مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دي -اِسَّبِت ١٢ جمادي الاولي ١٤٤٠ - Saturday january 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  194   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/9/1396    
 
 
یادداشت:مدیران ضعیف اگر مشاور قوی ندارند استعفا کنند
 

بررسی اولیه مدیران ۱۲ سازمان دولتی در استان اردبیل نشان می‌دهد در کمال تعجب، تقریبا اکثریت این مدیران، دارای ضعف‌های بسیار زیادی بوده و عملکردشان منطبق با عملکرد مدیران نمادین است.

 اغلب مدیران ضعیف تصور می‌کنند راه به خطا نمی روند و چنین می‌پندارند که افراد بی‌جهت زبان به شکایت گشوده و اعتراض می‌کنند و سعی می‌کنند عذر افراد معترض و دست به قلم را بخواهند اما در بسیاری از سازمان‌های موفق دنیا، وجود افراد و کارکنان دست به قلمی که برای هر مشکلی راه حلی در آستین دارند و دارای قوه خلاقیت مثال زدنی و قدرت تفکر انتقادی و واگرا هستند یک ارزش بی نظیر محسوب می شود.

این افراد می‌توانند تمامی ضعف‌های سیستم را پوشش داده و مانع از هر گونه انحراف و لغزش های سازمان شوند. از طرفی، آن دسته از مدیرانی که به حداقل یک ارزش خاص اخلاقی، انسانی و حتی زیست محیطی ارج می‌نهند و توانسته‌اند تعصبات منطقه‌ای و قومی را کنار بگذارند؛ به رهبری سازمان همانند هنری می‌نگرند که موسیقی آن رمز و راز موفقیت را به سازمان می آموزد، این مدیران با بهره گیری حداکثری از کارکنان خلاق و منتقد، اعتماد و احترام سازمان و جامعه را جلب کرده و با چاشنی شهامت و قاطعیت، تبدیل به مدیران ایده آل شده‌اند.

بی تردید عملکرد عالی، کلان نگری، رفتار مبتنی بر عدالت، تعریف و ایجاد پروژه‌های بزرگ، پذیرش ریسک بالا و خوش خلقی و مهربانی با زیر دستان صرفا توسط این نوع از مدیران تحقق می‌یابد. چنین مدیرانی در بدنه دولت، حتی بدون تصویب اعتبارات و تخصیص آن هم می‌توانند نقش فرشته نجات را برای کارکنان و ارباب رجوع ایفا نمایند.

خصوصیات این مدیران این است که اولا صادق و درستکارند ثانیا مردم و زیردستان را عمیقا دوست دارند، هیچ موقع شاکی هیچ پرونده‌ای نیستند، پرخاشگر نبوده و لبخند به لب هستند و در اتاق کارشان همواره حداقل بر روی کارمندان برای شنیدن نظرات خلاقانه و انتقادات آنها باز است از طرفی کلان نگر بوده و سعی می کنند همه امکانات اداری را به وفور و با دست و دل بازی خاصی، بین همکاران تقسیم کرده و حداکثر حقوق و اضافه کاری را به کارکنان می‌دهند و موثرتر از همه، اینکه فاقد نگاه بسته و محدود بوده و در راستای اخلاق اجتماعی،  نیم نگاهی هم به مسئولیت‌های اجتماعی سازمان داشته و اقداما خیرخواهانه را در دستور کار قرار می دهند، مدیران موفق برای رسیدن به اهداف عالیه خود، به افراد آزادی عمل کامل می‌دهند تا آنچه را که اثر بخش است خود تشخیص داده و انجام دهند.

اخیرا (2017) یکی از ارزیابان سازمان های دولتی با اشاره به خصوصیت و ویژگی‌های بهترین شیوه‌های مدیریت دولتی در دهه جاری در دنیا، عمیقا تاکید کرد که "مدیران ضعیف اگر مشاور قوی ندارند به نفع همه است سریعا استعفا کنند" این موضوع نشان می‌دهد چقدر این موضوعات مهم و حیاتی است.

بهترین شیوه مدیریت این نیست که مدیر کارمندان را محدود و شدیدا آنها را کنترل کرده و صرفا نظم ظاهری در امور را مطالبه کند. بلکه بر عکس باید شایسته سالاری، ایجاد و جاری سازی ساختار ارگانیک، کنترل آزادی محور، فرهنگ مبتنی بر ارتباطات محترمانه را حمایت کند این جو سازمانی می‌تواند فرصت ظهور و بروز خلاقیت کارکنان را به نفع سازمان و جامعه به ارمغان بیاورد.

مدیر باید خود را به عنوان حسابدار سازمان یا کنترل کننده صرف حضور و غیاب نبیند همچنین نباید مدام دستورالعمل و بخشنامه ساطع و صادر کند. صدور بخشنامه و دادن دستورات کتبی هیچ تاثیری بر ارتقای سیستم ارزشی سازمان نخواهد داشت و در عوض بی‌اعتمادی و حساسیت را بالا خواهد برد.

در بررسی اولیه مدیران ۱۲ سازمان دولتی در استان اردبیل نشان می‌دهد در کمال تعجب، تقریبا اکثریت این مدیران، دارای ضعف‌های بسیار زیادی بوده و عملکردشان منطبق با عملکرد مدیران نمادین است، مدیران نمادین طبق تعریف، مدیرانی هستند که شعار صرفه جویی داده و "محدودیت- محور" عمل می کنند. سیاست های مدیریت بسته به همراه یک نوع مشی سازمانی خاص با کنترل های آزار دهنده شدید، پیشه مدیران نمادین است، بزرگترین خطای این مدیر نماها، خدشه دار کردن آزادی کارکنان و سلب آرامش فکری از آنان است.

مدیران نمادین مدعی هستند بسیار باتجربه اند و از هر کاری صحبت شود مدعی می‌شوند مبدع آن کار خودشان بوده‌اند در واقع اینان، خود را علامه دهر می‌دانند و حاضر به شنیدن هیچ نظری از هیچ زیر دستی نیستند. با هر نوع توسعه مخالف بوده و تنها هنرشان حفظ وضع موجود و کم کردن حق و حقوق کارکنان است. مدیران نمادین قادر به ایجاد انگیزه در کارکنان نبوده و سعی می کنند خلاقیت ها و تلاش های قبلی را هم زیر سوال ببرند. این مدیران قبل از اینکه سبب نابودی سازمان و استان شوند حداقل باید از مشاوران قوی علم مدیریت بهره گرفته و خطاهای خود را پوشش دهند و یا استعفا بدهند.

 

******************************

 

یادداشت از تورج مهدی‌زاده ملاباشی

 

******************************

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 112005 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse