مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ آبان -اِلأَربِعا ١٢ ربيع الاول ١٤٤٠ - Wednesday November 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  206   بازدید    تاریخ درج مطلب  13/9/1396    
 
 
نگاهی به جایگاه امام زمان(عج) از منظر آیات و روایات

گروه سیاسی: امام جمعه خدابنده گفت: با استناد به آیات و روایات متعدد می‌توان اهمیت ولایت و به‌ویژه جایگاه امام زمان (عج) را مورد مطالعه قرار دارد و لب مطلب اینکه ولایت امام مبدا و سرچشمه حیات است اگر کسی از ولایت امام برخوردار شد، زنده می‌شود و اگر برخوردار نشد مرده است اگر چه ظاهرا زنده باشد.

 حجت‌الاسلام سیدعلی موسوی، امام جمعه خدابنده در خطبه‌های نمازجمعه قیدار اظهار کرد: در هفته گذشته بیان شد که در بعضی روایات از وجود مقدس امام زمان (عج) تعبیر به خورشید شده است و یکی از تعابیری که در قرآن از ظهور امام شده می‌توان آیه ۶۹ از سوره مبارکه زمر را نام برد: «واشرقت الارض بنور ربها» وقتی امام ظهور می‌فرمایند زمین به نور پروردگار روشن می‌شود .

وی افزود: یکی دیگر از عناوینی که در قرآن و روایات با آن از امام تعبیر شده است «ماء» است که یکی از آن موارد آیه ۳۰ از سوره مبارکه ملک است: «قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ ماؤُكُمْ غَوْراً فَمَنْ‏ يَأْتِيكُمْ‏ بِماءٍ مَعِين‏»؛ «بگو به من خبر دهيد اگر آب [آشاميدنى] شما [به زمين] فرو رود چه كسى آب روان برايتان خواهد آورد» در ذیل این روایت داریم که می‌فرماید:«إِنْ أَصْبَحَ‏ إِمَامُكُمْ‏ غَائِبا».

حجت‌الاسلام موسوی تصریح کرد: در بعضی از روایات درباره ظهور امام تعبیری شده از امام هادی(ع) در باره ظهور و فرج سوال شد، ایشان فرمودند هنگامی که آب بر روی زمین آشکار شود؛ یعنی آن حقیقتی که غایب شده بود دوباره آشکار می‌شود. گاهی اوقات هم از ولایت امام تعبیر به «ماء» می‌شود مثل این که قرآن در بخشی از آیه ۷ سوره مبارکه هود می‌فرماید: «وَ كانَ‏ عَرْشُهُ‏ عَلَى‏ الْماء». اینکه عرش الهی بر «ماء» مستقر بود یعنی محل استقرار عرش الهی و مقر فرماندهی الهی ولایت امام است؛ از آنجاست که همه فرمان‌های خدای متعال بر عالم جاری می‌شود.

امام جمعه قیدار تاکید کرد: گاهی هم از علم امام به «ماء» تعبیر می‌شود؛ قرآن کریم در آیه ۱۶ از سوره مبارکه جن می‌فرماید: «وَ أَنْ‏ لَوِ اسْتَقامُوا عَلَى‏ الطَّرِيقَةِ لَأَسْقَيْناهُمْ ماءً غَدَقا»؛ «و اگر [مردم] در راه درست پايدارى ورزند قطعا آب گوارايى بديشان نوشانيم». روایت می‌فرماید اگر آنها امر و نهی امام را گردن می‌نهادند بر فرامین ائمه ایستادگی می‌کردند و از محیط ولایت آنها خارج نمی‌شدند آنها را با علم امام سیراب می‌کردیم، آنها را از علم امام منتفع می‌کردیم: «لأذقناهم علما كثيرا يتعلمونه‏ من‏ الأئمة».

حجت‌الاسلام موسوی با اشاره به اینکه علمی که از امام استفاده می‌شود به ماء تعبیر شده است که سرچشمه حیات قلوب است و حقیقت قلب انسان با آن زنده می‌شود، افزود: لذا یکی از خصویاتی که برای ولایت امام ذکر شده است این است که ولایت امام مبدا و سرچشمه حیات است اگر کسی از ولایت امام برخوردار شد، زنده می‌شود و اگر برخوردار نشد مرده است اگر چه ظاهرا زنده باشد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 111336 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse