مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دي -اِسَّبِت ١٢ جمادي الاولي ١٤٤٠ - Saturday january 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  229   بازدید    تاریخ درج مطلب  28/9/1396    
 
 
سخنانی از بزرگان دین

بوسيدن كودك: بـسـيـار ديـده مـى شـد كـه پـيـامبر اسلام(ص ) حسن(ع ) و حسين(ع ) رادر آغوش مى گرفت و مى بوسيد.روزى آن دو را در بغل گرفت وبوسيد.شخصى كه حضور داشت , وقتى علاقه پيامبر و رفـتـار وى را بـا اطفال ديد به فكر فرو رفت و پيش خود گفت: آيا تا به حال در اشتباه بوده ام؟آيا روش اسـلام در تـربـيت فرزند اين است؟اگر اين طور است پس من در اين مساله بسيار كوتاهى كرده ام.
بـه پـيـامبر نزديك شد و در حالى كه خجالت مى كشيد سخن بگويد,عرض كرد:
-يا رسول الله من داراى ده فرزند كوچك و بزرگ هستم ,اما تاكنون هيچ يك از آن ها را نبوسيده ام
.پـيـامـبر از گفته او به قدرى ناراحت شد كه رنگ چهره مباركشان تغيير كرد.ايشان به او فرمود:
-((خـداوند مهر و محبت را از قلب توبيرون كرده است. آن كس كه به كودكان ما رحم نمى كند و
به بزرگ مااحترام نمى گذارد, از ما نيست. ))


از حرف تا عمل
در زمـان پـيـغمبر اكرم(ص ), طفلى بسيار خرما مى خورد.هر چه اورا نصيحت مى كردند كه زياد خوردن خرما ضرر دارد, فايده نداشت. مادرش تصميم گرفت او را به نزد پيغمبر(ص ) بياورد تا او را نـصـيـحت كند.وقتى او را به حضور پيغمبر آورد, از پيغمبر خواست تا به طفل بفرمايد كه خرما نخورد, اما آن حضرت فرمود:((امروز برويد و او رافردا دوباره بياوريد.))
روز ديـگر زن به همراه فرزندش خدمت پيغمبر(ص ) حاضر شد.حضرت به كودك فرمود كه خرما نـخورد.در اين هنگام زن , كه نتوانست كنجكاوى و تعجب خود را مخفى كند, از ايشان سؤال كرد:يارسول الله چرا ديروز به او نفرموديد خرما نخورد؟ حـضـرت فـرمـود:((ديـروز وقتى اين كودك را حاضر كرديد, خودم خرما خورده بودم و اگر او را نصيحت مى كردم , تاثيرى نداشت. ))
امـام صـادق(ع ) فـرمود:((به راستى هنگامى كه عالم به علم خودعمل نكرد, موعظه او در دل هاى مردم اثر نمى كند, همان طور كه باران از روى سنگ صاف مى لغزد و در آن نفوذ نمى كند.))
شيوه تبريك گفتن نوزاد
مردى به هنگام تبريك تولد فرزند يكى از دوستانش , به او گفت :تولد اين نوزاد كه سوار بر مركب مراد خواهد بود, بر تو مبارك باد.حـضرت امير(ع ) كه حضور داشت به او فرمود: به هنگام تبريك و شادباش نوزاد چنين بگو: خداى بـخـشـنـده را شكرگذار باش و اين بخشش او, بر تو مبارك باد.اميد كه فرزندت به كمال توانايى برسد و از نيكوكارى اش بهره مند شوى.
بيان :
اسلام در هر مورد دستور كاملى دارد كه محور آن گام زدن انسان در مسير توحيد و رسيدن بـه كمال است. اين هدف مقدس حتى در محتواى شادباش نوزاد از طرف ائمه(ع ) پيشنهاد شده است.
منبع: سایت بیتوته

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 111741 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse