مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد -اِلأِثنين ١٣ رمضان ١٤٣٩ - Monday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  138   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/5/1396    
 
 
چرایی عظمت قرآن

گروه معارف: راه نجات از تاریکی، آگاهی از رموز هستی و سرآغاز خودشناسی قرآن کریم است که بدون هیچ چشم‌داشتی به رشد انسان کمک می‌کند.

راه نجات از تاریکی، آگاهی از رموز هستی و سرآغاز خودشناسی قرآن کریم است که بدون هیچ چشم داشتی به رشد انسان کمک میکند.

عظمت قرآن ناشی از این است که این کتاب مقدس، کلام وحی و از ناحیه خداوند است و به این دلیل که خدا با عظمت است پس کلام او نیز با عظمت است و هر چه به این کتاب آسمانی توجه می‌شود باز هم نکات جدیدی در آن وجود دارد.

عظمت قرآن کریم ناشی از کسی است که مفسر و شارع قرآن است؛ پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) به شرح و تفسیر قرآن می‌پرداختند و البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) به شرح و تفسیر هر کتابی نمی‌پرداختند و به دلیل عظمت ذاتی قرآن است که پیامبر و معصومین(ع) به شرح و تفسیر آن پرداخته‌اند. باید توجه کرد که هر مقدار که درباره قرآن کار شود باز هم نکات جدید درباره قرآن وجود دارد و تازگی و طراوت قرآن در آن زنده است.

كلام الله مجيد برنامهای متعالی از مكتبی انسان‌ساز است

حجت‌الاسلام علی انتظاری، امام جمعه جلفا در گفت‌‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: قرآن مجيد آخرين كتاب آسمانی، منشوری جاودانی و برنامه ای متعالی از مكتبی انسان ساز است كه بر حضرت محمد(ص) پيامبر رحمت آخرين پيامبر نازل شده و آن حضرت در انجام رسالت بزرگ خود، دوران‌های گوناگون و دشواری را با بردباری و استقامت بی مانندی سپری نمود.

وی با استناد به آیه ۲۱ سوره حشر خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: اگر اين قرآن را بر كوهى فرو مى فرستاديم، يقينا آن كوه را از بيم خدا فروتن و از هم پاشيده مى ديدى. و اين مثل‌ها را براى مردم مى‌زنيم، باشد كه آنان بينديشند.

حجت‌الاسلام انتظاری ادامه داد: درک عظمت قرآن کریم به عنوان بزرگ ترین اقیانوس معرفت و عالی ترینِ معارف الهی نشان از لطف بی نهایت خداوند متعال به بشریت است.

امام جمعه جلفا یادآور شد: اتصال قرآن به سرچشمه اصلی معرفت؛ عظمتی ماورای اندیشه‌های عادی است و برکات و آثار خاص این کلام الهی در تمام جهان هویداست.

وی با اشاره به فرموده پیامبراکرم(ص) افزود: حضرت محمد(ص) می فرمایند: قرآن کریم پس از خدای سبحان از هر چیزی برتر است، پس هر کس قرآن را بزرگ شمارد خدا را بزرگ شمرده و هر کس آن را بزرگ نشمارد، حریم خدای سبحان را سبک شمرده است.

حجت‌الاسلام انتظاری تاکید کرد: درک عظمت قرآن کریم، منوط به معرفت قرآن در تمامی ابعاد است.

قرآن کریم، پايه‌گذار تمدن بزرگ اسلامی است

حجت‌الاسلام محمود نورپور، امام جمعه آذرشهر در گفت‌‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: بايد به قرآن کریم، اين عروة‌الوثقی دست يازيد و به اين وادی ايمن راه يافت و به اين محور تقوی تمسک جست و به اين ريسمان وحدت‌بخش چنگ زد تا سعادت دو جهان را دريافت كه البته اين گام نياز به شناخت قرآن دارد و مفسر و مبين الهی می‌خواهد و اين جز از راه اهل بيت كه اهل ذكرند و مفسر قرآن هستند، ميسر و امكان پذير نيست.

وی از غیرمتناهی بودن خداوند گفت و افزود: اثر هركس نمودار دارايی اوست، همانطور كه خداوند سبحان، غيرمتناهی است، قرآن هم غير متناهی است.

وی با استناد به آیه ۲۴ سوره حشر خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: او خداوندى است خالق و آفريننده‌اى بى سابقه و صورتگرى است بى نظير براى او نامه‌اى نيک است و آنچه در آسمان‌ها و زمين است تسبيح او می‌گويند و او عزيز و حكيم است.‌

حجت‎الاسلام‌ نورپور با اشاره به فرموده حضرت محمد(ص)ادامه داد: پیامبراکرم(ص) می فرمایند: من و کتاب خدا و اهل بیت من، نخستین گروهى هستیم که در روز قیامت بر خداى عزیز جبار وارد می‌شویم و سپس امت من. آنگاه من از آنها می‌پرسم که با کتاب خدا و اهل بیتم چه کردید!؟

امام جمعه آذرشهر یادآور شد: اين كتاب پايه‌گذار تمدن بزرگ اسلامی است و هدف آن ساختن جامعه‌ای از بهترين انسانها و بهترين امت هاست تا امنت الهی در زمين به بهترين شكل خود خلافت نمايد.

وی افزود: قرآن کریم در برگیرنده عالی ترین معارف الهی در زمینه شناخت خداوند متعال، اسماء و صفات الهی و اسرار توحید است.

حجت‌الاسلام ‌نورپور تاکید کرد: انس با كتاب خدا بهترين و جاودانه ترين يافته‌ای است كه تقوای به دل و عمل به چشم و دست و دل و موفقيت از عنايت اوست و اين چنين است كه مونس دل‌های بی قرار در شب‌های دراز می‌شود و طراوت زبان‌ها و اميد قلب‌ها در هجوم تيرگی‌هاست.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 107774 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse