مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۸ تير -اِلخَميس ٦ ذو القعده ١٤٣٩ - Thursday july 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  133   بازدید    تاریخ درج مطلب  16/5/1396    
 
 
لذت دانایی در دنیای انیمیشن

انیمیشن به همان اندازه که در خدمت خیال‌پردازی است، ابزاری برای آموزش محسوب می‌شود و قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای برای انتقال و تفهیم علوم مختلف دارد؛ از علوم انسانی و اجتماعی گرفته تا فیزیک و ریاضیات. دورترین فاصله‌ها، کوچک‌ترین ذرات یا حتی مفاهیم انتزاعی در دنیای انیمیشن عینیت پیدا می‌کنند و کمی خلاقیت می‌تواند از انیمیشن‌های آموزشی، آثاری بسیار جذاب و گیرا بسازد که هم از زیبایی‌های دنیای انیمیشن بهره‌مند است و هم از جذابیت‌ علم و لذت آگاهی.

در دنیای انیمیشن می‌توان از بیرون جو زمین به درون کوچک‌ترین ذره‌ها وارد شد، فاصله‌ها و ابعاد و احجام یا مختصات اشیا را تشریح کرد و عملکردها را به نمایش گذاشت. در این جهان بی‌مرز، می‌توان فاصله بین ستاره‌ها و سیاره‌ها یا تمام منظومه شمسی یا سایر منظومه‌ها را بازنمایی کرد و مختصات قابل درکی از کهکشان به نمایش گذاشت یا وارد یک میکروچیپ شد. انیمیشن ابزاری است که براحتی می‌تواند کارکرد سوخت را مرحله به مرحله در موشک بازنمایی کند یا دنیای درون ما را به نمایش بگذارد.

تقریبا هیچ چیز در دنیای انیمیشن محال نیست! چه چیزی می‌تواند جای این ابزار قدرتمند را در امر آموزش بگیرد؟ نکته اینجاست که انیمیشن در مقایسه با سیستم‌های آموزشی گچ و تخته‌سیاه خیلی گران است و تولید انیمیشن آموزشی باید منطق اقتصادی و بازده مالی قابل توجیه داشته باشد.

انیمیشن‌های آموزشی با توجه به این‌که برای چه مخاطبی ساخته می‌شود و چه مفاهیمی را آموزش می‌دهد یا چه کارکردی از آنها انتظار می‌رود، از ویژگی‌های متفاوتی برخورداراست، اما مولفه‌هایی هست که در هر انیمیشنی باید مد نظر قرار بگیرد؛ مثل زیبایی بصری یا خلاقیت تصویری.

یک انیمیشن حتی اگر آموزشی باشد، قرار نیست از رنگ و نور، بافت و فرم بی‌بهره بماند. دنیای انیمیشن کاملا قابل کنترل است و انیماتور در این فضا می‌تواند نورها، رنگ‌ها و سایه‌ها را در خدمت مفهوم بصری مد نظرش طراحی و ایجاد کند. گاهی اندکی خلاقیت مانند به کار بردن همزمان استاپ موشن و انیمیشن یا ترکیب فیلم زنده و انیمیشن می‌تواند نتیجه بسیار قابل توجهی داشته باشد و به جذابیت‌های بصری اضافه کند.

تصور کنید، یک مجموعه انیمیشن آموزشی برای مخاطبان کودک و نوجوان ساخته شود؛ قطعا دست طراح، نویسنده و کارگردان برای انجام ترفندهای دیدنی و جذاب باز خواهد بود. در انیمیشن‌های آموزشی مخصوص کودکان یک سیاره یا حتی یک اتم می‌تواند شخصیتی دراماتیک داشته باشد و رنگ‌ها غوغا کنند.

با این تعاریف اولیه درباره انیمیشن‌های آموزشی، نگاهی داشته باشیم به لذت دانایی که به نویسندگی و کارگردانی روانبخش صادقی در 200 قسمت چهار دقیقه‌ای برای مخاطب نوجوان ساخته شده است. تقریبا هیچ‌کدام از ویژگی‌های یک انیمیشن آموزشی درخور اعتنا در آن دیده نمی‌شود و گاهی در توضیحات علمی مثلا درباره تشریح ساختار اتم، همان کاری را می‌کند که از گذشته‌های دور، معلم‌ها با گچ و تخته‌سیاه انجام می‌دادند و امروز با ماژیک و وایت‌برد!

نقص تحلیل عملکردهای علمی، خلأ رنگ‌‌ و پس‌زمینه معمولا سیاه، بی‌توجهی به توانمندی انیمیشن در بازنمایی و تشریح تصویری موضوعات بعلاوه پراکندگی و بی‌نظمی موضوعات از جدی‌ترین نکاتی است که مجموعه لذت دانایی را در انتقال دانایی الکن ساخته، چه رسد به ایجاد لذت در آن.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 107334 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse