مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد -اِلخَميس ٢٣ ذو الحجه ١٤٤١ - Thursday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  668   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/5/1396    
 
 
ضربه عاطفي جوانان بر اثر استفاده از سايت‌هاي دوست‌يابي

جوان

آمار ازدواج‌هاي اينترنتي در حد نگران كننده‌اي است. جوانان از طريق سايت‌هاي اينترنتي با يكديگر آشنا شده و بعد از اينكه يكي از طرفين بدون اطلاع از اين رابطه انصراف مي‌دهد طرف ديگر به دليل ضربه عاطفي، دست به خودكشي مي‌زند.

يكي از مشكلات جديد كار در فضاي اينترنتي علاقه‌مندي نوجوانان و جوانان از طريق اينترنت نسبت به يكديگر است كه متأسفانه پس از دوستيابي و نرسيدن به خواسته مورد نظر خود، افسرده مي شوند و در بعضي مواقع دست به خودكشي مي‌زنند و مشكلات زيادي را براي خانواده‌ها به وجود مي‌آورند.

بيشتر جوانان از طريق اينترنت و چت با هم دوست مي‌شوند و نسبت به هم ابراز علاقه مي‌كنند و گهگاهي نيز دو همجنس با هم در حال گفت‌و‌گو و ابراز علاقه هستند كه بعد از متوجه شدن اين موضوع در بين طرفين گاهي به خاطر علاقه يكي از طرفين اين قضيه برايش دردناك مي‌شود.

* خودكشي بر اثر اضطراب و استرس ايجاد مي‌شود

خودكشي بر اثر اضطراب و استرس ايجاد مي‌شود كه امروزه به دليل استفاده از اينترنت و آشنايي جوانان از طريق چت با يكديگر روز به روز رو به ‌افزايش است كه متأسفانه به علت بي‌توجهي والدين به نوجوانان و جوانان در هنگام استفاده از اينترنت، خودكشي اينترنتي رو به افزايش است.

يكي از مشكلاتي كه امروزه در جامعه كنوني ما رو به افزايش است استفاده نادرست جوانان از كامپيوتر است كه به دليل چت بين دو جنس مخالف و گاهي هم دو همجنس مشكلات روحي و رواني رو به افزايش است زيرا گاهي در اين چت‌ها نسبت به هم علاقه‌مند مي‌شوند و وقتي به خواست خود نمي‌رسند به دليل مشكلات روحي و رواني دست به خودكشي مي‌زنند.

اگر خانواده‌ها در هنگام استفاده از كامپيوتر به جوانان خود توجه بيشتري داشته باشند و آنها را كنترل كنند بدون آنكه محدوديت براي آن ها ايجاد كنند مي‌توانند از اين گونه معضلات جلوگيري كنند.

 خودكشي اينترنتي هيچ فرقي با خودكشي‌هايي كه بر اثر اضطراب و ترس ايجاد مي‌شود، ندارد؛ خودكشي اينترنتي بر اثر استفاده بيهوده از اينترنت صورت مي‌گيرد كه باعث آشنايي دو جوان با يكديگر و علاقه‌مندي آن ها نسبت به هم مي‌شود و هنگامي كه به نتيجه نمي‌رسند يكي از طرفين براي تخليه فشارهاي رواني خود دست به خودكشي مي‌زند.

متأسفانه در برخي مواقع در سايت‌هاي مختلف راهكارهاي خودكشي به نوجوانان و جوانان آموزش داده مي‌شود، اين در حالي است كه بيشتر خانواده‌ها از آن غافل هستند.

در برخي از سايت ها چگونگي ساخت قرص اكستازي ياد داده مي‌شد حال اگر شخصي دچار فشارهاي روحي و رواني باشد به اين سايت‌ها هم مراجعه كند ناخواسته تحت تاثير قرار گرفته و براي تخليه فشارهاي رواني خود دست به خودكشي مي‌زند.

علاوه بر اين مشكلات نيز قضيه دوستي‌هاي اينترنتي را نبايد ناديده گرفت زيرا جوانان را دچار اضطراب، ترس و علاقه‌مندي كاذب مي‌كند كه اگر به نتيجه دلخواه نرسند، آن ها را به سمت مرگ فرا مي‌خواند.

يكي از مشكلات اساسي در جامعه كنوني ما وجود كامپيوتر در بيشتر منازل است البته بدون فرهنگ صحيح استفاده از آن- كه متأسفانه بيشتر فرزندان را از خانواده‌ دور مي‌كند و نوجوانان و جوانان را از طريق اينترنت به دوستيابي و آموزش‌هاي غلط هدايت مي‌كند .

يك آسيب‌شناس بيان مي‌كند: امروزه چالش بزرگي كه در بين نسل جوان ايجاد شده عدم برقراري ارتباط خانواده‌ها با فرزندان خود است به همين دليل افراد به خصوص جوانان به اينترنت و كامپيوتر پناه مي‌برند. اينترنت پديده و تكنولوژي است كه‌ استفاده‌هاي مفيدي دارد در نتيجه نمي‌توان به طور كلي اينترنت را خطرآفرين دانست و از آن تبليغ غلط كرد بلكه چگونگي استفاده درست از آن مورد توجه است؛ در حقيقت اگر از هر پديده‌اي خوب استفاده كنيم، نتيجه‌ خوب خواهيم گرفت. افراد با ورود به برخي از سايت‌ها نه تنها چيزي به اندوخته‌هايشان اضافه نمي‌شود بلكه گرفتاري‌هايي از جمله نااميدي، يأس، استرس و اضطراب را به آن ها منتقل مي‌كند. ‌استفاده نادرست نسل جوان از اينترنت موجب مي‌شود تا آن ها در معرض خطر‌هايي كه جبران ناپذير است، قرار گيرند. جوانان به دليل اينكه فرهنگ مدرن را ياد گرفتند، از فرهنگ سنتي فاصله گرفته‌اند و امروزه آن ها بيشتر زندگي خود را با اينترنت و به دور از نظارت خانواده مي‌گذرانند. خانواده‌ها به دليل گفت‌و‌گو كم با فرزندان خود مشكلاتي را براي خود و فرزندان ايجاد مي‌كنند و زماني متوجه مي‌شوند كه فرزندانشان از طريق اينترنت با يك سري اطلاعات نادرست آشنا مي‌شوند؛ اين افراد به مرور زمان بيمار شده و دست به خودكشي مي‌زنند و خيلي از مشكلات ديگر را ايجاد مي‌كنند. بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي ريشه در كانون خانواده دارد. از اين رو خانواده‌ها بايد ارتباط خود را با فرزندان زياد كرده و آموزش‌هايي ببينند تا حرف فرزندان را بفهمند و بتوانند مشكلات فرزندان خود را حل كنند. پدر و مادر بايد رفت و آمد خانوادگي را زياد كنند و به جاي اينكه فرزندان را با اينترنت تنها بگذارند، روش‌هاي فرهنگي و سنتي خودشان را مجدداً احيا كنند تا پايه‌هاي مثبتي براي كاهش آسيب به وجود آيد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 106838 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse