مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد -اِلأِثنين ١٣ رمضان ١٤٣٩ - Monday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  131   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/5/1396    
 
 
فهم معانی متعالی قرآن؛ نیازمند کمک گرفتن از پیامبر و اهل بیت(ع) است

گروه فعالیت‌های قرآنی: مدیر اتحادیه مؤسسات قرآنی آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: خداوند پیامبر و اهل بیتش را به بیان و تفسیر قرآن گمارده و ما باید فهم خود را به آنان ارجاع داده و در صورت تایید آنها به فهممان عمل کنیم و برای فهم معانی متعالی قرآن باید از پیامبر و اهل بیت(ع) و شاگردان مکتب آن‌ها کمک بگیریم.

حجت‌الاسلام محمود هادی، مدیر اتحادیه مؤسسات قرآنی استان،  اظهار کرد: همه می‌توانند با کسب مقدمات لازم از سفره مواهب بیکران قرآن طعام‌های معرفتی و هدایتی بگیرند، ولی چون افراد در معرض بدفهمی و غلط فهمی هستند و چون درک همه معارف قرآن از توان غالب انسان‌ها خارج است، خداوند پیامبر و اهل بیتش را به بیان و تفسیر قرآن گمارده و ما باید فهم خود را به آنان ارجاع داده و در صورت تایید آنها  به فهممان عمل کنیم و برای فهم معانی متعالی قرآن باید از پیامبر و اهل بیت و شاگردان مکتب آن‌ها کمک بگیریم.

وی با اشاره به ضرورت تفسیر قرآن افزود: تفسیر قرآن امری ضروری است، این نیاز از سیره پیامبر(ص) و صحابه روشن می‌شود و از طرفی عدم توجه به تفسیر قرآن و خودداری از تفسیر و منع از آن، زیان‌های غیرقابل جبرانی را به حوزه تفسیر و علوم قرآن وارد کرده است. 

وی با استناد به آیه ۸۹ سوره نحل خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: این كتابى كه بر تو نازل كرده‏‌ایم توضیح همه چیز و هدایت و رحمت و بشارت مسلمانان است.

حجت‌الاسلام هادی ادامه داد: قرآن برای هدایت عموم مردم نازل شده و عموم مردم می‌توانند با مراجعه مستقیم به آن، از سفره گسترده معارفش بهره گیرند و به بسیاری از پیام‌های هدایتی‌اش آگاه شوند و این گونه نیست که بهره عموم فقط تلاوت آیات و ثواب بردن باشد بدون این که با آیاتش ارتباط برقرار کرده و چیزی بفهمند.

مدیر اتحادیه مؤسسات قرآنی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به فرموده امیرالمومنین علی(ع) یادآور شد: مولای متقیان علی(ع) می‌فرمایند:‌ كسی با قرآن هم‌نشین نشد مگر آن‌كه بر او افزود یا از او كاست، در هدایت او افزود و از كور دلی و گمراهی‌اش كاست‌.

وی از عوامل مهم نیازمندی به تفسیر گفت و افزود: يكی از علل مهم نيازمندی به تفسير، ضعف دانش بشر است. فهم قرآن كريم، منوط به برخورداری از معلومات گونه گون است كه فقدان هر يک، فهم قرآن كريم را دچار ابهام ساخته و نيازمندی به تفسير را ضروری می‌سازد، بررسی‌های قرآنی و تاريخی نشان می‌دهد كه در زمان نزول نيز، پاره‌ای از واژگان قرآنی برای جمعی از مخاطبان قرآن کریم مبهم بوده و آنان از معنای آن بی‌اطلاع بوده‌اند.

حجت‌الاسلام هادی تاکید کرد: فهمیدن بخش عمده‌ای از معارف بلند قرآن کریم كه در سطحی فراتر از فهم توده مردم است و برای بسیاری از افراد، بدون تفسیر میسر نیست.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 107786 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse