویت ماهیچه ها داشته و دارای اثرات شگرف در آرامش روانی است. همچنین کرفس یک منبع غنی از مواد مغذی گیاهی فنلی است که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. این مواد عبارتند از:

اسید کافئیک، اسید caffeoylquinic، اسید سینامیک، کوماریک اسید، اسید ferulic، apigenin، لوتئولین، کوئرستین، کامپفرول lunularin، بتا-sitosterol و furanocoumarins. کرفس یک منبع عالی از ویتامین K و مولیبدن است.

این یک منبع بسیار خوبی از فولات، پتاسیم، فیبر رژیم غذایی، منگنز، و اسید پانتوتنیک است. کرفس منبع خوبی از ویتامینB2، مس، ویتامینC، ویتامینB6، کلسیم، فسفر، منیزیم، و ویتامینA(به شکل کاروتنوئیدها) است.

کرفس نیز شامل حدود 35 میلی گرم سدیم در هر ساقه است.علاوه بر آنتی اکسیدان ها شناخته شده مانند ویتامین C و فلاونوئیدها، دانشمندان در حال حاضر حداقل یک دوجین از انواع دیگر مواد مغذی آنتی اکسیدان در کرفس را شناخته اند.

این آنتی اکسیدان ها شامل dihydrostilbenoids مانند lunularin و همچنین furanocoumarinsمانند bergapten و پسورالن است. پشتیبانی آنتی اکسیدان از کرفس عمدتا به دلیل مواد مغذی فنلی آن است که برای محافظت در برابر آسیب های اکسیژن ناخواسته به سلول ها، رگ های خونی، و سیستم های عضو نشان داده شده است.

مبتلایان به صرع و ورم کلیه، کرفس نخورند...

خوردن کرفس برای بیماران مبتلا به صرع نیز مضر است زیرا حملات آنها را تحریک می کند. همچنین در افرادی که به ورم کلیه مبتلا هستند، منع مصرف دارد.

آب کرفس برای لاغری

کرفس به خاطر مقدار زیاد منیزیم آثار مهمی در چربی سوزی دارد. و سیستم اعصاب رو قوی میکند، فشار خون را پایین می آورد و بهترین چیز برای میان وعده وقتی احساس گرسنگی میکنیم.

متخصصان تغذیه در خصوص این مساله توافق نظر دارند که مصرف کرفس به صورت روزانه باعث افزایش متابولیسم می شود و سوخت وساز به بهترین حد ممکن می گردد. افزایش متابولیسم به این معنی است که بدن شما کالری بیشتری می سوزاند و در نتیجه با افزایش مصرف انرژی از ذخایر چربی استفاده شده و کاهش وزن تسهیل می گردد.

نوشیدن آب کرفس منجر به کاهش اشتها و کاهش ویار به مواد بدون ارزش غذایی و پرکالری می شود. در نتیجه توصیه می شود آب کرفس قبل از صرف غذای اصلی مصرف شود تا تأثیرات خود را بهتر بگذارد.کرفس دارای خصوصیات یک دیورتیک خوب است. دیورتیک بودن به این معنی است که باعث تخلیه بهتر و سریع تر آب از بدن می گردد. این اثر باعث تسریع سوخت و ساز و در نتیجه مصرف توده چربی بدن می گردد. کرفس خام دارای مقادیر بالای کلسیم به فرم قابل استفاده برای بدن است. این کلسیم ارگانیک قادر است سیستم هورمونی بدن را تحریک کند. مثلاً با افزایش ترشح هورمون هایی نظیر تیروکسین باعث افزایش شکسته و مصرف شدن چربی های ذخیره شده در سلول ها می شود.

ثابت شده است که کرفس و آب آن دارای موادی هستند که روند سوخت و ساز چربی های بدن را تسهیل می کنند کرفس بر اشتهای فرد در رابطه با مواد شیرین اثر می گذارد. کرفس باعث می شود تمایل فرد به مصرف خوراکی های شیرین و شیرینی جات کاهش پیدا کند پس انرژی کمتری به شخص می رسد و از طرفی تحمل رژیم غذایی برای شخص آسان می شود.

سرعت کاهش وزن در افرادی که حداقل یک بار در روز یک ساقه متوسط کرفس به عنوان میان وعده می خورند، بیشتر از افرادی است که اصلاً کرفس مصرف نمی کنند.با دارا بودن تنها 30 تا 40 کیلوکالری در هر فنجان، آب کرفس یک نوشیدنی انرژی زا و کمک کننده بزرگی در تامین یک رژیم غذایی سالم است. دلیل این میزان کم کالری در کرفس، محتوای بالای آب آن است. تقریباً 95 درصد کرفس از آب تشکیل شده است. تمام قسمت های کرفس خوراکی است.

یک نکته مهم

بهترین زمان برای اثر بخشی صبح زود با شکم خالی است و برای ورزشکاران بعد از تمرین. البته لازم به ذکر است که ثمربخشی هرچیزی در گرو استفاده صحیح و به اندازه ی آن است. دراین مورد هم باید گفت که به همان اندازه که آب کرفس از باعث چربی سوزی می شود به همان میزان و یا حتی بیشتر از آن باعث از دست رفتن آب بدن می شود و مقداری از لاغری که به دست می آید نیز به دلیل از دست رفتن آب بدن می باشد. بنابراین درحین استفاده مقدار و روزهای استفاده از کرفس و مصرف همزمان آب بیشتر به جهت جبران آب از دست رفته باید مد نظر قرارگیرد.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 113280 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse