مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر -اِسَّبِت ٦ ربيع الثاني ١٤٤٠ - Saturday December 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  112   بازدید    تاریخ درج مطلب  23/10/1396    
 
 
مدیر کل دارایی اردبیل:همه باید جهت سهولت و بهبود فضای کسب و کار در استان تلاش کنند

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت :سهولت فضای کسب‌وکار از جمله شاخص‌هایی است که ارتباط مستقیم با مقوله تولید و سرمایه‌گذاری دارد و از همین رو همه باید جهت سهولت و بهبود فضای کسب و کار در استان تلاش کنند.

هاشم مظفری ، اظهار کرد:سهولت فضای کسب‌وکار از جمله شاخص‌هایی است که ارتباط مستقیم با مقوله تولید و سرمایه‌گذاری دارد و از همین رو همه باید جهت سهولت و بهبود فضای کسب و کار در استان تلاش کنند.

وی افزود: همه ساله بانک جهانی تمامی کشورها را بر اساس شاخص‌های 10 گانه سهولت کسب‌وکار رتبه بندی و اعلام می‌کند و بر اساس آخرین گزارش منتشره توسط بانک جهانی رتبه ایران در این شاخص 124دربین 190 کشور دنیا بود که لازم است در جهت بهبود امر اقدامات اساسی در دستور کار گیرد.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل تصریح کرد: در حال حاضر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز جهت ارائه تصویری از وضعیت این شاخص در بین 31 استان کشور به‌ صورت فصلی استان‌ها را بر اساس مؤلفه‌های تعریف شده خود رتبه‌بندی و مؤلفه‌هایی که استان‌ها در وضعیت مطلوب و یا نامطلوب قرارگرفته‌اند را معرفی می‌کند.

مظفری با اشاره به اینکه بر اساس گزارش منتشره توسط این اتاق رتبه استان اردبیل در سهولت فضای کسب‌وکار 27 در بین 31 استان کشور معرفی شده است، ادامه داد: در حالی این رتبه برای اردبیل در شاخص محیط کسب‌وکار بیان گردیده و موجب انتقاد از مدیران اقتصادی استان اردبیل شده که طبق گزارشات قبلی منتشره، استان اردبیل در سال 1394 رتبه اول، 1395 رتبه دوم و در بهار 1396 رتبه 10ام را کسب نموده است.

وی اضافه کرد: روشن است رتبه استان در سه مقطع بیان شده بسیار مطلوب بوده و این در حالی است که با وجود این توفیق، منتقدان امروز رتبه 27 تابستان امسال هیچ وقت لب به رضایت از جایگاه استان در ادوار گذشته باز نکردند.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان اردبیل بیان کرد : در حالی در چند فصل اخیر اتاق بازرگانی ایران به پایش محیط کسب‌وکار استان‌های کشور مبادرت دارد که قبل از آن و تا پایان سال 1395 مرکز پژوهش‌های مجلس این مهم را انجام می‌داد.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل تاکید کرد: بر اساس مدل اتاق بازرگانی تعداد مؤلفه‌های مورد ارزیابی تغییر یافته و همچنین تعریف مؤلفه‌ها دستخوش تغییر شده و احتمالاً تعداد افرادی که در نظرسنجی‌های اتاق بازرگانی مشارکت دارند در فصول مختلف متفاوت می‌باشد.

مظفری گفت: نتیجه این فرایند مشاهده نوسانات در رتبه‌بندی برخی استان‌ها و از جمله اردبیل می‌باشد و همان گونه که گفته شد رتبه استان در بهار و تابستان 1396 به ترتیب 10 و 27 بوده و نشان می‌دهد در طی فقط یک فصل رتبه استان 17 پله تنزل داشته که این موضوع اندکی صحت و دقت پایش کسب‌ و کار در مدل جدید را با تردید مواجه می نماید و در این خصوص بایستی منتظر ماند و پس از تکرار این گزارش در فصول متمادی، به دنبال جایگاه واقعی استان‌ها و از جمله اردبیل در محیط کسب‌وکار بود.

وی اظهار داشت:  نکته‌ای اساسی در بهبود محیط کسب‌وکار وجود دارد و آن اینکه مشکل اساسی، بیشتر با ساختار کلان اقتصاد مرتبط بوده و حل آن نیز نیازمند عزم همگانی است، به عبارتی مشکل در نحوه مدیریت سیستم اداری در استان‌های کشور نبوده و از همین رو است که تکلیفی اساسی برای استان‌های کشور در راستای بهبود ساختار فضای کسب‌وکار تعریف نشده است.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان اردبیل عنوان کرد: البته دستگاه‌های استانی مرتبط نیز در قالب کمیته‌های تعریف شده از جمله مرکز خدمات سرمایه‌گذاری، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری، تمامی بانک ها (در پرداخت تسهیلات)، گمرکات (تسهیل در تشریفات گمرکی) و سایر مجموعه‌های مرتبط در حال خدمات‌رسانی با تمام ظرفیت موجود به متقاضیان کسب‌وکار هستند.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل افزود: آنچه که در برش استانی پروژه بهبود محیط کسب‌وکار در سال ۱۳۹۶ به استان اردبیل ابلاغ گردیده، اجرای سامانه خدمات شهری و سامانه‌های پایش بهبود محیط کسب و کار بوده، که این موارد مهم نیز توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی در قالب سامانه‌هایی طراحی شده و پس از نهایی شدن در اختیار استان ها قرار خواهد گرفت.

مظفری تصریح کرد: این نکته بدان معنا است که بهبود محیط کسب و‌کار یقیناً یک پروژه فرا دستگاهی است که بایستی تمام دستگاه‌های اجرایی در استان به نوبه خود در ارتقاء استان در این شاخص بایستی ایفای نقش نمایند و لذا رتبه مثبت یا منفی استان نه فقط مربوط به یک دستگاه اجرایی بلکه متعلق به کل سیستم اداری در استان خواهد بود.

وی گفت: در هر حال آنچه که مایه شادمانی است این است که موضوع بهبود فضای کسب‌وکار در حال حاضر مورد توجه سیاست‌گذاران استانی به ویژه مقام عالی استان و مدیران استان و مورد مطالبه بخش خصوصی قرار گرفته و امید است در آینده نزدیک تصمیمات مقتضی جهت حل موضوع  در دستور کار قرار گیرد.

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 112440 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse