مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد -اِسَّبِت ١١ رمضان ١٤٣٩ - Saturday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  229   بازدید    تاریخ درج مطلب  11/3/1396    
 
 
فلسفه روزه‌داری از منظر قرآن

گروه معارف: يكى از دستورات خداوند به انسان‌ها، روزه‌دارى است تا در سايه آن، انسان بتواند از هرگونه فساد و بيمارى مصون بماند و با رهانيدن خود از دام‌هاى شيطان، خود را در مسير انبيا و ائمه(ع) قرار دهد.

يكى از دستورات خداوند به انسانها، روزه‌دارى است تا در سايه آن، انسان بتواند از هرگونه فساد و بيمارى مصون بماند و با رهانيدن خود از دام‌هاى شيطان، خود را در مسير انبيا و ائمه(ع) قرار دهد.

روزه داشتن يک محافظت است و يک قلعه مستحکم است که انسان را از آتش مصون نگاه میدارد. هر که يک روز را به خاطر خشنودی خداوند روزه بگيرد خداوند روی او را به فاصله ۷۰ سال از آتش دور میکند.

 

روزه در رهاندن انسان از نیازهای تن تاثیر بسزایی دارد

حجت‌الاسلام شیخ مصطفی باقری بنابی، امام جمعه بناب، در گفت‌‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: روزه فواید جسمی و روحی فراوان دارد، شفابخش جسم و توان بخش جان، پاک کننده آدمی از گناهان و در ساختن فرد صالح و اجتماعی سالم بسیار موثر بوده و در تذهیب و تزکیه نفس و رهاندن انسان از نیاز های تن تاثیر بسزایی دارد.

وی افزود: انسان با روزه داری که دوری از خوردن و آشامیدن و خود داری از برخی چیزهای دیگر است در واقع با خواهش‌های خویش می جنگد و در برابر غرایز خود مقاومت می‌کند، تمرین این عمل، اراده و تصمیم را در انسان نیرومند می‌سازد و جان را از قید حکومت و سلطه هوس‌ها و خواهش‌ها می‌رهاند.

حجت‌الاسلام باقری بنابی، با استناد به ۳۵ سوره احزاب خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ايمان و مردان و زنان عبادت‏ پيشه و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شكيبا و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه‏ دهنده و مردان و زنان روزه ‏دار و مردان و زنان پاكدامن و مردان و زنانى كه خدا را فراوان ياد می‌كنند خدا براى همه آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است.

امام جمعه بناب، با اشاره به فرموده حضرت محمد(ص) ادامه داد: پیامبراکرم(ص) می فرمایند: با نیت‌ها و دل‌هایی پاک از خداوند طلب توفیق برای روزه و تلاوت قرآن نمایید. کسی که از مغفرت خداوند محروم بماند، در حقیقت شقاوتش کامل است. به یاد تشنگی و گرسنگی قیامت باشید.

وی بااشاره به یکی از آثار معنوی روزه افزود: يكی از آثار معنوی روزه، آرامش قلبی است، در گران سنگی كه بشريت امروز برای يافتن آن حاضر است از همه دارايی خويش بگذرد.

حجت‌الاسلام باقری بنابی تاکید کرد: روزه و به ویژه روزه یک ماهه رمضان موجب می‌شود که حکومت شهوات و امیال شیطانی جای خود را به حکومت تقوی و پیروی از دستورات الهی بدهد و تیرگی و هوس‌ها و شهوات در جان آدمی به نورانیت و روشنی باطن تبدیل شود.

روزه، فرصتی است برای تفكر

حجت‌الاسلام محمود نورپور، امام جمعه آذرشهر در گفت‌‌و گو با ایکنای آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: روزه، فرصتی است برای تأمل و تفكر. انسان روزه دار اندكی در آنچه بوده و آنچه بايد باشد، تدّبر می كند، با چراغ روزه ره می يابد و خود را از گردنه‌هاي پرخطر زندگی مادی به دور نگه می دارد.

وی افزود: از چيزهايی كه اهميت روزه را بيشتر می‌نماياند، وعده پاداش‌هايی است كه برای اين رفتار دينی داده شده است.

وی با استناد به آیه ۱۸۵ سوره توبه خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده برای هدایت بشر و برای راهنمایی و امتیاز حق از باطل، پس هر که دریابد ماه رمضان را باید آن را روزه بدارد و هر که ناخوش یا در سفر باشد (به شماره آنچه روزه خورده است) از ماهای دیگر روزه دارد که خداوند برای شما حکم را آسان خواسته و تکلیف را مشکل نگرفته  و خواسته تا اینکه عدد روزه را تکمیل کرده و خدا را به عظمت یاد کنید که شما را هدایت فرمود، باشد که(از این نعمت بزرگ) سپاسگزار شوید.

حجت‎الاسلام‌ نورپور با اشاره به فرموده مولی الموجدین علی(ع) ادامه داد: امیرالمومین علی(ع) می‌فرمایند: روزه، عبادتی است میان بنده و آفریدگارش و کسی غیر از او بر آن آگاه نمی‌شود و همچنین کسی غیر از او بدان پاداش نمی‌دهد.

امام جمعه آذرشهر یادآور شد: يكي از مهم‌ترين منفعت روزه همين مطلب است كه به انسان هشدار می‌دهد كه مسلمانی تنها نماز و عبادت و زيارت و اصول عبادی اسلام را بجا آوردن نيست بلكه بايد از حال فقيران و مستمندان مطلع باشي و به آنها رسيدگی كنی، زيرا هر اجتماعی كه اغنياء آن به فكر مستمندان باشند روی فقر و محروميت را نخواهند ديد و اين از فوائد روزه به شمار می‌آيد.

وی از به وجو آمدن اطمینان درپی روزه گفت و افزود: در اثر روزه اطمینان و آسایش برای انسان به وجود می‌آید، زیرا انسان درک می‌کند که با روزه داری با خدای جهان و آفریننده خود رابطه پیدا کرده است.

حجت‌الاسلام ‌نورپور با اشاره به نقش روزه در تسلط روح بر جسم تاکید کرد: روزه، تنها وسیله پرقدرت و فعالی است که می‌تواند تسلط روح را بر جسم به وجود آورد به نحوی که انسان زمام نفسش را در اختیار داشته باشد و از اسارت تمایلات مادی رهایی یابد. روزه‌داری، فلسفه و حکمت فراوان دارد، بدون تردید دوایی است شفابخش که برای بیشتر مرض‌های روحی و اجتماعی، حفظ بهداشت و صحت بدن فواید زیادی دارد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 105426 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse