مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۴ اسفند -اِسَّبِت ١٧ جمادي الثانيه ١٤٤٠ - Saturday February 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  184   بازدید    تاریخ درج مطلب  26/10/1396    
 
 
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:طرح تلقیح مصنوعی برای اصلاح نژاد دام‌ها ی بومی 70 درصد پیشرفت داشته است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: طرح تلقیح مصنوعی برای اصلاح نژاد دام‌های بومی با 70 درصد پیشرفت مواجه بوده است.
بهلول تکلوی در نشست مشترک کارشناسان امور دام و مراکز تلقیح مصنوعی اظهار کرد: طرح تلقیح مصنوعی برای اصلاح نژاد دامهای بومی با 70 درصد پیشرفت مواجه بوده است با این حال بیش از 50درصد گاوهای استان از نژاد بومی هستند.
وی افزود: پتانسیل بالقوه استان در افزایش تولید محصولات دامی از طریق انجام آمیخته‌گری دام‌های بومی با اسپرم‌های پروف‌شده و برتر، وجود مأموران تلقیح فعال و کارآمد در استان، توسعه تلقیح مصنوعی و اصلاح نژاد دام‌های استان برای افزایش سطح تولید و کاهش هزینه‌های تولیدی، افزایش رونق دامداری در روستاها ، افزایش درآمد دامداران و تأثیر بالای آن در اشتغال‌زایی و جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه از برنامه‌های اساسی سازمان جهاد کشاورزی در رشد و شکوفایی صنعت دامپروری استان محسوب می‌شود.


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: پایه و رکن اساسی اصلاح نژاد دام‌های روستایی استفاده از روش آمیخته‌گری و تلقیح مصنوعی دام‌های بومی و دو رگه استان با اسپرم‌های منتخب نژادهای پر تولید است.
وی تصریح کرد: بر اساس گزارش ارائه شده در 8 ماه سال 96 تعداد 23376 مورد تلقیح در سطح استان انجام گرفته که 5553 مورد آن با استفاده از اسپرم گاو دومنظوره سیمنتال بوده و نسبت به زمان مشابه سال قبل بیش از 70% افزایش نشان می‌دهد.
تکلوی اضافه کرد: استفاده از اسپرم نژاد سیمنتال و توسعه این نژاد در کشور به دلیل مزایای بالای آن از جمله دومنظوره بودن (شیری-گوشتی)، کم‌توقع بودن، تولید مناسب شیر و گوشت، پایین بودن هزینه‌های تولید، مقاومت به بیماری‌ها، ماندگاری بالا در گله، سازگاری مناسب با شرایط روستایی و ... از اولویت‌ها و سیاست‌های اصلی معاونت امور تولیدات دامی کشور بوده و در راستای اقتصاد مقاومتی در حال اجراست.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: توسعه تلقیح مصنوعی با اسپرم این نژاد در استان اردبیل نیز همزمان با سایر استان‌های کشور از اواخر سال 94 با تلقیح 541 رآس گاو دو رگه و بومی آغاز شد که در سال 95 تعداد تلقیح این نژاد 5027 رأس بوده و تا پایان آبان ماه 96 جمعاً 11121 رأس از گاوهای دو رگه و بومی استان با اسپرم این نژاد تلقیح شده‌اند که با تولد نتایج حاصله و پیشرفت پروژه در سطح استان امید است شاهد شکوفایی و رونق گاوداری‌های روستایی استان باشیم.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 112719 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse