مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  173   بازدید    تاریخ درج مطلب  10/5/1396    
 
 
چرایی تزکیه در قرآن

گروه معارف: قرآن، اعجاز كلام است و هفت دريای مفاهيم و در اين موج موج واژگان كه حاملان وحی خداوندی‌اند، می‌توان مفاهيمی را جست‌و‌جو كرد كه از ژرفا و عمق بيشتری برخوردار هستند.

قرآن، اعجاز كلام است و هفت دريای مفاهيم و در اين موج موج واژگان كه حاملان وحی خداوندی‌اند، می‌توان مفاهيمی را جست‌و‌جو كرد كه از ژرفا و عمق بيشتری برخوردار است. اين واژگان، بار عظيم انتقال فرهنگ قرآنی را به دوش دارند و بهره‌گيری از آنها، هم در فهم و برخورداری از مفاهيم قرآنی سودمند است و هم در روشنگری جايگاه انسان در زندگانی ارزشمند.

قرآن کتابی است که راه تزکیه نفس را به روشنی به همه افراد نشان داده است.

مهم ترین عامل تزکیه بشر توفیق الهی است

حجت‌الاسلام شیخ مصطفی باقری بنابی امام جمعه بناب در گفت‌‌وگو با ایکنا اظهار کرد: مهم ترین عامل تزکیه بشر توفیق الهی و فراهم کردن اسباب از جانب خداوند است که اگر فضل و رحمت خداوند در این مورد وجود نداشته باشد هیچ انسانی قادر به تزکیه خود نخواهد بود.

وی افزود: پيراستن و آراستن را با لطف خداوندی می‌توان آغازيد و به فضل وی به سرانجام رسانيد.

وی با استناد به آیه ۱۲۹ سوره بقره خاطرنشان کرد: در این آیه می خوانیم: پروردگارا! در ميان آنها پيامبرى از خودشان برانگيز تا آيات تو را بر آنان بخواند و آنها را كتاب و حكمت بياموزد و پاكيزه كند، زيرا تو توانا و حكيمى و بر اين كار قادرى.

حجت‌الاسلام باقری بنابی ادامه داد: همان‌‌گونه كه پيراستن و آراستن، بی‌اسوه و راهنمايی الهی ـ‌ انسانی به سرانجام نمی‌رسد، بي‌نيازی به تزكيه نيز فرجامی خوشايند نخواهد داشت.

وی با اشاره به فرموده پیامبراکرم(ص) اذعان داشت: حضرت محمد(ص) می فرمایند:  با تزكيه نفْس است كه صفاى جان به دست مى آيد.

امام‌جمعه شهرستان بناب افزود: تمام عبادات و اعمال نیکی که اسلام برای پیروان خود تشریع نموده و مسلمانان را ترغیب به آن نموده است خود عاملی برای تزکیه نفس و دور شدن فرد از آلودگیها به شمار می رود.

حجت‌الاسلام باقری بُنابی تاکید کرد: قرآن کتابی است که عمل به آن انسان را از تاریکی‌ها به سوی نور و روشنایی هدایت می‌کند و باعث می‌شود انسان از آلودگی‌های جهالت، شرک و گناه پاک شده و نفس خود را تطهیر نماید.

تزکیه نفس همان تزکیه روح انسان است

حجت‌الاسلام محمود شربیانی، امام جمعه عجب‌شیر در گفت‌وگو با ایکنا اظهار کرد: تزکیه نفس همان تزکیه روح انسان از هر گونه گناه و آلودگی به همراه رشد و نمو است.

وی افزود: قرآن در آیاتی، پس از آن که از برخی احکام و قوانین الهی سخن به میان می آورد رعایت این قوانین از سوی مؤمنان را موجب تزکیه و تطهیر قلوب آنان برمی شمارد.

وی بااستناد به آیه ۱۸ سوره نازعات خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: پس بگو آيا تو را هيچ ميل و رغبتی هست كه به پاكی‌گرايي؟

حجت‌الاسلام شربیانی ادامه داد: پاداش مؤمنانی که قلوب خود را از آلودگی‌ها تزکیه نموده و اعمال صالح انجام دهند درجات بالای بهشت و زندگی دائمی در آن است و علاوه بر این که این گونه افراد از آتش جهنم مبرا بوده و از ناحیه آن ضرری نخواهند دید.

وی با اشاره به فرموده مولای متقیّان علی(ع) افزود: امیرالمومنین علی(ع) می فرمایند: همانا نفس گوهری گران بها است،هر که آن را نگه داشت، بلند مرتبه اش گردانید و هر که از آن نگهداری نکرد پست و خوارش ساخت.

امام جمعه شهرستان عجب‌شیر خوف از خدا را عوامل تزکیه دانست و تاکید کرد: خوف از خداوند باعث می شود انسان نفس را از هواها و خواسته های باطل نهی کرده و از ارتکاب گناه دوری گزیند و انذارهای انبیاء الهی را بشنود و در نتیجه نفس خود را از آلودگیها پاک نماید.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 107039 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse