مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد -اِلأِثنين ١٣ رمضان ١٤٣٩ - Monday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  242   بازدید    تاریخ درج مطلب  18/2/1396    
 
 
تاسيس سازمان صليب سرخ

145 سال پيش در روز 29 اکتبر سال 1863 ميلادي، سازمان صليب سرخ به همت «هنري دونان» و در جريان کنفرانس بين المللي ژنو تاسيس شد. تاسيس سازمان صليب سرخ در نتيجه تلاش هاي«هنري دونان» يک شهروند شهر ژنو و يک انسان بشر دوست تحقق يافت. در تابستان سال 1859 ميلادي در حوالي سولفرينو، يک روستا در شمال ايتاليا، «هنري دونان» بازرگان جوان اهل ژنو شاهد نبرد خونيني ميان نيروهاي ارتش اتريش و ارتش هاي متحد فرانسه و ايتاليا بود. او شاهد بود که در اين نبرد هزاران مجروح بدون آن که کمکي به آن ها بشود جان خود را از دست دادند، در حالي که، اگر خدمات بهداشتي موثري وجود داشت، اغلب آن ها زنده مي ماندند. در سال 1862 ميلادي«هنري دونان» اثر مشهور خود«يک خاطره از سولفرينو» را منتشر مي کند و در آن پس از توصيف صحنه هاي وحشتناک اين جنگ، پيشنهاد تاسيس سازمان هاي امدادرساني براي مراقبت از مجروحان جنگي را در تمام کشورهاي جهان در هنگام جنگ مي دهد.

 در عين حال دونان پيشنهاد تصويب يک پيمان بين المللي را مي دهد که حمايت از اين سازمان هاي امدادرساني بهداشتي و مجروحان از سوي طرفين متخاصم به رسميت شناخته شود. در جريان کنفرانس بين المللي ژنو که از روز 26 تا 29 اکتبر سال 1863 با حضور 34 نماينده از 16 کشور جهان تشکيل شد، در روز پاياني اين کنفرانس، روز 29 اکتبر، شرکت کنندگان با تاسيس يک کميته بين المللي امداد براي نظاميان مجروح موافقت مي کنند. به عنوان نشانه يک صليب سرخ رنگ بر زمينه اي سفيد که برخلاف پرچم سوئيس که صليب سفيد رنگ بر زمينه اي سرخ است، انتخاب مي شود. در سال 1875 ميلادي نام اين کميته به سازمان بين المللي صليب سرخ تغيير مي يابد. به اين ترتيب، در روز 29 اکتبر سال 1863 ميلادي سازمان بين المللي صليب سرخ به همت«هنري دونان» بشردوست، در جريان کنفرانس ژنو تاسيس مي شود. سازمان صليب سرخ در جريان دو جنگ جهاني اول و دوم در قرن بيستم، کارايي خود را براي امداد به مجروحان، ثبت نام سربازان، اسيران، پناهندگان و قربانيان، نشان داده و مسئوليت رساندن نامه هاي سربازان و توزيع کالاهاي امدادي را به عهده مي گيرد. امروز سازمان صليب سرخ و سازمان هلال احمر مترادف آن در کشورهاي اسلامي، در زمان صلح نيز مانند زمان جنگ فعال بوده و هنگام وقوع بلاياي طبيعي، درگيري هاي قومي، شيوع بيماري ها و بسياري از موارد بشردوستانه ديگر به ياري مصيبت زدگان مي شتابد.

 

 منبع: جام جم آنلاین

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 104314 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse