مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر -اِسَّبِت ٦ ربيع الثاني ١٤٤٠ - Saturday December 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  256   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/7/1396    
 
 
آیا ذکر سجده زیارت عاشورا واجب است؟

در زیارت عاشورا نوشته شده به سجده رفته و بخوانید، من به خاطر این که آن را حفظ نیستم وقتی به سجده می روم، مهر را با دستم به پیشانی می گذارم و به حالت سجده خم می شوم تا حدی که بتوانم ذکرها را از روی کتاب بخوانم، آیا این کار من صحیح است یا نه چون می گویند در نماز واجبت هر طور که سجده می کنی اینجا هم باید به همان صورت سجده کنی، من باید چه کنم؟ اگر می گویید که کسی از رو کتاب بخواند و من به سجده بروم، این هم که نمی شود چون اولا همیشه که کسی نزد ما نیست. ثانیا پس سجده او چه می شود او هم که باید سجده کند و او هم حفظ نیست و چطور حفظش کنیم چون بدین ترتیب باید در سجده باشیم و نمی توان هم با دست مهر را به پیشانی بگذاریم.

در پاسخ به این سوال به نکات ذیل توجه نمایید :

۱-اصل زیارت عاشورا و سجده و نماز پس از آن مستحب است نه واجب .

۲-عبادت و دعا و زیارت مستحبی وقتی آثار مطلوب و ثواب های آن به طور کامل نصیب انسان می شود که بر طبق دستور و برنامه خاص خود انجام گیرد .

۳-دستور سجده در زیارت عاشورا ظاهرش این است که مثل سجده معمول در نماز انجام شود .

۴-ذکر سجده زیارت عاشورا کوتاه و مختصر است و حفظ کردن آن کار دشواری نیست .

۵- می توانید ذکر سجده زیارت عاشورا را در گوشی همراه ضبط کرد و هنگام سجده از آن استفاده کرد .

۶- ذکر سجده در زیارت عاشورا برای هیچ یک از خواننده و شنونده واجب نیست و بنا این اگر کسی این ذکر را برای شما بخواند سجده بر خود او واجب نمی شود .

معنای دقیق " اللهم لک الحمد حمد الشاکرین على مصابهم " که در سجده زیارت عاشورا می خوانیم چیست؟ چرا ما خداوند را برای این مصیبت فجیع شکر می کنیم و سر این سجده چیست؟ اگر شرح این عبارت های سجده زیارت عاشورا را از مبانی عرفان و حکمت متعالیه برای این موضوع استفاده بکنید بیشتر استفاده می برم به همراه احادیث اهل بیت (علیهم السلام).

شکر بر نعمت از موضوعاتی است که در منابع روایی ما دارای جایگاه خاصی است. انسان مؤمن و موحد به جهت معرفت و شناخت صحیحی که نسبت به خدا و آفریدگارش دارد، هرچه از سوی پروردگارش به او برسد، شکرگزار است؛ زیرا چنین انسانی، همواره وظیفه الاهی خود را انجام می دهد و در برابر حوادث - چه خوب باشد یا ناگوار- تسلیم است و آنها را در مسیر کمال و سیر الى الله به حساب می آورد.

امام حسین علیه الاسلام در عصر تاسوعا، در جمع اصحاب خود، حمد و ستایش الاهی را در حال خوبی و ناراحتی به جا می آورد: "احمده على السرّاء والضرّاء"؛ خدا را در حالی که در وضع مناسب و خوب یا در وضع ناراحتی هستم، حمد و ستایش می کنم. یاران حضرت، حمد و ستایش الاهی را به جا می آوردند، به جهت آن که توفیق یاری حضرت و شهادت همراه امامشان را پیدا کردند: "الحمد للّه الذی أکرمنا بنصرک وشرّفنا بالقتل معک"حمد و سپاس خدایی را که نصرت و یاریت را به ما کرامت فرمود، و ما را به شهادت در کنارت مشرف نمود.

نهضت خونین کربلا اگرچه از یک زاویه، مصیبتی دردناک بود، اما از نگاه دیگر نعمتی بزرگ برای اسلام و مسلمانان بود؛ چرا که به برکت خون سیدالشهدا ع و یارانش، اسلام از مسیر انحراف نجات یافت. اسلامی که می رفت تا به دست بنی امیه و آل ابوسفیان به ویژه یزید، به انحراف کشیده شود و هر آن چه را که یزید و یزیدیان می خواستند به نام دین به خورد مردم و تحویل جامعه دهند. شهادت امام حسین ع از این انحراف بزرگ جلوگیری کرد و این جای شکر دارد.

بنابر این، از نگاه ما مصیبت، نعمتی است که از سوی خدا به انسان رسیده، و قیام کربلا از این جهت برای مسلمانان به ویژه شیعیان نعمت و لطف بزرگ الاهی است که در مسیر زندگی و دفاع از حق و مبارزه با دشمن، بهترین الگو است؛ از این نگاه جای شکر بر این نعمت وجود دارد.

پرسش: ۱- برای خواندن زیارت عاشورا وضو واجبه؟ ۲- زمان عذر شرعی خانم ها برای خواندن زیارت عاشورا سجده حرام است؟

مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله):

جواب: برای خواندن زیارت عاشورا وضو واجب نیست (هرچند بهتر هست) و سجده کسی که عذر شرعی دارد هنگام خواندن زیارت عاشورا اشکال ندارد، هم چنان که اگر خانمی در این هنگام آیه سجده قرآنی شنید نیز واجب هست سجده کند ولو این شرایط باشد.

آیا صحبت کردن وسط زیارت عاشورا ثواب آن زیارت را از بین می برد؟ آیا سجده آخر زیارت عاشورا واجب است؟

به طور کلی خواندن همه زیارات مستحب است مگر آن که با نذر و امثال آن بر انسان واجب شود. پس خواندن هیچ بخشی از این زیارات واجب نیست. اما اگر بخواهیم از آثار و برکات و ثواب هایی که برای خواندن این زیارات بیان شده بهره مند گردیم باید بر طبق دستوری که برای خواندن آن بیان شده عمل کنیم. مثلا گفتن ۱۰۰ لعن و ۱۰۰ سلام و انجام سجده در آخر زیارت عاشورا هیچکدام واجب نیست ولی بهره مند شدن از آثار و انوار و برکات این زیارت مشروط به رعایت این دستورات و انجام این اعمال است. از این بیان روشن می شود که صحبت کردن در میان زیارت عاشورا شرعا حرام نیست ولی کاری خلاف ادب دعا و زیارت است و چنین فردی از بهره کامل این زیارت بی نصیب می باشد.

منبع: سایت بیتوته

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 109852 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse