مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد -اِسَّبِت ١١ رمضان ١٤٣٩ - Saturday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  217   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/2/1396    
 
 
محافظت از خودرو در ایام پسانوروز!

اگر از مسافرت نوروزی با خودروی شخصی به شهر خود بازگشته‌اید، باید بدانید که مراقبت‌های پس از سفر هم مانند کنترل خودرو پیش از مسافرت مهم و حیاتی است.

در این مطلب به بیان نکاتی پرداخته می‌شود که سلامت خودروی شما را بعد از یک سفر طولانی افزایش می‌دهد.

کارواش اساسی

به اعتقاد کارشناسان اولین اقدام بعد از یک سفر طولانی، تمیز و مرتب کردن ظاهری خودرو است. زیرا تمیز کردن قسمت‌های مختلف خودرو ضمن آنکه موجب عملکرد بهتر خودرو خواهد شد، موجب می‌شود مشکلات و آسیب‌های خودرو بعد از سفر نیز نمایان شود. بنابراین پیشنهاد می شود بعد از سفر خودروی خود را به یک کارواش اساسی ببرند و بعد از تمیز شدن خودرو به کنترل بخش‌های دیگر خودرو پرداخته شود.

محک زدن خودرو

خودرو را در سطحی هموار و تراز قرار دهید. هنگامی که خودرو خاموش است و بیش از یک ساعت از خاموش بودن آن می‌گذرد. با رعایت نکات ایمنی ابتدا با بازدید تک تک چرخ‌ها از تمام زوایای قابل رویت وضعیت لاستیک سایی را چک کنید. اگر لاستیک خودروی شما در برخی نقاط دچار ساییدگی بیش از حد بود باید به جلوبندی‌سازی مراجعه کنید.به اعتقاد وی گاهی اوقات در سفر‌های طولانی سرب‌های مخصوص بالانس از جای خود درآمده و چرخ خودرو از بالانس خارج می‌شود، اگر مشاهده کردید که فرمان خودرو از سرعت ٨٠ کیلومتر در ساعت به بالا تا١١٠ کیلومتر می‌زند به معنی آن است که چرخ‌های خودروی شما نیاز به بالانس دارد.

بازدید روغن

مایعات خودرو نقش بسیار مهمی در عملکرد مناسب خودرو دارند که از جمله آنها می‌توان به میزان بودن آب باتری، رادیاتور و روغن خودرو اشاره کرد. میزان و کیفیت آب و روغن در وسیله نقلیه بسیار مهم بوده و جنبه حیاتی دارد. بنابراین بازدید آن در صورت داشتن مهارت کافی باید روزانه صورت بگیرد در خودروهای دنده ای برای تست سلامت دیسک و صفحه کلاچ با رعایت نکات ایمنی، در صورتی که ترمز دستی سالم است و جلوی خودرو باز است، خودرو را روشن کرده و آن‌را در دنده سبک قرار دهید، آرام آرام با فشار پدال گاز کلاچ را رها کنید اگر خودرو نهایتا خاموش شد دیسک و صفحه خودرو سالم است و اگر خودرو روشن ماند، بنابراین باید دیسک و صفحه تعویض شود.

بازدید فیلتر هوا و صافی بنزین

یکی از موضوعات مهم دیگر که بعد از سفر باید رعایت شود آن است که فیلتر هوا و صافی بنزین خودرو پس از مدت زمان و کارکرد معینی کثیف و خراب شده و کارآیی خود را از دست می دهد. به خصوص بعد از یک سفر طولانی این دو قطعه قطعا آسیب خواهند دید، بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکل احتمالی آنها را تعویض کنید. به اعتقاد کارشناسان در حالت عادی فیلتر هوا باید حداکثر هر پنج هزار کیلومتر تعویض و یا تمیز شود و صافی بنزین هر ۲۰ هزار کیلومتر تعویض شود تا بازدهی و راندمان موتور مطلوب باشد.

کنترل لاستیک‌ها

وضعیت تایرها موجب بالا رفتن امنیت و کارآیی خودرو می‌شود. از آنجا که لاستیک خودرو یک عمر مفید دارد بنابراین بازدید چرخ‌ها، میزان باد و کیفیت لاستیک ضروری است زیرا این موضوع در روان و دقیق بودن فرمان و کارآیی مطلوب ترمزها، وضعیت چراغ‌ها و تنظیم نور خودرو اثر بسیار زیادی دارد. براین اساس یکی از مواردی که بعد از سفر باید چک کرد میزان بالانس بودن باد لاستیک خودروها است.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 104492 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse