مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد -اِلأِثنين ١٣ رمضان ١٤٣٩ - Monday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  158   بازدید    تاریخ درج مطلب  24/5/1396    
 
 
نگرش قرآن به فضائل عبادت انسان

گروه معارف: مفهوم اصلی عبادت خضوع و خشوع همراه با نوعی تقدس و اعتقاد به خداوند است و اگر خضوع همراه با پرستش نباشد مثلا در برابر انسانی خضوع کند مصداق ادب و احترام است نه عبادت.

 مفهوم اصلی عبادت خضوع و خشوع همراه با نوعی تقدس و اعتقاد به خداوند است و اگر خضوع همراه با پرستش نباشد مثلا در برابر انسانی خضوع کند مصداق ادب و احترام است نه عبادت.

عبادت يک نوع فعاليت و عمل است. اين فعاليت ممكن است بدنى و ظاهرى باشد، مانند نماز، حج، صدقه و ... و ممكن است قلبى و درونى باشد، مثل تفكر، توكل، ياد خدا و ...

اسلام، برخلاف پاره‏اى اديان كه عبادت را در اعمال و مراسم مخصوصى محدود كرده‏اند، براى عبادت گستره وسيعى قائل است و آن را به تمام عرصه‏هاى زندگى فردى و اجتماعى سرايت داده است.

عبادت خدا محکم‌ترین دستاویز دستیابی به خوشبختی است

حجت‌الاسلام علی انتظاری، امام جمعه جلفا در گفت‌‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: عبادت خدا، راه رستگاری، نردبان برتری، شیوه عشق بازی با خدا، محکم ترین دستاویز دستیابی به خوشبختی است.

وی افزود: باید دانست که گوهر عبادت‌ها یکی است و آن با خدا و برای خدا بودن است، ولی ظهور آن به گونه‌های مختلفی بوده و در زمینه های متفاوتی به بار می‌نشیند.

وی، با استناد به آیه ۵۶ سوره ذاریات خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم:"ما جن و انس را نیافریدیم، مگر این که مرا عبادت کنند.

امام جمعه جلفا از شرط موفقیت در عبادت گفت و یادآور شد: اولين شرط براى موفقيت در عرصه عبادت و عبوديت آگاهى و دانش است؛ آن چنان دانشى كه به انسان يقين و باور ببخشند. آگاهى سطحى، ايمان سطحى می‌آورد و ايمان سطحى دستاوردهاى جز عبوديت سطحى و ناقص نخواهد داشت.

وی با اشاره به فرموده امیرالمومنین افزود: حضرت علی(ع) می فرماید: اگر نمازگزار می‌دانست در حال نماز چه رحمتى از خداوند او را فرا می‌گيرد، سر از سجده بر نمی‌داشت.

حجت‌الاسلام انتظاری ادامه داد: انسان به وسيله عبادت مشمول رحمت وسيع خداوند واقع می‌شود و اين رحمت گسترده، بركات وسيعى را نصيب او می‌كند.

وی، تاکید کرد: درحقیقت، سود و بهره عبادت انسان، در دنیا و آخرت به خود او باز می گردد و از نتیجه عبادت خود، در امور مادّی و معنوی استفاده خواهد کرد.

عبادت، معراج روح و پرواز جان به عالم معنا است

حجت‌الاسلام مردانی‌پور امام‌جمعه صوفیان ، اظهار کرد: عبادت، معراج روح و پرواز جان به عالم معنا است. مرغ جان به تناسب توانايى بال معرفتى خود اوج می‌گيرد، برخى پروازى كوتاه، برخى پروازى بلند و برخى چنان اوج می‌گيرند كه برتر از انديشه است و اينها همه نشأت گرفته از مايه معرفتى عبادت كننده است.

وی، افزود: عبادت خدا، وسیله‌ای برای ارتباط با خدا و اعلان بندگی او و کُرنش در برابر اوست.

وی از نیاز به برنامه و تمرين برای نهادینه شدن  روح عبوديت در انسان گفت و خاطرنشان کرد: نهادينه كردن روح عبوديت در انسان، همچون ديگر فضايل و ارزش‏‌ها، نياز به برنامه و تمرين و تلاش دارد. همان‏گونه كه عواملى چون فطرت و عقل، انسان را به سوى عبادت و تكامل سوق می‌دهند، عوامل متعددى از شهوت، هواى نفس و مانند آن انسان را از عبادت و عبوديت باز می‌دارند. اين اراده و جديت و پشتكار است كه می‌تواند عوامل منفى را خنثى كند و انسان را در طريق عبوديت و بندگى قرار دهد.

حجت‌الاسلام مردانی‌پور با استناد به آیه ۷۷ سوره حج ادامه داد: در این آیه می خوانیم: ای كسانی كه ایمان آورده‌اید ركوع كنید و سجود بجا آورید و پروردگارتان را عبادت كنید و كار نیك انجام دهید تا رستگار شوید.

امام‌جمعه صوفیان یادآور شد: خداوند، به عبادت و طاعت ما نیازمند نیست. زیرا هرگونه نیازی برای خداوند، نقص و کمبود به حساب می آید و هرگونه نقص، از خداوند به دور بوده و او از هر نقص و کمبودی مبرّاست.

 وی از فرموده امام جعفرصادق(ع) گفت و افزود: امام صادق(ع) می فرمایند: عبادت كنندگان سه دسته‏‌اند، گروهى خدا را از روى ترس عبادت می‌كنند و اين عبادت بردگان است و گروهى خدا را به خاطر ثواب عبادت می‌كنند و اين عبادت مزدوران است و گروهى خدا را از روى محبت عبادت می‌كنند و اين عبادت آزادگان و برترين عبادت است.

حجت‌الاسلام مردانی‌پور عبادت را نوعی خضوع دانست و تاکید کرد: عبادت نوعی خضوع و فروتنی است که هیچ‌کس غیر از بخشنده‌ بالاترین انواع نعمت‌ها مانند حیات، شعور، شنوایی و بینایی شایسته‌ آن نیست.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 107573 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse