مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۵ مهر -اِلأَربِعا ٦ صفر ١٤٤٠ - Wednesday October 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  190   بازدید    تاریخ درج مطلب  9/8/1396    
 
 
سکونت در ماه با غارنشینی آغاز می‌شود؟

به نظر می‌رسد انسان برای سکونت در ماه باید از غارنشینی در آنجا شروع کند. علت آن هم کشف غاری در ماه است که به اعتقاد دانشمندان ژاپنی محل مناسبی برای ساخت پایگاه‌های دائمی اقامت انسان در این کره است. این غار بتازگی با بررسی داده‌های مدارگرد سِلِن ژاپن و برخی داده‌های راداری دیگر کشف شده است.


غار تازه کشف شده حدود 50 کیلومتر عمق و بیش از صد متر عرض دارد. دانشمندان می‌گویند این غار حدود 5/3 میلیارد سال پیش بر اثر فعالیت‌های آتشفشانی در ماه و جاری‌شدن مواد مذاب ایجاد شده است. آنها معتقد هستند از تونل‌های موجود در این غار می‌توان برای اسکان فضانوردان در ماه استفاده کرد. زیرا اختلاف دمای شب و روز در تونل‌ها زیاد نیست. در حالی که روی سطح ماه دمای متوسط روز به 107 درجه سانتی‌گراد بالای صفر و در شب به 153 درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد. از طرفی این غار سنگر امنی برای فضانوردان و تجهیزات آنها در برابر شهاب‌سنگ‌ها و پرتوهای کیهانی است. همچنین این احتمال وجود دارد که درون غار تازه کشف شده، یخ آب نیز محبوس شده باشد. در این صورت فضانوردان از این آب می‌توانند برای آشامیدن و تامین سوخت استفاده کنند. پیش از این وجود یخ آب در اعماق دهانه‌های برخوردی در قطب جنوب ماه تائید شده بود.
ماه نزدیک‌ترین همسایه فضایی ما و دورترین جایی است که بشر توانسته به آنجا سفر کند. از آخرین سفرهای انسان به ماه حدود نیم قرن می‌گذرد. بجز 12 نفر، پای هیچ انسان دیگری تاکنون به یگانه قمر زمین نرسیده است. مجموع اقامت تمام این افراد نیز چند روز بیشتر نبوده است، اما در سال‌های اخیر سازمان‌های فضایی جهان ازجمله آمریکا و روسیه از طرح‌هایی برای ساخت پایگاه‌های دائمی اقامت فضانوردان در ماه خبر داده‌اند.
هدف از ساخت این پایگاه‌ها انجام پژوهش‌های علمی، استفاده از منابع معدنی ماه و سفر به مریخ عنوان شده است. حتی برخی شرکت‌های خصوصی نیز در حال توسعه برنامه‌هایی برای اعزام گردشگران به ماه هستند.
یکی از چالش‌های دانشمندان و مهندسان برای اقامت فضانوردان در ماه، یافتن مکانی مناسب برای ساخت پایگاه در آنجاست و باید معیارهای مختلفی را برای این منظور در نظر بگیرند. شاید کشف غار در ماه بتواند تاحدودی به دانشمندان برای حل این چالش کمک کند.
منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 110239 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse