مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۱۷ مرداد -اِجُّمعَة ١٧ ذو الحجه ١٤٤١ - Friday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  608   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/4/1396    
 
 
سلاحي به نام ميکروب

سابقه کاربرد عوامل بيولوژيک در جنگ و عمليات بيوتروريستي به ۳ تا ۶ قرن قبل از ميلاد مسيح برمي گردد. از همان ايام مشخص شد که اين نوع عوامل به مقدار زيادي قابل دسترس، خاموش و غيرقابل آشکار کردن هستند. از سال هاي بسيار دور مشخص شده بود که عوامل بيولوژيک و توکسيني حتي در مقادير ميکروگرم خاصيت کشندگي و ناتوان سازي دارند. تنفس مقادير کم اين عوامل موجب ابتلاي درصد بالايي از جمعيت مي شود، لذا جنگ بيولوژيک و بيوتروريسم يکي از انواع مرگ دسته جمعي و يک تهديد بالقوه و بالفعل است، هر چند که طي دهه آخر قرن بيستم، واژه هاي مرتبط با آن نظير حمله بيولوژيک، جنگ افزار بيولوژيک، دفاع بيولوژيک و آموزش دفاع بيولوژيک براي اولين بار به فرهنگ واژه هاي پزشکي و بهداشت، افزوده شد، ولي حقيقت آن است که استفاده از عوامل بيولوژيک به شکل هاي مختلف در طول جنگ هاي تاريخ اتفاق افتاده است. مثلاً در قرن چهاردهم ميلادي نيروهاي مهاجم تاتار با پرتاب اجساد قربانيان طاعوني به درون شهر Kaffa باعث ابتلا و مرگ تعداد زيادي مردم شهر شدند، يا طي سال هاي۱۷۶۷-۱۷۵۴ در حمله فرانسوي ها به سرخپوستان بومي امريکا، نيروهاي انگلستان با چهره اي ظاهراً بشردوستانه به کمک سرخپوستان بومي برخاستند و با اهداي ملحفه، دستمال و پارچه هاي آغشته به ويروس آبله عده زيادي را به کام بيماري و مرگ کشاندند، يا ژاپن در سال هاي ۱۹۴۵-۱۹۳۲ در شهر مانچوري چين، محيط هاي کشت عوامل ميکروبي را به صورت افشانه به سوي خانه هاي مسکوني پرتاب، يا به وسيله هواپيماهاي نظامي به سوي آن ها شليک کرد. حتي در حملات هوايي خود هر بار حدود پانزده ميليون کک آلوده به باسيل طاعون را به سوي مردم آن کشور روان کرد. در حال حاضر نيز، بيشتر کشورهاي صنعتي جهان و در رأس آن ها روسيه، امريکا، انگلستان، فرانسه، ژاپن و کانادا انواع سلاح هاي بيولوژيک را توليد و گاهي نيز از آن ها استفاده کرده اند.

 

قابليت هاي يک ميکروب سلاح بيولوژيک

 

▪ بر اساس منطق توليدکنندگان اين سلاح ها، يک جنگ افزار بيولوژيک مناسب بايد؛

- از قابليت بيماري زايي بالايي برخوردار باشد.

- قابل رويت نبوده، بدون بو و طعم باشد.

- با قيمت نازل قابل تهيه باشد.

- از قابليت توليد افشانه پايدار برخوردار باشد تا بتواند از راه استنشاق باعث آلودگي شده و در محيط باقي بماند.

- باعث ايجاد همه گيري در سطح محدودي شود.

لذا بر اين اساس مناسب ترين جنگ افزارهاي موجود را باسيلس آنتراسيس(سياه زخم)، سم بوتولينوم(مسموميت کشنده بوتوليسم)، يرسينياپستيس(طاعون)، فرانسيسلا تولارنسيس(تولارمي)، ويروس واريولا(آبله)، ويروس هاي مولد تب هاي خونريزي دهنده(هم چون ابولا، ماربورگ) را ذکر کرده اند.

 

اصول پيشگيري از جنگ هاي بيولوژيک

 

▪ پيشگيري اوليه:

ـ آموزش و ارتقاي آگاهي هاي افراد در معرض خطر.

ـ واکسيناسيون جمعيت هاي در معرض خطر با واکسن هاي موجود.

ـ منع تهيه و استفاده از سلاح هاي بيولوژيک.

ـ استفاده از تجهيزات و لباس هاي محافظتي توسط پرسنل پزشکي و بهداشت به هنگام تماس با بيماري هاي مسري ناشي از سلاح هاي بيولوژيک.

ـ آرام نگهداشتن توده مردم به منظور جلوگيري از بروز همه گيري رعب و وحشت.

▪ پيشگيري ثانويه:

ـ تشخيص و درمان به موقع مصدومان ناشي از حمله در صورت درمان پذير بودن بيماري.

ـ کنترل رعب و وحشت حاصله با بهره گيري از تدابير روان شناختي و خودداري از پنهان کاري و جلوگيري از بروز تضادهاي احتمالي در اظهار نظرهاي مسئولان مربوط.

ـ پيشگيري دارويي(کموپروفيلاکسي) پس از تماس، در صورت امکان.

 

سياه زخم شايع ترين سلاح ميکروبي

 

يکي از شايع ترين ميکروب هايي که در توليد سلاح هاي ميکروبي از آن استفاده شد، سياه زخم است. سياه زخم، يکي از بيماري هاي عفوني حيوانات است که به وسيله باسيل گرم مثبت مولد اسپوري به نام باسيلوس آنتراسيس ايجاد مي شود. راه هاي انتقال اين بيماري در انسان تماس با حيوانات آلوده يا فرآورده هاي آن ها نظير پشم، مو، پوست، استخوان، سفيداب، استنشاق افشانه هاي آلوده در کارخانجات پشم ريسي و خوردن مواد آلوده است. اين بيماري نه تنها باعث بروز مرگ و مير فراواني در دام ها مي شود، بلکه افزايش مرگ و مير انسان را نيز در پي دارد. امروزه سياه زخم به عنوان يکي از جنگ افزارهاي بسيار قوي محسوب مي شود. اگر اين باسيل به صورت افشانه داخل بمب و موشک استفاده شود، با انفجار بمب يا موشک، باسيل در هوا پراکنده شده و از طريق استنشاق و تنفس باعث بيماري بسيار شديد و کشنده اي مي شود که مي تواند در بيش از ۹۵ درصد موارد مرگ انسان را به دنبال داشته باشد. در سال ۱۹۴۳ کار بر روي ساخت بمب هاي ۵۰۰ پوندي(۲۲۵کيلوگرمي) سياه زخم در امريکا آغاز شد. اين بمب هاي بزرگ ۱۰۶ بمب کوچک ۴ پوندي(۲کيلوگرمي) دارد که هنگام استفاده به شکل بمب خوشه اي عمل کرده و با باز شدن بمب بزرگ، بمب هاي کوچک، منطقه وسيعي را فرا مي گيرد. امريکا و انگليس در سال ۱۹۴۴ نقشه حمله با بمب هاي سياه زخم به ۶ شهر عمده آلمان يعني برلين، هامبورگ، اشتوتگارت، فرانکفورت، ويلهلم شافن و آخن را کشيده بودند که مي توانست نيمي از جمعيت شهرهاي نامبرده را نابود سازد. در نوامبر ۱۹۴۵ امريکا توانايي استفاده از ۴۰ هزار بمب سياه زخم(۵۰۰ پوندي) را داشت. قصد امريکا اين بود که اين بمب ها را روي ۲۷۰۰ بمب افکن سنگين نصب کرده و بر روي هدف هاي مورد نظر به کار برد. خوشبختانه تاکنون سياه زخم در قالب يک سلاح بيولوژيک به کار نرفته است و همه اطلاعات ما از بيماري سياه زخم مربوط به حادثه سال ۱۹۷۹ در اتحاد جماهير شوروي سابق است. يک شب در آوريل ۱۹۷۹ انفجاري در تاسيسات نظامي توليدکننده سلاح هاي حاوي باسيل سياه زخم واقع در شهر سوردلاوسک رخ داد و باعث شد ابري از اسپورهاي باسيلوس آنتراسيس عامل سياه زخم را در بالاي شهر به حرکت درآورد. باد موجود در ناحيه، ابر سياه زخم را از مقر تاسيسات در حومه شهر به جنوب کشاند و بدين ترتيب در روزهاي آتي باعث ابتلاي صدها نفر به سياه زخم شد. آن زمان اطلاع افکار عمومي در اين مورد بسيار اندک بود، تا اين که مدتي پس از حمله به برج هاي دوقلوي تجارت جهاني، رسانه هاي جمعي امريکا خبري وحشت آور مطرح کردند. آن خبر شايعه انتشار سياه زخم از طريق ارسال پاکت نامه آلوده بود. از آن زمان اطلاعات مربوط به سلاح ميکروبي آنتراکس از طريق اينترنت در معرض اطلاع همگان قرار گرفت.

 

پيشگيري و درمان سياه زخم

 

واکسن سياه زخم را از کشت باسيل بدون کپسول غيربيماري زاي سياه زخم تهيه کرده اند. اين واکسن را بايد تنها در افرادي که در معرض خطر حتمي ابتلا به بيماري، قرار مي گيرند، مصرف کرد. سازمان دفاع امريکا توصيه کرده است کليه پرسنل ثابت ارتش آن کشور، عليه اين بيماري، واکسينه شوند. ظن قوي باليني و تجويز سريع داروهاي ضدميکربي موثر، در تشخيص سريع و درمان موثر سياه زخم، از اهميت اساسي برخوردار است. داروهايي مثل سيپروفلوکساسين بايستي در شروع درمان سياه زخم استنشاقي به صورت داخل وريدي، تجويز شود و به مدت ۶۰ روز ادامه يابد.

 

نويسنده: دکتر حميد عمادي

منبع: روزنامه اعتماد

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 105732 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse