مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور -اِسَّبِت ١ صفر ١٤٤٢ - Saturday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  750   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1395    
 
 
ولادت امام خميني(ره)

شکوفاتر از بهار: به آرامش عشق، به لطافت نسيم، به رهايي موج، شکوفاتر از بهار، درخشان تر از آفتاب، نستوه تر از کوه، آبي تر از آسمان، سبزتر از جنگل، سپيدتر از سپيده و زلال تر از آب بود؛ مردي که از مرزهاي خاک گذشت و به افلاک پيوست. از او در زمين بسيار گفتند، مي گويند و خواهند گفت، امّا عظمت و حقيقت مرداني هم چون امام، هرگز چنانچه هست، وصف شدني نيست؛ و به راستي مگر مي شود شکوه آفتاب را به تعريف کشيد و عشق را شرح کرد؟

 

شناخت عميق امام: زنده نگاه داشتن ياد و نام مردان بزرگ، که سرنوشت ملّت ها را با انديشه الهي و اراده پولادين خود ورق زده و جريان رودخانه تاريخ را دست خوش تغيير کرده اند، وظيفه همه انسان هاي دردمند و دل سوزانِ هدايتِ نسل هاست. امام خميني که با قيام الهي خود در عصر غربت انسانيت، بت ها را شکست و دريچه هاي نور را به روي انسان هاي دردمند و منتظر گشود، در زمره اين بزرگ مردان است. براي شناخت امام خميني، بررسي مقطعِ زماني خاص يا بُعدي از زندگي او کافي نيست. آن امام عارف را بايد در تمامت عقيده و ايمان و عملش و در همه ادوار زندگي اش شناخت.

 

روز کوثر: بيستم جمادي الثاني روز«کوثر» است. در آن روز بزرگ، کوثر ولايت و امامت در زمين جاري گشت و بانوي عفت و ايمان، صديقه طاهره(س)، ديده به جهان گشود تا امامِ عدالت و انسانيت را مونس و همسر باشد و نسلي پديد آورد که يازده ستاره امامت و روشنانِ راه هدايت انسان ها از آن جمله اند. قرن ها بعد، در سالگشت تولد اين بانو و از سلاله پاکش، مولودي ديده به جهان باز کرد که بعدها راه امامت را استمراري نو بخشيد و جلوه اي از انوار ولايت را بر جهانيان تاباند.

 

امام از زبان برادر: برادر بزرگوار امام، آيت اللّه پسنديده، درباره دوران طفوليت حضرت امام(ره) مي فرمايند: «امام، دوران کودکي را در خمين گذراند. بانوي مؤمنه اي بود به نام خاور، که به او ننه خاور مي گفتيم، او دايه امام بود و امام را نگهداري مي کرد و به او شير مي داد. ننه خاور از زن هاي بسيار لايق و با شهامت بود. شوهرش«کربلايي ميرزا آقا» تفنگدار و خادم پدرمان بود. در شناسنامه امام... تاريخ تولد ايشان 1279 ش ذکر شده ولي.... ايشان در روز بيستم جمادي الثاني 1320 ق متولد شده اند... در شناسنامه ايشان اين مشخصات ثبت است: نام خانوادگي: مصطفوي، نام پدر: آقا مصطفي، نام مادر: خانم هاجر، سال صدور شناسنامه 1305 ش...».

 

خاندان امام: روح اللّه الموسوي الخميني در بيستم جمادي الثاني 1320 ق(مطابق با بيست شهريور 1281 ش و 24 سپتامبر 1902 م) در شهرستان خمين، در خانداني از سلاله زهراي اطهر(س) و از خانواده اي اهل علم، که به هجرت و جهاد در راه خدا معروف بودند، پا به عرصه وجود نهاد. او وارث آبا و اجدادي بود که نسل در نسل در کار هدايت مردم و کسب معارف الهي مي کوشيده اند. پدر بزرگوار امام خميني، آيت اللّه سيد مصطفي موسوي از معاصران ميرزاي شيرازي بود و مادر مؤمنش، بانو هاجر، نيز از خاندان علم و تقوا و از نوادگان مرحوم آيت اللّه خوانساري بوده است. امام دوران کودکي را در دامان مادر و عمه مکرمه اش، صاحبه خانم، که بانويي شجاع و حق جو بود، سپري کرد.

 

احياگر دين خدا: در حالي که سال 1320 ق از نيمه مي گذشت، مولودي در ايران ديده به جهان گشود که بعدها با قيام الهي خود سرنوشت ايران و جهان اسلام را دگرگون کرد و انقلابي پديد آورد که اميد همه ملت هاي آزاده در سرتاسر گيتي گرديد. آن روز هيچ کس تصور نمي کرد که اين کودک همان است که فردا، دنيا او را به نام«امام خميني» خواهد شناخت و احياگر دين خدا در عصر مسخ ارزش هاي ديني خواهد شد.

 

ميراث دار همه انبي: رادمردي از قبيله فضيلت بود و پيش آمد تا پرچم حقيقت را در گستره جهان برپا کند و منادي حاکميت صالحان بر زمين باشد. او چونان«نوح»، مستضعفان را بر کشتي هدايت سوار کرد و با موج هاي شهادت به ساحل توحيد رهنمون شد. تبر ابراهيمي اش را بر بت هاي زر و زور و تزوير کوبيد و با عصاي هوشياري موسايي اش نيرنگ ساحران زمان را بي رنگ کرد. بي ترديد امام در دم مسيحايي اش فيض روح القدس داشت که توانست در کالبد بي جان قرن حاضر روح ايمان و عشق بدمد. خميني، مفسرِ با فراستِ قرآنِ محمد بود و در مقابل تنديس ظلم و طغيان و وارث خلف ضلالت شيطان، به حق قيام کرد تا به خواست تمامي رسولان الهي، تحققي تاريخي بخشد. خميني وارث شايسته همه انبياي الهي بود.

 

پير بيدار: گرماي ظلم بيداد مي کرد. تابستانِ ستم، شلاق شقاوت بر تن مظلوم ملت مي کوبيد. اميدهاي ملّت براي رهايي از جور زمان به پاييزي زرد مي گراييد و زمستان، سياهي سرماي سخت خود را بر سر مردمان افکنده بود. قصه ها رنگ غصه داشت و دل هاي مردمان گنج رنج هاي بي شمار بود. در اين ميان، امام خميني، پير بيدار يلداي بلند تاريخ ايران شد و با کلامي که عطر تقدس داشت، بر دل هاي زمستان زده نشست و بزرگ ترين شگفتي قرن را آفريد. امام، بهار هميشه سبز و جاويد ملت ايران است.

 

ظهور امام: شخصيت امام و ظهور او نويد امن و ايمان بود. در ميانه عصري که به بي خدايي خو گرفته بود، ظهور و حضور امام باعث شد تا امت ها به شور آيند. چنين بود که بلافاصله پس از آغاز حرکت انبيايي امام، نه فقط در کشورهاي اسلامي، بلکه در تمامي سرزمين هايي که نام و يادي از خدا هنوز باقي است، حرکت هاي پياپي و عظيم پديد آمد که هدف اصلي اين طوفان ها درهم شکستن بت هاي کفر و شرک در زمين و حرکت به نام خدا بود.

 

خنده و شوخي امام: يکي از مستخدمان حضرت امام(ره) مي گويد: «بعد از ظهرها که مي شد خانواده امام، نوه ها، دخترها و عروس ايشان مي آمدند و دور ايشان مي نشستند و چنان با امام گرم مي گرفتند و شوخي و مزاح مي کردند که تصور چنين حالتي براي يک رهبر سياسي با آن همه گرفتاري شايد غير ممکن مي نمود».

 

هميشه لبخند: نوه حضرت امام نقل مي کند: «هر کس از خانواده امام که به ديدار ايشان مي رفت احساس مي کرد آقا خيلي دوستش دارد. همه ما اين احساس را داشتيم که امام بيشتر از همه به ما علاقه دارد... من هنوز يادم نمي آيد که به اتاق امام وارد شده باشم و ايشان لبخند نزده باشند».

 

هر چه دارم متعلق به مردم ايران است: خبرنگار اعزامي روزنامه اطلاعات به پاريس تعريف مي کند: اولين خبرنگاري که توانست از آيت اللّه خميني، در حالي که لبخندي بر لب داشت، عکس بگيرد، من بودم. لبخند ايشان به خاطر سؤالي بود که يک خبرنگار فرانسوي از امام پرسيد: «شايع است آيت اللّه خميني خيلي پول دار هستند و حتي از شاه هم بيشتر پول دارند، آيا اين سخن درست است؟» امام لبخندي زدند و فرمودند: «من هيچ ندارم و آن چه هم دارم متعلق به مردم ايران است».

امام خميني در کلام رهبر انقلاب: رهبر معظم انقلاب حضرت آيت اللّه خامنه اي، دامت برکاته، درباره شخصيت والاي امام راحل مي فرمايند: «امام خميني، شخصيتي آن چنان بزرگ بود که در ميان بزرگان و رهبران جهان و تاريخ به جز انبيا و اوليا[و] معصومين(ع)، به دشواري مي توان کسي را با اين ابعاد و اين خصوصيات تصور کرد». «الحق شخصيت آن عزيز يگانه، شخصيتي دست نيافتني و جايگاه والاي انساني او جايگاهي دور از تصور و اساطيرگونه بود. او رهبر و پدر و معلم و مراد و محبوب ملت ايران و اميد روشن همه مستضعفان جهان و به خصوص مسلمانان بود. او عبد صالح و بنده خاضع خدا و نيايشگر گريان نيمه شب ها و روح بزرگ زمان ما بود. او الگوي کامل يک مسلمان و نمونه بارز يک رهبر اسلامي بود».

 

شکوه اهل قبله: يکي از برجسته ترين و محبوب ترين الگوهاي رفتاري و سيروسلوک معنوي در عصر حاضر، امام خميني(ره)، است. او تمام عمر را يکسره در طريق بندگي و اخلاص گام زد و همه هستي خويش را وقف راه خدا و عبوديت او نمود. نهضت الهي او که امت ما را به آزادي رساند و اهل قبله را در جهان شکوهي دوباره بخشيد زمينه ساز حيات دين و احياي معنويت و توجه به خدا در اين عصر ماديت و گريز از مذهب بود، رضوان هميشگي خدا بر روح بلند او باد که دمي از خدا جدا نبود و هر چه داشت از رهگذر همين اتصال و پيوند بامبدأ قدرت و عظمت بود.

 

عاشق نماز و نيايش: عشق ويژه امام به نماز و نيايش شبانه، جلوه اي از شکوه عارفانه او بود. به گفته تمام کساني که با وي محشور بودند، از آغاز تکليف تا روزهاي آغاز قيام و از آن زمان تا روز کوچ ابدي اش، حتي يک شب نيايش شبانه اش ترک نشد. او همان مردي است که وقتي در روزهاي پاياني اقامتش در«نوفل لوشاتو»ي پاريس، صدها خبرنگار و فيلم بردار از سراسر جهان براي ضبط آخرين مصاحبه اش در فرانسه گرد آمده بودند، دقايقي پس از آغاز گفتگو، به محض رسيدن وقت نماز، مصاحبه را نيمه کاره رها کرد. به راستي کارنامه حيات هيچ رهبري، چنين آکنده از فضيلت هاي الهي نيست.

 

مجموعه اضداد: همه شگفتي ها در وجود«خميني» به تجلّي مي نشست، مردي با مجموعه اي از اضداد، که تأمّل کردن در ژرفاي وجودش انديشه سوز بود و تفکر در اعماق کلامش انديشه ساز؛ مردي که بزرگ ترين حرکت و انقلاب قرن حاضر را پديد آورد و همه زرداران، زورمداران و تزوير پيشگان را با هراسي ابدي دست به گريبان ساخت و در همان حال بال هاي فروتني خويش را در برابر مؤمنان و ستم ديدگان فرود آورد و نيمه شبان در پيشگاه کبريايي معبودخويش، سجاده را با اشک چشمان خدابينش دريا ساخت. به راستي تاريخ، کم تر ظهور چنين مرداني را به ياد دارد؛ مردي با مجموعه اي از اضداد.

 

راز شگرف رهبري امام: جهان، شخصيت هاي برجسته مبارز و رهبران سياسي بسيار به خود ديده است، امّا آنچه کار امام را شکوهي جاودانه مي دهد و انقلاب او را از ديگر انقلاب ها جدا مي کند و به نهضت انبيا پيوند مي دهد آن است که او هدايتگر انسان ها به سمت و سوي ارزش ها بود و به خوبي توانست دين را با سياست به هم آميزد. امام خميني(ره) با هوشمندي و موضع گيري هاي خاص خود توانست نيروهاي مبارز را به همدلي سوق دهد و روشنان اميد به فردايي آکنده از آزادي و استقلال را در جاي جاي ميهن بپراکند. راز شگفت تأثير پيام و کلام امام را بايد در اصالت انديشه ها، صلابت رأي و صداقت بي شائبه اش با مردم جست.

 

بينشي آسماني: وقتي که ده ها ميليون ايراني چشم به راه، در 12 بهمن 1357 در استقبال باشکوه از امام، مقدمش را گرامي داشتند، آن گاه که خبرنگاري سؤال کرد: «اکنون که پس از پانزده سال به کشور باز مي گرديد، با اين همه شکوهي که مي بينيد، چه احساسي داريد؟»، پاسخ شنيده بود: «هيچ!» خبرنگار نمي دانست که امام، چون ديگر رهبران سياسي نيست که با انگيزه هاي قدرت طلبي در چنين صحنه هاي هيجان انگيزي، از خود بي خود مي شوند. پاسخ امام نشان داد که خميني از تباري ديگر است و ملاک تمامي رفتارها و حرکت ها را جلب رضاي خالق و عمل به وظيفه مي دانست. در بينش او آن گاه که کار و حرکت براي خدا باشد، حبس و تبعيد با اوج اقتدار، يکسان است.

 

حقيقتي جاودانه: امام خميني(ره) حقيقتي است جاودانه که بر تارک دنياي معاصر مي درخشد. او مظهر کامل انسان تربيت شده در مکتب اسلام و از شمار مصلحان کم نظيري است که مشعل فروزان همه حق جويان و انسان هاي آزاده در سرتاسر جهان خواهد بود. خميني اگر چه در جوار حق آرامش يافته است، امّا نام و ياد و پيامش، تا کرانه هاي روزگار جاويدان خواهد ماند.

 

گر کسي هست که فرياد کند بودن را

همه از همّت آن رِند خداجو باشد 

 

مبارزات سياسي امام: امام خميني، عالم را محضر خدا مي دانست و به اصلاح جامعه انساني و نجات بشر از سلطه اصحاب شيطان و بازگشت بشر به هدايت فطري الهي خويش مي انديشيد. او جهاد الهي را از اين زاويه مي نگريست و با هيچ يک از کساني که به رويارويي اش آمده بودند، دشمني شخصي نداشت. راز موفقيت هاي امام خميني را بايد در مجاهده طولاني او با نفس و نيل به معرفت شهودي حقيقت جستجو کرد. فهم انگيزه هاي والا و اهداف مبارزات سياسي امام خميني، بدون نظر کردن به مراحل تکامل شخصيت روحي و معنوي وي ممکن نيست.

 

امام خميني، گنجينه رنج هاي بي شمار بود. او حضور پر محبت پدر را در پنج ماهگي به خاطره ها سپرده بود. طاغوتيان زمان و عمال حکومت وقت، نداي حق طلبي پدر را که در برابر زورگويي هايشان به مقاومت برخاسته بود، با گلوله پاسخ گفته بودند. بدين ترتيب امام خميني از همان کودکي با داغ يتيمي آشنا و با مفهوم شهادت روبه رو گرديد. امام از نعمت نوازش هاي مادر نيز در پانزده سالگي محروم شد؛ اگرچه بعدها، با روح آسماني و با انقلاب الهي اش، ابهت پوشالي همه مستکبران جهان را شکست و چشم اميد همه مستضعفان دنيا را به خود دوخت. امام يتيمي بود که پدر همه مظلومان و مستضعفان عالم شد.

«بروس مازليش» نويسنده و متفکر معاصر غربي در کتاب خويش به نام«خميني پنهان» درباره امام مي نويسد: «دو چيز، امام خميني را امام خميني کرده است: يکي عشق به خاندان وحي و ديگري روح عرفاني ويژه اش».

 

امام و حضور اجتماعي زنان

 

در فرانسه به اطلاع امام رسانده بودند که عده اي چنين ابراز مي دارند که بانوان در تظاهرات شرکت نکنند. امام در پاسخ فرموده بودند: «خير، شرکت نمايند و چنان چه کشته شوند، شهيد به حساب مي آيند». امام پس از بازگشت به وطن هم ملاقات هايي نيز براي خانم ها گذاشتند. برنامه ملاقات طوري بود که صبح ها آقايان به حضور امام مي رسيدند و خانم ها بعدازظهر به حضور امام مشرف مي شدند و با پارچه اي که روي دست مبارک شان بود، برخي به دست بوسي ايشان رفتند. درباره آموزش نظامي خواهران، امام رسما دستور دادند که بايد آموزش ببينند و اين در حالي بود که عده اي تلاش داشتند خانم ها خانه نشين باشند و از صحنه جامعه منزوي و طرد شوند.

 

وفاداري به خانواده: يکي از ياران امام راحل درباره اهميت و جايگاه خانواده از نظر امام مي گويد: نکته اي که شايد از ويژگي هاي امام در برخورد نسبت به زن و خانواده برجسته است، نفرتي بود که امام از مرداني داشتند که به همسران شان جفا کرده و آن ها را طلاق داده و همسر ديگر گرفته بودند. امام از اين افراد به شدت نفرت داشتند. البته مسايل اخلاقي ايجاب مي کرد که اين تنفر را ابراز نکنند... به هر حال اگر امام احساس مي کردند در بين دوستان و علاقه مندان شان کسي نسبت به همسرشان جفا و بي حرمتي کرده است به وي تذکر مي دادند و تأثرشان را ابراز مي کردند.

 

زن در انديشه امام: با سير در دفتر سخنان امام، مي يابيم که ايشان زنان را برخوردار از همه حقوق انساني و اجتماعي مي دانستند و در راه رشد و تکامل معنوي آنان، مانعي نمي ديدند. در انديشه امام، زن مي تواند سبب معراج روحاني مرد باشد و در نيل به فضيلت ها مددکار وي گردد. امام خميني، حضرت فاطمه زهرا(س) را نمونه انسان کامل و الگوي همه زنان مسلمان مي دانستند و معتقد بودند که سرمشق گرفتن از آن حضرت، به زنان جامعه ما، هويت انساني و الهي مي بخشد.

 

امام و نقش مادر: خانم طباطبائي همسر حاج احمدآقا، ديدگاه امام عزيز را درباره مادر چنين ترسيم مي کند: امام نقش مادر را در خانه بسيار تعيين کننده مي دانستند و به تربيت بچه ها بسيار اهميت مي دادند. گاهي که ما شوخي مي کرديم و مي گفتيم: پس زن بايد هميشه در خانه بماند؟ مي گفتند: «شما خانه را کم نگيريد. تربيت بچه ها کم نيست. اگر کسي بتواند يک نفر را تربيت کند، خدمت بزرگي به جامعه کرده است. ايشان معتقد بودند که تربيت فرزند از مرد بر نمي آيد و اين کار دقيقا به زن بستگي دارد؛ چون عاطفه زن بيشتر است و قوام خانواده هم بايد بر اساس محبت و عاطفه باشد.

 

سفارش مادر: يادگار امام، جناب حجت الاسلام و المسلمين حاج احمدآقا به سفارش هاي امام در ارتباط با مادرشان مي فرمايند: هر وقت براي حضرت امام حادثه اي مانند بيماري اتفاق مي افتاد، ايشان نزديک ترها را فرا مي خواندند و سفارش مادرمان را مي کردند. از سختي ها و مشقاتي که مادرمان کشيده است صحبت مي کردند و مي فرمودند: بايد رضايت مادرتان را جلب کنيد.»

 

هديه براي مادر: نوه حضرت امام در ارتباط باتشويق و سفارش امام به بزرگداشت مادر نقل مي کند: «روز مادر» بود. آقا به ما پولي دادند که به مناسبت آن روز، با آن پول براي مادرانمان چيزي بخريم و به ايشان تقديم کنيم.

 

نويسنده: اصغر عرفان

منبع: سايت حوزه

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 102742 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 




 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse