مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  185   بازدید    تاریخ درج مطلب  10/5/1396    
 
 
عدم توجه به مفاهيم قرآن/ عامل به قرآن بودن فعالان قرآنی

گروه فعالیت‌های قرآنی: مدیر اتحادیه مؤسسات مردمی قرآنی آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: عدم توجه به مفاهيم و معارف قرآن كريم و در نتيجه عمل نكردن به دستورها و پيام‌هاى راهگشا و هدايت ساز قرآن مجيد يكى از عوامل رايج نشدن فرهنگ قرآنى در ميان مردم است

حجت‌الاسلام محمود هادی، مدیر اتحادیه مؤسسات مردمی قرآنی استان، اظهار کرد: عدم توجه به مفاهيم و معارف قرآن كريم و در نتيجه عمل نكردن به دستورها و پيام‌هاى راهگشا و هدايت ساز قرآن مجيد يكى از عوامل رايج نشدن فرهنگ قرآنى در ميان مردم است.

وی افزود: مهجوریت قرآن به این معنا نیست که مردم قرآن را نمی‌خوانند و یا در آن اندیشه نمی‌کنند، اگرچه می‌تواند شامل این معانی هم بشود. معنای حقیقی مهجوریت قرآن این است که مردم به دستورات و تعالیم قرآن در زندگی عمل نمی‌کنند. نخواندن قرآن، ترجیح کتاب های دیگر بر قرآن، اندیشه و تدبر نکردن در قرآن و از همه مهم تر عمل نکردن به قرآن از مصادیق مهجوریت قرآن است.

وی خاطرنشان کرد: اولین موردی که توجه به آن در زدودن مهجوریت از قرآن لازم و ضروری به نظر می رسد، اعتقاد و باور به این امر است که قرآن می‌تواند در تمام زمینه‌های زندگی بشر اعم از اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، علمی و... الگو باشد و می‌تواند انسان‌ها و جوامع انسانی را به سعادت برساند.

حجت‌الاسلام هادی ادامه داد: برای زدودن مهجوریت از چهره قرآن لازم است که رویکرد مسئولین و دیدگاه جامعه نسبت به قرآن دگرگون شود.

مدیر اتحادیه مؤسسات مردمی قرآنی آذربایجان شرقی، با اشاره به دو ودیعه الهی یادآور شد: دو ودیعه الهی و دو گوهر گرانبهای به جای مانده از رسول‌خدا(ص) هستند که مایه سعادت انسان‌ها و جوامع بشری به حساب می‌آیند.

حجت‌الاسلام هادی بیان کرد: هر قدر انسان نسبت به عظمت و منزلت قرآن و نقش آن در زندگی خویش جاهل باشد، به همان میزان شوق و ذوق او در اطاعت از آن کمتر خواهد شد؛ وقتی انسان نداند که این کتاب چه فایده و برکاتی برای او دارد، به یقین رغبتی در توجه و پیروی از آن نشان نمی‌دهد. متأسفانه برخی با نگرش تک‌بعدی به قرآن، گمان کرده‌اند، قرآن مجموعه‌ای از احکام فردی و توصیه‌های اخلاقی است که پیروانش را به یک سری توصیه‌های اخلاقی، عبادی و فردی دعوت نموده است.

وی عامل به قرآن بودن فعالان قرآنی را در مهجوریت زدایی از قزآن ضروری دانست و افزود: یکی از عوامل مهم که در مهجوریت زدایی از قرآن می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد، این است که حافظان، قاریان، مفسران و تمام کسانی که در این بخش فعالیت دارند، عامل به قرآن باشند.

حجت‌الاسلام هادی، با اشاره به  نقش تدبّر در قرآن در تکامل اخلاقی تاکید کرد: بسيارى از مردم به كتاب الهى فقط به عنوان يک كتاب مقدس نگاه مى‌كنند و آن را در پارچه‌اى سبز پيچيده و درون كمد يا تاقچه تنها از كتاب قرآن نگه دارى و آن را به قصد ثواب تلاوت مى‌كنند  و يا در مراسم ختم و يا بر سر سفره عقد يک جلد كلام الله مجيد هم مى‌گذارند. اين كارها، گر چه خوب است ثواب هم دارد، اما هدف خداوند از نزول قرآن فقط اين نيست، بلكه مردم بايد از پيام ها و راهنماى‌هاى گرانبهاى قرآن استفاده و در آن تدبّر كنند و سير تكامل اخلاق و مراحل كمال را به وسيله عمل به آيات قرآن بپيمايند.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 107040 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse