مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۴ اسفند -اِسَّبِت ١٧ جمادي الثانيه ١٤٤٠ - Saturday February 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  259   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/10/1396    
 
 
جامعه شناخت خود را نسبت به حضرت معصومه(س) افزایش دهند
 

 

اين ايام را دهه كرامت می‌نامند و بركات زياد مادی و معنوی اين دو خواهر و برادر ‌‌در طول تاريخ تشيع بر كسی پوشيده نيست.

 

حركات ناموزون، ساز و آوازهای بيهوده و كارهای نامربوط نبايد در اين جشن‌ها ديده شود، زيرا اين جشن‌ها برای كسانی است كه اوج مقام بندگی خدا را داشتند.

 

اخلاص، پاكدامني، ايثار و فداكاري از جمله خصوصيات حضرت فاطمه معصومه(س) بوده است كه امروزه بايد مورد توجه دختران ما قرار گيرد.

 

متاسفانه شناخت جامعه ما نسبت به این حضرت کم است. حتی در رابطه با شخصیت‌های دینی همچون حضرت زهرا و حضرت زینب(س) شناخت زیادی نداریم. حضرت معصومه(س) با وجود اینکه قطب مذهبی ایران است ولی در جامعه ایران هم مظلوم واقع شده و این مظلومیت دلایلی دارد.

 

دلیل آن این است که توجیهات لازم در بین مردم اتفاق نیافتده و کتاب‌ها و مباحث فرهنگی درخصوص شخصیت حضرت معصومه(س) کم است و اگر به دهه کرامت که با نام این حضرت آغاز می‌شود دقت کنیم می‌بینیم که اکثر جشنواره‌ها با موضوع امام رضا(ع) برگزار می‌شود.

حضرت معصومه (س)در میان دختران زمان خود سرآمد بود

 فاطمه معصومه (س) از جهت شخصيت فردي و کمالات روحي، در بين فرزندان موسي بن جعفر (ع) بعد از برادرش، علي بن موسي الرضا (ع) در والاترين رتبه جاي دارد و اين درحالي است که بنا بر مستندات رجالي، فرزندان دختر امام کاظم (ع) دست کم هجده تن بوده اند و فاطمه در بين اين همه بانوي گران قدر، سرآمد بوده است.

 

برای بزرگ شدن، مجاهد بودن و موفق شدن هیچ تفاوتی بین مرد و زن نیست و در زندگی حضرت فاطمه(سلام الله علیها) مشاهده می‌کنیم که مجاهده و مبارزه با خطبه فدکیه چه معنایی دارد و زمان شناسی، عالم و آگاه بودن، شناخت جایگاه امامت و تبیین آن حضرت از مهمترین ویژگی‌های شخصیتشان است که باید مدنظر قرار بگیرد.

 

بانوان امروز واقعاً می‌توانند از ایشان به عنوان یک الگو استفاده کنند و همین حضور ایشان در مجامع به ما می‌فهماند که زنان می‌توانند ارتباط بزرگ با هم داشته باشند و حضور فعال در اجتماع بهم برسانند و در معادلات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تفاوتی بین زن و مرد نیست.

 

حضرت معصومه(س) اسوه فضائل اخلاقی است

 

زندگـی در جـوار امامان معصـومی چون حضرت مـوسـی بـن جعفر(ع) و حضرت امام رضا(ع) و بهره مند بـودن از تعالیـم ارزنده آن رهبران راه نـور و سعادت، خـود عامل اساسی در تعالی روح و تکامل درجات علمـی و عملـی آن حضـرت بـوده است.

 

دختران جامعه اسلامی ایران باید حضرت معصومه (س) را سرمشق زندگی قرار دهند و خانواده ها نیز بایستی به دختران محبت و توجه ویژه داشته باشند.

 

در زندگی حضرت معصومه (س) نکات فراوانی برای الگو گرفتن دختران جوان فراهم است. ایشان به عنوان تنها دختر نمونه در خاندان عصمت و طهارت هستند که در طول عمر مبارکشان ازدواج نکردند. 

 

هم اکنون نیمی از اقشار مختلف جامعه را بانوان تشکیل می دهند بنابراین وجود دخترانی آگاه، توانمند و عفیف، سلامت و توانمندی فرهنگی و اجتماعی جامعه را تضمین می کند.

 

حضرت معصومه اوج ولایتمداری را به نمایش گذاشت

 

تاکید ائمه معصوم درباره جایگاه این حضرت، حرم ایشان و شهر قم را به مرکز علمی جهان اسلام تبدیل کرد.

 

این شور و شوق حکومت وقت را با خطر جریان سازی فرهنگی توسط این قافله مواجه کرد، از این رو با رسیدن به ساوه، کاروان حضرت مورد حمله قرار گرفت و بیشتر مردان آن به شهادت رسیدند، همین امر باعث شد که حضرت معصومه (س) درخواست سفر به قم را کنند و فرمودند: من از پدرم شنیده ام که قم مقر حضور شیعیان است.

همین مقام و اندیشه ژرف در کنار تاکیدات ائمه معصوم (ع) باعث شد تا شیعیان به ویژه علما قم و حرم ایشان را به عنوان ملجا و ماوای خود برگزینند.

 

حضرت فاطمه معصومه(س) دارای ویژگی‌های فردی و اجتماعی منحصر به فردی است که در این برهه از زمان ولایت پذیری و ایمان راسخ به امام زمان خویش یعنی امام رضا(ع) باید از سوی بانوان و دختران امت اسلامی مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: سایت بیتوته

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 112699 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse