مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ آبان -اِلأَربِعا ١٢ ربيع الاول ١٤٤٠ - Wednesday November 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  242   بازدید    تاریخ درج مطلب  9/9/1396    
 
 
اگر ناگهان خانه لرزید چه باید کرد؟! / توصیه‌های طلایی در وقوع زلزله

با زلزله اخیری که در کرمانشاه شاهد بودیم، سوالات و ابهامات زیادی در خصوص زلزله احتمالی در تهران بوجود آمده، اکثر مردم نگران این موضوع هستند که اگر در تهران از این قبیل زلزله ها رخ دهد چه به روز مردم و شهر می آید. آیا زیر ساخت‌های کشور در بروز حوادث طبیعی همگی مهیاست؟ آیا نیازهای کشور برای مدیریت بحران تکمیل است؟ آیا ساختمان ها در آمادگی کامل از نظر فیزیکی و استحکام قرار دارند؟ تامین آب، غذا و موارد بهداشتی در پی وجود حادثه ای برقرار می شود؟شرایط برای امداد رسانی چگونه خواهد بود؟ اخلال در آب و برق و گاز بحران آفرین نمی شود؟ و انبوهی از این دست سئوالات...

یکی از اموری که می تواند در مواقع اضطراری مثل حوادث و بلایای طبیعی در کاهش آسیب‌ها بسیار موثر باشد، وجود و استحکام زیرساخت های کشور در مسائل مختلف مانند تامین نیرو، ارتباطات فیزیکی و... است.

انواع حوادث و بلایایی که در جهان شناخته شده درصد زیادی از آنها در ایران به عبارتی بیش از نیمی از آن ها سابقه وقوع داشته، حتی از موارد آتشفشان، سونامی، رانش زمین و... در ایران رخ داده است. همان طور که می دانیم ایران یکی از مناطق زلزله خیز است و حوادثی چون زلزله، طوفان، سیل و... بسیار در کشور دیده می شود.

در رابطه با مقابله با حوادث و بلایای طبیعی در کشور نیازمند دو رکن اصلی هستیم. آماده سازی کامل دستگاه ها برای مدیریت بحران و دیگری آموزش صحیح و به روز شهروندان. سازمان ها و دستگاه ها باید همیشه آمادگی لازم برای مقابله با حوادث را داشته باشند چرا که ما در کشوری بحران مدار و حادثه خیز زندگی می کنیم.

هیچ کشوری در دنیا نمی تواند مدعی شود که ما بحرانی نداریم، به هرحال در تمام دنیا شاهد حوادث و بلایای کوچک و بزرگ هستیم و شهروندان نباید بر این تصور باشند که هر زمان حادثه ای رخ داد دولت به کمکشان می رود. بله دولت به کمک او می رود اما بازهم در چنین شرایطی آموزش شهروندان حکم سرنوشت سازی را ایفا می کند.

هر خانواده ای بهتر است همیشه یک کیف دستی آماده که شامل مدارک شناسایی حداقلی، بطری آب، کنسرو غذا و چند داروی حیاتی است، داشته باشند. چرا که اگر بر اثر حادثه گرفتار و یا محبوس شدند حداقل بتوانند یک روز خود را زنده نگه دارند تا نیروی های امدادی برای کمک رسانی اعزام شوند.

حال زیرساخت های کشور در چنین شرایطی چگونه عمل می کند؟ چرا با یک مشکل کوچک آب و برق به کلی قطع می شود؟ در هر حال باید گفته شود که زیر ساخت ها باید قوی و با کیفیت باشند چرا که در برخی موارد خود حادثه آسیب چندانی وارد نمی کند اما حوادث بعد آن اتفاق است که می توانند تلفات زیادی بگیرد.

بسیاری اوقات خود حادثه و بحران آنقدر آسیب رسان نیست، بلکه بی‌احتیاطی‌های پس از آن آسیب بیشتری به افراد وارد می‌کند، یکی از مواردی که خیلی باعث آسیب زدن در پی زلزله می شود فرار کردن است. در زلزله افراد زیادی هنگام فرار کردن دچار آسیب می شوند، البته نحوه رفتار هنگام حوادث، مستلزم به‌روز کردن آموزش‌ها است.

اطراف ستون‌های اصلی ساختمان ها امن‌ترین نقطه در برابر ریزش آوار است. هنگام وقوع زلزله به صورت درازکش و با پوشاندن سر در کنار این دیوارها و به حالت نشسته با پوشاندن سر در کنار ستون‌های اصلی قرار بگیرید. زیر تخت خواب، زیر میز، داخل آسانسور، راه پله و وسط اتاق، محیط مجاور پنجره‌ها، از ناایمن‌ترین نقاط در هنگام وقوع زلزله است. یخچال، فریزر، لباسشویی می‌توانند وزن آوار را منحرف کنند، لذا اطراف آن ها نیز می تواند جان پناه خوبی باشد.

افراد سعی کنند در اطراف ساختمان های بلند و در حال ساخت، تیرها و دکل های برق، پل ها، درختان پوسیده و قدیمی قرار نگیرند همچنین سعی کنند اگر کیف دستی، کتاب و... به همراه دارند به گوشه ای پناه برده و آن شی را روی سرشان نگه دارند. افراد دقت داشته باشند سر و گردن حیاتی ترین عضوها هستند که با برخورد با چیزی جان فرد را به خطر می اندازند.

برخلاف گذشته که گفته میشد در وقوع زلزله به چارچوب در، زیر میز، زیر ماشین و... پناه ببرید امروزه بر این عقیده هستند که در چنین شرایطی افراد در سایه اجسام و یا در کنار اجسام قرار بگیرند. همچنین از ساختمان ها با نمای شیشه ای فاصله بگیرند، گرچه اکثر این ساختمان ها با شیشه های سکوریت ساخته شدند و دارای مقاومت بالایی هستند اما بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنیم.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 111177 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse