مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۲۸ مهر -اِسَّبِت ٩ صفر ١٤٤٠ - Saturday October 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  91   بازدید    تاریخ درج مطلب  16/9/1396    
 
 
گردشگری روستایی نقطه عطف توسعه گردشگری استان اردبیل

گردشگری روستایی یکی از شاخه‌های مهم و ارزشمند در صنعت گردشگری امروزی محسوب می‌شود بطوریکه کشورهای پیشرو گردشگری در سطح دنیا امروزه نگاه ویژه‌ای به این نوع از گردشگري دارند.

 با توجه به مدرنیزه شدن زندگی بشر امروزی پس از وقوع انقلاب صنعتی و متعاقب آن افزایش مصرف‌گرایی و تاثیرات ناشی از تلاش‌های این نوع از زندگی بر روح و روان انسان‌ها، تنها راه دستیابی به آرامش و رهایی از تنش‌ها پناه بردن به دل طبیعت است.

گردشگری به عنوان یک نیاز واقعی در زندگی امروز به حساب می‌آید مخصوصا آن دسته از گردشگری که در خارج از فضای زندگی ماشینی و شلوغ شهری انجام می‌گیرد و به گردشگر فرصت حضور در مناطق طبیعی و متفاوت از محل زندگی خود را می‌دهد.

گردشگری روستایی یکی از شاخه‌های مهم و ارزشمند در صنعت گردشگری امروزی محسوب می‌شود بطوریکه کشورهای پیشرو گردشگری در سطح دنیا امروزه نگاه ویژه‌ای به این نوع از گردشگری دارند.

طبیعت‌گردی یا همان اکوتوریسم در حقیقت نوعی درمان برای کاهش تنش‌های روزمره زندگی امروز بشر است. در این میان گردشگری روستایی بهترین و جذاب‌ترین نوع از گردشگری طبیعی بوده و داشتن خاصیت گشت و گذار در محیط‌های طبیعی باعث توسعه پایدار جوامع محلی و امکان حفاظت محیط جوامع روستایی را فراهم می‌‌آورد و باعث می‌شود ارزش‌ها، سنت‌ها و تولیدات صنایع دستی در این مناطق احیا و حفظ شود و زمینه ارتقاء معیشت و اقتصاد جامعه محلی فراهم گردد.

 در پی این روند توانمند‌سازی نیروی انسانی جوامع روستایی در حوزه گردشگری باعث تثبیت زندگی روستایی و علاقه‌مندی نسل جوان به ادامه زندگی در روستا می‌شود و از مهاجرت بی‌رویه به شهرها که در پی آن توسعه حاشیه‌نشینی، ایجاد شغل‌های کاذب و گسترش برخی ناهنجاری‌های اجتماعی است کاسته می‌شود.

اکنون توسعه اتاقهای بوم‌گردی با مصالح بوم‌آورد در برخی روستاهای دارای جاذبه و هدف گردشگری کشور باعث توسعه گردشگری در جوامع روستایی و جذب گردشگران داخلی و خارجی و در پی آن رونق اقتصادی در این جوامع شده است.

استان اردبیل به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری به دلیل برخورداری از طبیعت غنی و چشم‌اندازهای بی‌نظیر تاریخی، فرهنگی و طبیعی از پتانسیل بالقوه‌ای به ویژه در جوامع روستایی برخوردار است.

 این استان با داشتن ۱۲ روستای هدف گردشگری مصوب کشور و ۳۶ روستای دارای جاذبه گردشگری مصوب استانی مستعد زمینه‌سازی توسعه گردشگری در کنار سایر ظرفیت‌های گردشگری در محور شمال و جنوب استان است تا از تمرکز خدمات گردشگری در مرکز استان بکاهد.

نمونه بارز این مساله روستای هدف گردشگری کزج، یکی از روستاهای دارای بافت ارزشمند کشور در جنوب استان و در شهرستان خلخال می‌باشد که زمینه توسعه گردشگری آن فراهم شده است و آینده درخشانی برای این منطقه در حوزه گردشگری روستایی پیش‌بینی می‌شود .

 

*************************

 

یادداشت از علیرضا حسین پور

 

*************************

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 111474 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 




 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse