مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر -اِسَّبِت ٦ ربيع الثاني ١٤٤٠ - Saturday December 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  170   بازدید    تاریخ درج مطلب  9/7/1396    
 
 
بیان آن که روز عاشورا روز شوم است

متن عربی متن ترجمه

و در اين روز سزاوار است شيعيان مشغول كارى از كارهاى دنيا نگردند، و براى خانه خود چيزى ذخيره نكنند، و مشغول گريه و نوحه و مصيبت باشند، و عزادارى حضرت امام حسين ع را بر پا كنند و اشتغال به ماتم داشته باشند به صورتى كه در ماتم عزيزترين اولاد و اقوام خود اشتغال می ورزند، و آن حضرت را به زيارت عاشورا كه پس از اين در باب زيارات بيايد، زيارت كنند.

و در نفرين و لعن بر قاتلان آن حضرت سعى نمايند.

و يكديگر را در مصيبت آن وجود مقدّس به اين جملات تعزيت گويند:

أَعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَنَا بِمُصَابِنَا بِالْحُسَيْنِ عَلَيْهِ السَّلامُ وَ جَعَلَنَا وَ إِيَّاكُمْ مِنَ الطَّالِبِينَ بِثَارِهِ مَعَ وَلِيِّهِ الْإِمَامِ الْمَهْدِيِّ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِمُ [عَلَيْهِ ] السَّلامُ.

خدا مزدهاى ما را به خاطر سوگواری مان براى حسين(درود بر او باد) بزرگ گرداند، و قرار دهد ما و شما را از خون خواهانش به همراه ولی اش امام مهدى از خاندان محمّد(درود بر ايشان باد) .

و سزاوار است در اين روز مقتل[كتاب هايی كه پيرامون واقعه كبربلا نگاشته شده است] بخوانند، و يكديگر را بگريانند.

روايت شده كه چون حضرت موسى به ملاقات حضر و فرا گرفتن بعضى از حقايق از آن جناب مأمور شد.

اول چيزى كه در هنگام ملاقات بين ايشان مذاكره شد، اين بود كه خضر براى حضرت موسى مصائب و بلاهايى را كه بر آل محمّد ع وارد می شود ذكر نمود و هر دو گريستند، و گريستن ايشان شدّت گرفت.

از ابن عباس روايت شده است: در ذى قار خدمت امير المؤمنين ع رسيدم، صحيفه اى به خط خود و املاء پيامبر ص بيرون آورد، و از آن صحيفه براى من خواند، در آن صحيفه مقتل امام حسين ع بود، و اين كه چگونه شهيد می شود، و چه كسى او را به شهادت می رساند، و چه كسى او را يارى می كند، و چه كسى با او شهيد می شود، پس آن حضرت گريه كرد و گريه اى سخت و مرا به گريه انداخت.

فقير گويد: اگر مقام را گنجايش بود، مختصر مقتلى در اين جا ذكر می كردم، امّا محل را گنجايش آن نيست هركه بخواهد به كتاب هاى ما در زمينه مقتل رجوع كند.

در هر صورت اگر كسى در اين روز نزد قبر مطّهر آن حضرت باشد، و مردم را آب دهد، مانند كسى است كه لشگر آن جناب را آب داده باشد، و با آن حضرت در كربلا حاضر بوده، و خواندن هزار مرتبه سوره توحيد در اين روز فضيلت بسيار دارد، و روايت شده: خداى رحمان به سوى او نظر رحمت كند، و سيّد براى اين روز دعاى نقل كرده شبيه به دعاى عشرات، بلكه موافق بعضى روايات، ظاهرا خود آن دعا باشد.

شيخ طوسى از عبد اللّه بن سنان از امام صادق ع چهار ركعت نماز و دعايى نقل كرده است كه بايد د راين روز در وقت چاشت بجا آورد، ما به خاطر اختصار ذكر نكردين، هر كه طالب است به زاد المعارد رجوع كند و نيز شايسته است كه شيعيان در اين روز بیآنكه قصد روزه كنند، از خوردن و آشاميدن امساك نمايند.

و در آخر روز، پس از عصر افتار كنند به غذايى كه اهل مصيبت میخورند، ماند ماست يا شير و امثال آن ها، نه مثل غذاهاى لذيذ، و جاه ه اى پاكيزه بپوشند، و به هيئت صاحبان مصيبحت دگمه ها را بگشايند، و آستين ها را بالا بزنند، و علاّمه مجلس در زاد المعاد فرموده: بهتر آن است كه روز نهم و دهم را روزه نگيرد، زيرا بنى اميّه اين دو روز را براى بركت و شماتت بر قتل آن حضرت روزه میداشتند، و به دروغ، احاديث بسيار در فضيلت اين دو روز، و روزه آن ها را به حضرت رسول ص نسبت داده اند، و از طريق اهل بيت ع احاديث بسيارى در مذمّت روزه اين دو روز به ويژه روز عاشورا وارد شده.

و نيز بنى اميّه عليهم اللعنه براى بركت، آذوقه سال را در روز عاشورا ذخيره مینمودند! به اين خاطر از حضرت رضا ع روايت شده: هركه كوشيدن در حوائج خود را در روز عاشورا ترك كند، و به دنبال كارى نرود، حق تعالى حوائج دنيا و آخرت او را برآورد و هركه روز عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه او باشد، حق تعالى روز قيامت را روز شادى و سرور و خوشحالى او گرداند، و ديده اش در بهشت به ما روشن شود، هركه روز عاشورا را روز بركت نامد، و در آن روز براى منزل خود چيزى ذخيره نمايد خدا آن ذخيره را براى او مبارك نكند، و روز قيامت با يزيد و عبيد اللّه بن زياد، و عمر بن سعيد عليهم اللعنه محشور گردد.

بنابر اين انسان بايد در روز عاشورا مشغول كارى از كارهاى دنيا نگردد، بلكه در گريه و نوحه و مصيبت باشد، و اهل خانه خود را دستور دهد كه عزاى آن حضرت را بپا دارند، و مشغول ماتم و سوگوارى باشند، چنان كه در سوگ عزيزترين اولاد و اقوام خود مشغول میشوند، و در آن روز بیآنكه قصد روزه كنند، از خوردن و آشاميدن امساك ورزند، و در آخر روز پس از عصر افطار كنند گرچه به جرعه آبى باشد، و روزه كامل نگيرند، مگر آن كه در خصوص آن روز روزه واجب داشته باشد، كه به نذر يا مثل آن بر او واجب شده باشد، و در آن روز در خانه خود آذوقه ذخيره نكند، و لب به خنده نگشايد، و به لهو و لعب نپردازد، و هزار مرتبه قاتلان آن حضرت را لعنت كند و بگويد:

اللَّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ الْحُسَيْنِ عَلَيْهِ السَّلامُ

خداوند بر قاتلان حسين(درود بر او باد) لعنت فرست.

منبع: سایت بیتوته

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 109068 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse