مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ آبان -اِلأَربِعا ١٢ ربيع الاول ١٤٤٠ - Wednesday November 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  94   بازدید    تاریخ درج مطلب  18/9/1396    
 
 
تسهیلات ارزان قیمت نیاز مبرم حوزه صادرات و تولید است/ پیشرفت صنعت باعث توسعه صادرات می‌شود

سرمایه‌گذار بخش خصوصی گفت: برای پیشرفت حوزه صادرات و تولید در کشور باید دولت حمایت‌های خود را در قالب اعطای تسهیلات ارزان به قیمت به واحدها انجام دهد.

غلامرضا ترابی اظهار کرد: از سال 87 در سطح استان اردبیل به عنوان یک شرکت با موضوع فراوری و بسته بندی آلایش دام، طیور و آبزیان فعالیت می‌کنیم و 100 درصد محصولاتمان صادراتی است.

وی افزود: سالانه بیش از سه هزار تن آلایش دام، طیور و آبزیان، فراوری و بسته بندی کرده و این محصولات را به عمده‌ترین بازار هدف یعنی چین صادر می‌کنیم.

این صادر کننده تصریح کرد: شرکت خود را با سرمایه یک میلیارد تومان تاسیس کردیم که تا امروز با توجه به توسعه طرح‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری حجم سرمایه گذاریمان به سه میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده است و به طور متوسط سالانه 3 هزار تن صادرات انجام داده‌ایم.

ترابی با بیان اینکه محصولات صادراتی ما از استان اردبیل و خارج از این استان تامین می‌شود عنوان کرد: محصول خام ما به صورت آلایش دام و طیور از کشتارگاه‌های استان و خارج از استان به دست می‌آید و در حال حاضر استان ما به تنهایی قادر به تامین این آلایش‌ها نیست و مجبوریم از استان‌های دیگر به تامین کالای مورد نیاز خود اقدام کنیم.

وی گفت: به اعتقاد من صادرات مواد خام و اولیه، برای یک کشور زیاد حائز اهمیت نیست اما وقتی بتوانیم مواد اولیه‌ای را تبدیل به محصول نهایی و صادر کنیم موفق‌تر خواهیم بود که در این زمینه باید زیر ساخت‌های صنعتی کشور مورد توجه قرار گیرد تا به این مهم یعنی صادرات محصولات نهایی و کامل دست پیدا کنیم.

پیشرفت صنعت باعث توسعه صادرات می‌شود

این صادر کننده با اشاره به عوامل موثر در توسعه صادرات بیان کرد: صادرات وابسته به صنعت است و در واقع محصولات صنعتی مناسب یک کشور می‌تواند به عنوان محصول صادراتی مطرح شود که در این خصوص کیفیت محصولات، اعتبار تجاری و... باید مورد توجه قرار گیرد زیرا بازار‌های خارجی تبدیل به بازار‌های حساس رقابتی در بین کشور‌های مختلف جهان شده است.

ترابی با اشاره به مشکلات حوزه صادرات استان اردبیل، ادامه داد: محصولات صادراتی استان اردبیل تحت عنوان اقلام مختلف به مقاصد متفاوت انجام می‌شود که عمده‌ترین مشکلات در حوزه صادرات پایین بودن کیفیت تولید داخلی و قوانین داخلی دست و پاگیر که باعث ایجاد بروکراسی سنگین در این حوزه می‌شود.

وی افزود: در سال‌های گذشته جوایز صادراتی برای صادرکنندگان نمونه تعلق می‌گرفت که در سال‌های اخیر این موضوع که یکی از مشوق‌های تاثیر‌گذار برای توسعه صادرات و انگیزه صادرکنندگان بود به دست فراموشی سپرده شده است.

ناهماهنگی مجموعه اقتصادی کشور باعث بروز مشکلات در این حوزه می‌شود

این صادر کننده با اشاره به دیگر مشکلات حوزه صادرات بیان کرد: اقتصاد یک مجموعه هماهنگ و یکپارچه است و این مجموعه یکپارچه از بخش‌های مختلف از جمله؛ صادرات، واردات، تولید، صنعت، امور بانکی، قوانین مالیاتی و... تشکیل شده است فلذا اگر این مجموعه با یکدیگر هماهنگ باشند تمامی قسمت‌ها موفق عمل می‌کنند و عدم هماهنگی نیز باعث بروز مشکلات اقصادی می‌شود.

ترابی تاکید کرد: به اعتقاد من دراقتصاد ما مجموعه ذکر شده ناهماهنگ است و علت آن فراموش شدن منافع ملی است و در سیاست کلان باید منافع ملی مورد توجه قرار گیرد، اما در برخی ادارات دولتی مشاهده می‌شود هر شخص به دنبال منافع شخصی خود است.

تسهیلات ارزان قیمت نیاز مبرم واحد‌های تولیدی است

وی گفت: در حوزه تسهیلات نیز این موضوع محسوس است و در بانک‌ها منافع ملی به دست فراموشی سپرده شده و حمایت لازم و همه جانبه از اقتصاد کشور نمی‌شود، بنابراین برای رشد و توسعه اقتصاد کشور باید منافع ملی مورد توجه قرار گیرد و دولت برای تحقق این موضوع نهایت تلاش خود را انجام دهد.

این صادرکننده با بیان اینکه در شرکت خود طرح توسعه را به جد دنبال می‌کنند، تصریح کرد: اگر شرکتی حالت ایستا داشته باشد نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد در نتیجه دولت برای کمک به توسعه و رونق اقتصاد کشور باید از واحد‌ها و شرکت‌ها در قالب تسهیلات ارزان قیمت حمایت کند تا در بازار‌های جهانی و اقتصاد پیشرفته دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

ترابی اذعان کرد: برای اینکه صادرات خود را افزایش دهیم باید بازار سود ده جهانی را بدست آوریم و برای این موضوع باید کیفیت محصولات تولیدی داخلی را افزایش دهیم و در حوزه تولید به مرحله‌ای برسیم که توانایی رقابت با دیگر کشور‌های صادر کننده را داشته باشیم که تمام این عوامل نیازمند هماهنگی قسمت‌های مختلف اقتصاد و نظارت صحیح دولت بر این مجموعه است.

وی گفت: در کشور ما تمام زیر ساخت‌های تولید از جمله آب، برق، گاز و... موجود است، بنابراین باید در حوزه تولید بسیار موفق باشیم اما متاسفانه عملکرد مناسبی در بخش تولید نداریم و زمانی که تولید مناسب نداشته باشیم صادرات مطلوبی نیز نخواهیم داشت.

*******************

 

گفتگو از حامد قادری

 

*******************

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 111425 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse