مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر -اِلخَميس ٦ صفر ١٤٤٢ - Thursday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  622   بازدید    تاریخ درج مطلب  26/10/1396    
 
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین:طرح سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار و تغییر الگوی کشت اجرایی می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین گفت: طرح سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار و تغییر الگوی کشت اجرایی می‌شود.
محمد حسنی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مهم‌ترین دغدغه و چالش بخش کشاورزی محدودیت منابع آبی بوده و آب قابل استحصال شهرستان فقط درصد ناچیزی از اراضی آبی شهرستان را جوابگوست که در سنوات اخیر اقدامات مؤثری برای صرفه جویی در مصرف آب با تغییر الگوی کشت و افزایش راندمان آبیاری با اجرای آبیاری تحت فشار در سطح شهرستان صورت گرفته اما با وجود این رشد هنوز از انتظارات واقعی فاصله زیادی وجود دارد.
وی افزود: با توجه به مقدار آب قابل استحصال، پتانسیل اجرایی سیستم‌های نوین آبیاری شهرستان 3800 هکتار بوده که از سال 94 با تلاش مضاعف انجام گرفته، علاوه بر تغییر نگرش منفی بهره‌برداران ناشی از عملکرد سنوات گذشته، گام‌های مؤثری در راستای شناسایی مناطق مستعد دارای آب مطمئن در سطح 1600 هکتار برداشته شده، که از این سطح 1489 هکتار متقاضی (850 هکتار بهصورت تجمیعی پایاب سدها و 639 هکتار در طرح‌های خرد) مراجعه کرده‌اند.


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین ادامه داد: اخذ تقاضا، تخصیص آب، استعلامات ادارات مربوطه و گزارش شناخت پایاب سدها انجام گرفته و در حال انتخاب مشاور طراح است که پس از انتخاب مشاور عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد و در خصوص 639 هکتار متقاضیان خرد نیز برای 500 هکتار تشکیل پرونده صورت گرفته و به نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ارسال شده و بقیه نیز در جریان است.
وی تصریح کرد: روند اجرایی سیستم‌های نوین آبیاری شهرستان رو به رشد بوده، به‌طوریکه در سال 94 حدود 51 هکتار و در سال 95 حدود 170 هکتار و تا پایان سال‌جاری نیز بیش از 250 هکتار، علاوه بر پایاب سدها اجرا شده یا در حال اجرا است.
حسنی در مورد نحوه حمایت از کشاورزانی که اراضی خرد خود را به سیستم آبیاری بارانی مجهز می‌کنند، گفت: دولت برای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری تمهیدات خوبی پیش‌بینی کرده که برای اجرای آبیاری قطره‌ای(تیپ) به ازای هر هکتار 7 میلیون تومان بلا عوض، برای آبیاری بارانی 5 میلیون تومان و برای خط انتقال آب (کم فشار) 3 میلیون و 200 هزار تومان بلا عوض منظور کرده است.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 112717 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse