مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۵ مهر -اِلأَربِعا ٦ صفر ١٤٤٠ - Wednesday October 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  189   بازدید    تاریخ درج مطلب  15/8/1396    
 
 
انگیزه های مجرمان آزار جنسی را بشناسید / چگونه از کودکانمان محافظت کنیم؟

هنوز خاطره آتنا و کیمیا و ظلمی که شانس زندگی را از این کودکان ربود از خاطرمان نرفته بود که به فاصله چندین روز خبری دیگر از آزار جنسی و کودک آزاری در شهری دیگر می شنویم و فردایی که ممکن است این حوادث باز هم تکرار شوند.

در روزهای اخیر اخبار مواردی از کودک آزاری یا آزار جنسی در کشور منتشر و البته در مواردی تکذیب شد، اما به نظر می‌رسد که حساسیت جامعه، رسانه‌ها و همچنین مسئولان به این آسیب اجتماعی بیشتر شده است. آیا این میزان جرم و جنایتهایی اینچنینی در کشور از کنترل خارج شده یا میزان حساسیت ها بیشتر شده است.

انگیزه های مجرمان

باید علتهای این گونه جرایم را در گذشته مرتکبین و مجرمین آن جستجو کرد چرا که ارتکاب به این نوع جرایم دارای پیامهای متفاوتی است و جرایمی عادی تلقی نمی شود.

به طور طبیعی از شرایط سنی و اجتماعی این مجرمین برنمی آید که دست به چنین جرایمی بزنند زیرا اگر در چارچوب نیاز و فشارهای جنسی بخواهیم این نوع رفتارها را ارزیابی کنیم معمولا مخاطب متقاضیان جنسی، کودکان خردسال تلقی نمی شوند. اگر از جهات دیگر و انگیزه های متداول برای قتل ضرب و جرح بخواهیم درتوجیه این رفتارها و علت شناسی آن بهره ببریم اصولا رابطه حقوقی و تناسب سنی بین صیاد و صید وجود ندارد .لذا باید در خارج از علتهای معمولی ،عملی و عرفی ارتکاب بزهکاری، عوامل این رفتارهای جنایی رو جستجو کرد.

درموارد مشابه مطالعات نشان داده است که مرتکبین این گونه اعمال، خود و یا نزدیکانشان در دوران کودکی، در مرحله رشد یعنی 3 تا 10 سالگی، قربانیان این نوع تعرضات بوده اند و اقدام اخیرشان واکنش و پاسخ به دوران کودکی آنان است.

معمولا گاهی تجدید حوادث در یک برهه زمانی به صورت اتفاقی و انتشار رسانه ای برخی حوادث،به افرادی که بالقوه آمادگی ارتکاب یک عمل را دارند و در حالت صبر و انتظار به سر برده و طراحی و تردید دارند، تلنگر زده و تحریک به اقدام جرم می کند و در پیرو اقدامات دیگران آنها هم دست به این نوع جرایم مثل خودکشی یا کودک آزاری می کنند. در حقیقت شخص زمینه ارتکاب آن عمل را دارد و منتظر یک تلنگر و یک محرک قوی است.

متاسفانه برخورد اجتماعی ما با این اشخاص عمدتا برای تعزیه خاطر خانواده قربانیان و یا آرام کردن افکار عمومی است در حالیکه باید درخصوص این اشخاص مطالعات علمی عمیقی انجام شود تا با اطلاع از این مساله بتوانیم در موارد مشابه از وقوع این گونه حوادث جلوگیری کنیم. با دادن آموزش به خانواده ها ،با اطلاع رسانی در خانه، با آموزش کودکان و معلمین، به نوعی جامعه با شناخت علائم و نشانه های این نوع اقدامات که قبل از وقوع جرم به عنوان رفتار انحراف گونه در اشخاص قابل شناسایی است نسبت به علاج قبل از واقعه اقدام کرده و پیشگیری نمایند .

معمولا افرادی که دچار این نوع بیماریهای جنسی، دیگر آزاری و اختلالات شخصیتی هستند علائمی از خود بروز می دهند که از طرف اطرافیان دوستان یا همسرشان قابل شناسایی است لذا چون در دنیا از لحاظ علمی یکی از راههای مبارزه با جرم، اطلاع رسانی و ارتقای شیوه های پیشگیری و جلب همکاری عمومی است از این طرق می توان با ایجاد حساسیت در افکار عمومی بدون اینکه به امنیت فکری آنها لطمه ای زده شود بسیاری از این حوادث را از دوطریق کنترل کنیم.یک ارائه اطلاعاتی در خصوص شناخت علائم و ویژگیهای انحراف و اختلال شخصیت و دوم با مراقبتهای بیشتر والدین، معلمین و اولیا از بزه دیدگی کودکان .

می توان در بسیاری موارد از جمله با آموزش و مراقبتهای ویژه در کودکستانها ، مدارس و یا در زندگی خانوادگی بسترسازی برای مراقبت از کودکان انجام شود .

بالا رفتن حساسیت مردم

در واقع کودک آزاری و آزار جنسی در کشور سریالی نشده و در گذشته هم با چنین جرایمی روبرو بوده ایم در سالهای اخیر با متغیری به نام شبکه های اجتماعی روبرو هستیم که درواقع ابزاری جدید و جدی برای بازنشر این موضوعات در جامعه است .بنابراین این اتفاقات تازه نبوده و مانند سایر موارد همچون سرقت، تکدی گری، قتل و خیلی مسائل دیگر دائم شاهد وقوع آن هستیم اما در واقع شبکه های اجتماعی جامعه را در برابر این مسائل حساس کرده است .

الان با وجود شبکه های گسترده اطلاعات در کشور، به نوعی نشر این گونه حوادث از کنترل خارج شده و در برخی مواقع وجدان و احساسات مردم را به شدت جریحه دار می کند در صورتیکه وقوع یک یا دو مورد حوادث خاص در شهرهایی همچون تهران با و جود جمعیتی بیش از ده میلیون نفری طبیعی است .

انتشار فوری این گونه اخبار،‌والدین را حساس می کند تا به هرکس اعتماد نکنند . آنها باید به جای خوش بین بودن، واقع بین باشند.

از سوی دیگر انتشار فوری اخبار در این شبکه ها وجود ناامنی را به ذهن جامعه القا کرده و افکار را به این سمت که جامعه ما امن نبوده و پر از جرم و جنایت است سوق می دهد اما همه این موارد بستگی به این دارد که ما چه نتیجه ای از آ‌ن بگیریم و از این مسائل در جهت اصلاح فرهنگمان برآییم .

نباید همه نابسامانی ها و معضلات را به دولت و حاکمیت ربط داد و باید این معضلات آرام آرام و با جدیت حل شود .جامعه باید در این گونه مسائل همسو شده و همه علیه افرادی که مرتکب کودک آزاری یا زن ستیزی می‌شوند همسو باشند.

نشر اطلاعات و اخبار به صورت خام از سوی منابع خبری آثار روانی بدی نیز در جامعه بوجود می آورد و ضروری است که در اینباره کارهای کارشناسی انجام شده و سپس اطلاع رسانی شود .

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 110367 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse