مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۴ ارديبهشت -اِثَّلاثا ٨ شعبان ١٤٣٩ - Tuesday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  252   بازدید    تاریخ درج مطلب  15/3/1396    
 
 
محيط زيست

       محيط زيست مجموعه اي است از منابع انرژي، مواد بي جان(آب، خاك، هوا) و موجودات جاندار(گياه، جانور، انسان) كه اين سه عامل پيوسته در ارتباط با يكديگر بوده و در جهت بقاي محيط زيست لازم و ملزوم يكديگرند.

طي بيست سال گذشته در كنار لوكس شدن روز افزون زندگي و مصرف بي رويه و رفاه طلبي فراوان خصوصاً در كشورهاي غربي، ۱۲۰ ميليون هكتار به بيابان هاي جهان افزوده شده و اين مقدار بيش از مجموع زمين هايي است كه همه سالانه در چين و نيجريه به زير كشت مي رود. در ۲۵ سال گذشته بيش از ۲ ميليون كيلومتر مربع از جنگل هاي جهان ناپديد شده است كه مساحت آن بيش از مساحت ايران است. اين فجايع از توسعه ناپايدار حيات بشري حاصل شده است. و اين توسعه شهرها و کشور ها بايد از نوع پايدار باشد.

 

توسعه پايدار توسعه اي است كه:

 

ـ محيط زيست را به خطر نمي اندازد و پيشبرد آن مستلزم تخريب منابع پايه اقتصادي كشورها و كل جهان نيست.

ـ بهره برداري همه جانبه و كلي از منابع طبيعي به نحوي كه اين منابع و امكانات اوليه براي حيات، براي نسل هاي آينده هم قابل بهره وري باشد.

رواج سبک زندگي غربي متوجه طبقه متوسط در حال رشد است در حالي که قسمت اعظم طبقه کم درآمد قادر نيستند خود را با چنين روشي وفق دهند. خطر بزرگ و نگران کننده اين است که اين روش زندگي پر مصرف غرب در دراز مدت پايدار نيست.

نتيجه تحقيقات و گزارشات دانشمندان و محققين تاکنون نشان داده که سيستم اکولوژي جهان در دراز مدت توانايي تغذيه و ارايه امکانات بيشتر از نيم ميليارد نفر را با اين سبک زندگي ندارد در صورتي که امروزه با اطمينان مي توان مدعي شد که حداقل يک ميليارد نفر به سبک غربي زندگي مي کند و اين تعداد به شدت رو به افزايش است.

طبق بررسي و محاسبات موسسه تحقيقات آمريکايي اگر وضعيت به همين نحوي که تاکنون جريان داشته پيش برود تا سال ۲۰۱۰، ۲۰%مراتع، ۳۰%جنگل ها، ۲۰%زمين هاي کشاورزي، ۱۰% صيد ماهي کمتر خواهد شد که بايد افزايش کمبود آب در خيلي از نواحي و خطر تغييرات آب و هوا را نيز به اين ارقام بيافزاييم.

در سال هاي اخير آگاهي مردم دنيا نسبت به خطراتي كه محيط زندگي شان را تهديد مي كند بسيار افزايش يافته است. در بسياري از نقاط جهان فعالان طرفدار محيط زيست به صورت مستمر به مبارزه با عوامل آلوده كننده محيط كره زمين مي پردازند. اهميت حفظ محيط زيست در برخي كشورهاي پيشرفته به حدي است كه احزابي موسوم به سبزها يا صلح سبز براي اشاعه آگاهي هاي زيست محيطي تشكيل شده اند و بر اثر مساعي همه جانبه اين گروه هاست كه امروزه مردم جهان نسبت به عوامل آلوده كننده محيط زيست خود حساسيت زيادي نشان مي دهند و افكار عمومي از هر اقدامي كه در جهت آلودگي محيط زيست صورت گيرد به خشم مي آيد.

دير يا زود همه كشورهاي جهان اعم از رشد يافته يا در حال توسعه ناچاراً حفاظت محيط زيست را به عنوان يك مشكل بشري مورد توجه قرار مي دهند در كشورهاي در حال رشد نظير ايران هنوز خطرات آلودگي محيط زيست به خوبي براي مردم روشن نيست. توسعه و آلودگي محيط زيست متأسفانه به صورت دو روي سكّه عمل كرده اند و مردم بايستي توجه كنند كه صنعتي شدن به آلودگي بيشتر محيط منجر مي شود كه خوشبختانه اجتناب از آن غير ممكن نيست بر ماست كه كسب آگاهي هاي لازم از تجربيات ديگران درس بگيريم و با اقدامات مؤثر و مفيد ديگران در اين راه آشنا شويم و از تكرار اشتباهات آنها خودداري كنيم.

هيچ كدام از ما نمي توانيم حفره لايه ازون بالاي قطب جنوب را پر كنيم ولي همه ما با هم با كاهش دادن مصرف CFCها مي توانيم از گسترش آن حفره به مناطق پرجمعيت جلوگيري كنيم.

 

منبع: سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 105131 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse