مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور -اِسَّبِت ١ صفر ١٤٤٢ - Saturday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  501   بازدید    تاریخ درج مطلب  21/5/1396    
 
 
قرآن باید از حاشیه به متن بیاید

گروه فعالیت‌های قرآنی: یک قاری ممتاز کشوری عنوان کرد: یکی از خواسته‌های مهم مقام معظم رهبری از دولتمردان، برگزاری جلسات قرآن و تربیت حافظان و قاریان قرآن کریم است اما متأسفانه آنگونه که باید دولت در تحقق این امر و دستور مقام معظم رهبری تلاش نکرده است و به خوبی وارد این حوزه نشده است.

مهدی ساعد قاری ممتاز کشوری ، اظهار کرد: با توجه به آغاز کار دولت، جامعه قرآنی انتظاراتی از این دولت دارد.

وی افزود: آنچه در حکومت‌ها مهم است جاری و ساری بودن دستورات قرآن کریم در متن برنامه‌های آنها در راستای خدمت صادقانه و خالصانه به مردم است هرچند که عامل بودن مجریان قانون به احکام این کتاب رحمت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، حال این سوال پیش خواهد آمد که دولت ۱۱ و ۱۲ تا چه اندازه به این مهم پایبند بوده و خواهند بود!

ساعد اضافه کرد: همانگونه که امام خمینی(ره) فرموده‌اند: «حفظ حکومت اسلامی از اوجب واجبات است» بنابراین مهمترین مطالبه جوامع قرآنی از دولت دفاع از تمامیت ارضی، مرزی و معنوی کشور و حفظ استقلال کشور است.

این قاری ممتاز با بیان اینکه یکی دیگر از انتظارات اساسی و مهم قرآنیان از دولت مردان دوازدهم، قرآنی کردن فضای جامعه است گفت: مگر نه این است که همگان به ویژه مسئولین باید سخنان مقام معظم رهبری را به عنوان منشوری ارزشمند بروی چشمان خود قرار دهند و عامل به آن باشند حال چرا شاهد اجرای این مهم از سوی برخی مدیران دستگاه‌های ذیربط نیستیم.

وی عنوان کرد: یکی از خواسته‌های مهم مقام معظم رهبری از دولتمردان برگزاری جلسات قرآن و تربیت حافظان و قاریان قرآن کریم است اما متأسفانه آنگونه که باید دولت در تحقق این امر و دستور رهبر به خوبی وارد این حوزه نشده است.

ساعد با بیان اینکه قرآن به معنای واقعی کلمه مهجور است گفت: قرآن فقط برای تیمن و تبرک نیست، به عنوان نماینده‌ای از جامعه بزرگ قرآنی به شدت مخالف استفاده ابزاری از قرآن هستم چرا که در تمامی مجالس و مراسم ما قرآن تنها در ابتدای مجلس آن هم به مدت کوتاه و جهت گرم شدن مجلس و حضور همگان به ویژه افراد مطرح در این مراسم استفاده می‌شود.

این فعال قرآنی یادآور شد: چرا نباید آیاتی که در مراسم و برنامه‌های مختلف استانی و کشوری تلاوت می‌شود در میانه برنامه و مرتبط با موضوع آن مراسم باشد مگر نه این است که قرآن کتاب قانون زندگی است و توجه به مفاهیم و ترجمه آن از هر چیز دیگر مهمتر است پس چرا این کتاب اینگونه در مهجوریت به سر می‌برد؟

وی اظهار کرد: قرآن کریم می‌فرماید: به شما قدرت دادیم تا عدالت را حکمفرما کنید، مگر نه این است که شعار دولت ۱۱ و ۱۲ تدبیر، امید و اعتدال است و سکان دار آن نیز انسانی معمم و اهل دین و قرآن است پس چرا قرآن که کتاب هدایت بشریت است در حاشیه قرار گرفته است آنچه از این دولت انتظار می‌ورد سوق دادن قرآن از حاشیه به متن است آنگونه که در شأن این کتاب است.

ساعد افزود: عدم تمرکز فعالیت‌های قرآنی در کشور در قالب یک دستگاه مجری قرآنی از دیگر مشکلات این حوزه است، اداره تبلیغات اسلامی، ارشاد، اوقاف، بنیاد قرآن هریک خودمختار تعدادی برنامه قرآنی در حوزه کاری خود انجام می‌دهد که این نه تنها باعث اتلاف بودجه‌ها بلکه باعث پراکندگی و عدم دست یابی به نتیجه‌ای درخور با مقام و منزلت قرآن می‌شود.

این قاری قرآن اضافه کرد: دولت می‌تواند یک وحدت رویه‌ای را در حوزه فعالیت‌های قرآنی حکمفرما کند کابینه ۱۲ نیز باید افراد متخصص، متعهد، انقلابی با تفکر جهادی باشند که تمام هم و غمشان رفع مشکلات مردم باشد نه چیز دیگر.

وی عنوان کرد: همانگونه که خداوند می‌فرماید: «وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ وَ لَئِنْ كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابِي لَشَدِيدٌ؛ شما بندگان اگر شکر نعمت به جای آرید بر نعمت شما می‌افزایم و اگر کفران کنید عذاب من بسیار سخت است» (ابراهیم/پایه ۷) همه ما انسان‌ها به عنوان مخلوقات پروردگار همواره باید سپاسگزار نعمات او باشیم، حال در این میان قرآن، نعمتی است که سعادت دنیا و آخرت بشر در آن نهفته است بنابراین انتظار می‌رود از این کتاب آنگونه که در شأن و مقام آن است بهره‌مند شد و آموزه‌های ارزشمند آن را در متن زندگی فردی و اجتماعی خود پیاده کرد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 107619 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse