مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۲۹ تير -اِجُّمعَة ٧ ذو القعده ١٤٣٩ - Friday july 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  251   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/4/1396    
 
 
بهزيستي؛ سايه آرامش

بيست و پنجم تيرماه هر سال، روز بهزيستي و تأمين اجتماعي نام گذاري شده است. اگر ملاک تشکيل سازمان يا نام گذاري روزي به نام آن را، ميزان اهميت و تقدّس آن در جامعه بدانيم، بي ترديد بهزيستي از آن جا که خدمت رساني به محروم ترين اقشار جامعه را بر عهده دارد، يکي از مهم ترين و در عين حال، مقدّس ترين نهادهاي نظام اسلامي ما به شمار مي آيد.

 

بهزيستي؛ سايه آرامش

 

بعضي با فقر و ضعف جسمي و روحي امتحان مي شوند، بعضي با ثروت و قدرت. پرچم دستان گره گشايت، اي مددکار زحمت کش خستگي ناپذير، هماره در اهتزاز باد، تا بينوايان و نيازمنداني در سايه آرامش بخشش بيارمند و مهر ببينند و خود نيز، مهر بورزند. احسان و دستگيري، توفيقي الاهي است که تنها نصيب عدّه اي مي شود که لايق لطف خدايند و تو اي برادر و خواهر مددکار، همواره لياقت خود را براي کسب اين نشان سعادت نشان داده اي. خيري که به ديگران مي رساني، در صندوق آخرت بايگاني مي شود و احساني که مي کني، افزوده سپرده قيامت توست.

 

تشکيل بهزيستي

 

طرح اوليه سازمان بهزيستي، توسط شوراي انقلاب، در خرداد ماه سال 1359، با پي گيري و تلاش شبانه روزي شهيددکتر فياض بخش به تصويب رسيد تا بر اساس اصول بيست و يکم و بيست و نهم قانون اساسي، اين سازمان بتواند به قشرهاي محروم و انسان هايي که بنا به دلايل محيطي، اجتماعي، اقتصادي، ارثي و داشتن مشکلات جسمي ـ رواني ـ عاطفي، دچار عدم تعادل شده اند و بدون حمايت هاي مالي و خدمات دولت، قادر به توانايي و خودکفايي اقتصادي نيستند، کمک کند.

 

تعريف بهزيستي

 

در ميان تعريف هاي گوناگون بهزيستي، تعريف سازمان ملل متحّد، از همه پذيرفته شده تر است: «سازمان بهزيستي، عبارت است از مجموعه اي هماهنگ از برنامه ها و فعاليت هايي که زير نظارت يا کمک دولت، براي بهبود زندگي افراد و گروه هاي آسيب پذير جامعه، انجام مي شود». به طور کلّي، پنج گروه از افراد جامعه، نيازمند محسوب شده و در برنامه ريزي هاي سازمان بهزيستي کشور، مورد توجه قرار مي گيرند. اين گروه ها عبارت اند از: کودکان، زنان، سالخوردگان، بزهکاران و معلولان. سازمان بهزيستي، براي کمک به حداقل هزينه زندگي افراد و خانواده هاي نيازمند و بي سرپرست، و ايجاد زمينه هاي مناسب براي خودکفايي آنان برنامه ريزي هاي وسيعي صورت مي دهد.

 

بهزيستي؛ پاسخگوي نيازه

 

در شرايط کنوني، سازمان بهزيستي کشور، به عنوان يک واحد بزرگ اجتماعي، با بيش از بيست سال ارايه خدمات، با حجم قابل توجهي از معلولان و اقشار آسيب پذير جامعه رو به روست که پاسخگويي به نيازهاي مختلف اين عزيزان، دستگاه مذکور را ـ که مسؤوليت سنگيني در راه ارايه خدمات بهزيستي به محرومان و معلولان جامعه به دوش گرفته است ـ در شرايطي بسيار حسّاس قرار داده است. از اين رو، سازمان بهزيستي، برنامه هاي اصلي خود را، در اين راستا به سه قسمت خدمات اجتماعي(حمايت خانواده)؛ توان بخشي؛ و خدمات بازپروري و کارآموزي اجتماعي تقسيم کرده است.

 

وظايف سازمان بهزيستي

 

تلاش براي حفظ کيان خانواده هاي آسيب ديده و آسيب پذير، نگهداري و مراقبت و توان بخشي معلولان و آماده سازي آنان براي از سرگيري زندگي عادي در جامعه، توسعه پژوهش هاي کاربردي براي پيش گيري از معلوليت ها و آسيب هاي اجتماعي بازپروري، اصلاح و ارشاد ناسازگاران و آسيب ديدگان اجتماعي، تأمين موجبات تشويق و جلب مشارکت هاي مردمي به منظور بهبود کيفيت خدمات رساني و حمايت از اقشار محروم و آسيب پذير، و نيز تشويق و حمايت از بخش غير دولتي به منظور سرمايه گذاري در هر يک از حالت هاي توان بخشي، اجتماعي و حمايت، از عمده ترين وظايف و مسؤوليت هاي سازمان بهزيستي ذکر شده است.

 

برخورد ساختاري با مشکلات

 

سازمان بهزيستي، تنها سازمان و ساختاري در کشور ايران است که به طور علمي، به بررسي نارسايي ها و مشکلات اجتماعي مي پردازد و از نيروي متخصصان و کارشناسان تحصيل کرده علوم اجتماعي و بهداشتي برخوردار است و به انسان هاي نيازمند کمک مي کند. اين سازمان تلاش مي کند تا ريشه مشکلات را پيدا کرده و بيماري ها و معضلات اجتماعي را از ريشه درمان کرده، از بين ببرد.

 

معلول؛ نيازمند رسيدگي

 

يکي از مسؤوليت ها و وظايف سازمان بهزيستي، رسيدگي به وضع معلولان جامعه است. سازمان بهزيستي، در کار برنامه ريزي و درمان، و يا نگهداري از اين معلولان تلاش مي کند و با خدمات رايگان خود،باري از دوش خسته خانواده هاي اين نيازمندان بر مي دارد؛ ولي با توجه به حجم انبوه معلولان در کشور، لزوم توجه جدّي به اين قشر از جامعه، توسط مسؤولان و دست اندرکاران را مي طلبد.

 

زنان بي سرپرست

 

يکي از برنامه هاي سازمان بهزيستي، سرپرستي، کمک و مساعدت هاي مالي به زنان بي سرپرست است؛ زنان آبرومندي که سرپرست خانواده يا خانواده هايي بي مرد هستند که دست تقدير روزگار، نان آور خانه شان را از آن ها گرفته است. اين گروه، هم نيازمند کمک هاي مالي براي گذراندن زندگي خود هستند، و هم به برنامه هاي مشاوره اي در زمينه تربيت فرزندان و مشکلات زندگي شان نيازمندند.

 

روشن دلان

 

گروهي از معلولان جسمي که زير نظر سازمان بهزيستي قرار دارند، روشن دلان عزيز کشورمان هستند. کارشناسان بر اين باورند که دست يابي به راه کارهاي عملي در حل مشکلات نابينايان، تنها با مشارکت خود آن ها و خانواده هاشان امکان پذير است. بر خلاف تصور مردم و مسؤولان، نابينايان و روشن دلان، توان انجام کارهاي گوناگون را دارند، امّا تاکنون، از توانايي آنان، استفاده بهينه نشده است. نکته مهم ديگر اين که، بهزيستي لازم است که خانواده هاي اين عزيزان را توجيه کند که با برخورد مناسب و دادن روحيه به آن ها، از بروز مشکلات رواني نظير افسردگي، انزواطلبي و بي اعتمادي بين آن ها جلوگيري به عمل آيد.

 

پديد آورنده: محمود سوري

منبع: سايت حوزه

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 106528 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse