مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر -اِلخَميس ٤ ربيع الثاني ١٤٤٠ - Thursday December 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  194   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/6/1396    
 
 
حق‌الناس

خانواده يكي از استوار‌ترين و مهم‌ترين مجموعه‌ها در اسلام و محبوب‌ترين‌ نهاد نزد خداي تعالي است، اما چه بسا به سبب عدم رعايت حق‌الناس موجب سلب اعتماد و تنفر از يكديگر شده و بنيان آن متلاشي شود. والدين، نخستين معلم فرزندان هستند كه قادرند فرزندان خويش را نسبت به آثار زيانبار آن آگاهي داده و با منع آنها از اين گناه در رسيدن به كمال ياري رسانند. اين نوشتار قصد بيان مصاديق حق‌الناس و تاثير آن در زندگي به استناد قرآن را دارد.

رعايت حق‌الناس در قرآن

يكي از مصاديق حق‌الناس حفظ آبروي افراد است كه با غيبت از بين رفته و اعضا نسبت به هم بدبين خواهند شد. خداوند در سوره حجرات صفاتي را به عنوان مقدمه غيبت برشمرده است. در آيه ۱۱ از اين سوره مباركه مي‌خوانيم: اى اهل ايمان، از بسيار پندارها در حق يكديگر اجتناب كنيد كه برخى ظنّ و پندارها معصيت است و نيز هرگز(از حال درونى هم) تجسس مكنيد و غيبت يكديگر روا مداريد، هيچ يك از شما آيا دوست مى‌‏دارد كه گوشت برادر مرده خود را خورد؟ البته كراهت و نفرت از آن داريد(پس بدانيد كه مثل غيبت مومن به حقيقت، همين است) و از خدا پروا كنيد، كه خدا بسيار توبه‌پذيري و مهربان است. امام باقر(ع) نيز مفهوم آيه را به زباني ديگر بيان نموده است: به خدا كه حرمت مومن بزرگ‌تر از حرمت كعبه است. در اين آيه سه مطلب مطرح است: اول: اجتناب از سوء‌ظن نسبت به مومنان زيرا كه حسن ظن پسنديده است. دوم: تفحص از كارهاى پنهان مردم است براى اطلاع از آنها كه شرعا حرام است ولى اگر مساله توطئه منافقين بر عليه حكومت اسلامى و مانند آن باشد، تجسس واجب است. سوم: غيبت كردن و آن در منظر حضرت كاظم(ع) آنست كه عيب انسان را كه مردم نمى ‏دانند در غياب او بگويى.

كم‌فروشي

از مصاديق ديگر حق‌الناس كم فروشي و ضرر زدن به ديگران است.» خداوند در قرآن می‌فرماید: واى بر كم‌فروشان. آنها كه وقتى براى خود كيل مى‌‏كنند حق خود را به‌طور كامل مى‌‏گيرند. اما هنگامى كه مى‏‌خواهند براى ديگران كيل يا وزن كنند كم مى‌‏گذارند! اين نكته نيز قابل توجه است كه آيات فوق گرچه تنها از كم‏فروشى درباره كيل و وزن سخن مى‌‏گويد، ولى بدون شك مفهوم آيه وسيع است و هر گونه كم ‏فروشى را هر چند در معدودات (چيزهايى را كه با عدد مى‏ فروشند) نيز شامل مى‌‏شود. بلكه بعيد نيست با استفاده از الغاى خصوصيت، كم‌گذاردن در خدمات را نيز فرا گيرد.

اسراف

يكي ديگر از مصاديق حق‌الناس اسراف است و اسراف يعنى تجاوز كردن از اندازه و اعتدال و پيامبر(ص) در تفسير آيه(فرقان، ۶۷) فرمود: هركس در غير مورد لازم (بجا و درست)، خرج كند اسراف كرده است. امام على(ع) فرمود: «بيش از كفاف (مقدار متعارف رفع نيازها) اسراف است.» فردي از امام ششم(ع) از مفهوم آيه شريفه «و لا تُبذِّرْ تبْذِيرا» (اسرى، ۲۶) پرسيد. فرمود: هر كه چيزى در غير فرمان خدا خرج كند مبذر است و هر كه در راه خير خرج كند مقتصد است. كسى كه همه دارائى خود را بپاشد و بى ‏چيز بماند به او مبذر گويند. گفت: در مصرف حلال هم تبذير هست؟ فرمود: آرى.

 

مصاديق حق‌الناس در خانواده

حق‌الناس علاوه بر موارد ذكر شده در خانواده به صورت‌هاي گوناگون مورد تجلي است. دروغ گفتن براي پايين بردن ارزش ديگري و حتي تحقير ديگران و يا تهمت زدن به ديگري و حتي پارتي بازي براي اينكه به ناحق جاي كسي را بگيرد. اگر والدين نسبت به فرزندان عدالت را رعايت ننمايند حق‌الناس محسوب خواهد شد. عدم توجه به تمام اين موارد و بسياري از موارد بيان نشده موجب از هم پاشيدگي خانواده خواهد شد.

منبع: روزنامه آرمان

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 108646 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse