مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ آبان -اِلأَربِعا ١٢ ربيع الاول ١٤٤٠ - Wednesday November 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  208   بازدید    تاریخ درج مطلب  30/8/1396    
 
 
پرش ذهنی نشانه خلاقیت است

نتیجه یک پژوهش در دانشکده فنی جورجیای آمریکا نشان می‌دهد سرگردانی ذهنی در حین انجام کار لزوما بد نیست و حتی می‌تواند نشانه‌ای از هوش بالا و خلاقیت باشد.
براساس گزارش BBC، کریستین گدوین، يكي از محققان اين پروژه مي‌گويد اگر‌چه پرش ذهن ممكن است مستقیم بر انجام فيزيكي تاثیر منفی داشته‌باشد، اما درعين حال مي‌تواند در دراز مدت مفيد واقع شود،براي مثال مي‌تواند موجب تقویت مهارت برنامه‌ریزی برای آینده و توانایی حل مسئله شود.


به گفته محققان برخی از تحقیقات جديد اثرات مثبت سرگردانی ذهنی بر خلاقیت را نشان داده‌اند: یافته‌های پژوهش جديد نشان می‌دهد که میان پرش ذهن و خلاقیت، هوش و عملکرد رابطه مثبت معنادار وجود دارد.
اریک شوماخر استاد روانشناسی مي‌گويد ممکن است افرادی با ذهن سرگردان، ظرفیت مغزی بالایی داشته و قادر نباشند جلوی سرگردانی ذهنشان را بگیرند.
در این تحقیق عملکرد مغز 100 داوطلب با MRI بررسی شده است. در حين اسکن مغزی، شرکت داوطلبان برای 5 دقیقه روي یک نقطه ثابت تمرکز مي‌كردند. سپس این داده‌ها با میزان خلاقیت و نتایج پرسشنامه‌ای درباره میزان سردرگمی روزانه داوطلبان مقایسه شد.
پژوهشگران دریافتند افرادي که به سرگردانی ذهنی بیشتری دچارند، خلاقترند و سیستم مغزی کارآمدتری از خود نشان مي‌دهند.
اما تحقیقات دیگر که رابطه میان کارکرد دانش آموزان و سرگردانی ذهنی را بررسی می‌کنند، نشان می‌دهند دانش آموزانی که با پرش ذهنی دست و پنجه نرم می‌کنند، در آزمون ورود به دانشگاه عملكرد چندان موفقي از خود نشان نمي‌دهند.
همچنین، نتیجه پژوهشي ديگر نشان می‌دهد که میان درک مطلب و پریشانی ذهنی در نوجوانان و بالغان ارتباط منفی معنی‌داري وجود دارد كه یکی از دلایل آن عدم تمرکز ذهن عنوان شده است.
منبع: همشهری آنلاین

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 110889 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse